Obsah  >>  Infrastruktura, ekologie  >>  Zápach z Těhule?
Strana:   1  2

Zápach z Těhule?

Čtenáři
Počet příspěvků: 3087
Hlavně pro: Robin
11.8.2017 - 17:02

Umístění neznám (2 km to byly v Třeboni od lázní Aurora, jak daleko od Bertiných lázní nevím) - nicméně je to vzdálenost od města asi jako Těhul ve Slaném či přes kopec do Hrdlíva. Při někdejší exkurzi na Moravu a Slovensko to byla vzdálenost, takové zemědělské BPS, přes silnici (dejme tomu okolo 50m) a žádné nářky od tam bydlících nejsou známy. Okolní zástavba na Těhuli, je rozhodně ve vzdálenosti větší (asi 150 - 200 m), ale jak říkám - ač bydlící vedle slepičárny nemohli očekávat převládající vůni fialek, tak jsem si jist, že uvedení BPS do provozu může stav jen zlepšit.
Zkrátka bioplynka vyhovuje svým provozem jihočeským lázním i tamním zemědělcům hnojícím nezapáchajícím digestátem a ostatním asi 553 destinacím v republice, ale odpůrci ze Slaného budou mlít pořád své nesmysly.
L.Sch.
Kvalitní příspěvek   Nevhodný příspěvek
Robin
Počet příspěvků: 574
Hlavně pro: Čtenáři
11.8.2017 - 16:23

Nepsal jste náhodou, že v Třeboni je ta bioplynka 2 km od města?
Kvalitní příspěvek   Nevhodný příspěvek
Nobody
Počet příspěvků: 694
Hlavně pro: XXL
11.8.2017 - 10:42

Stanice se líší konstrukčně, ty zemědělské nemají zařízení pro zamezení zápachu. Ty, které se budují v blízkosti sídlišť taková zařízení mají.
Kvalitní příspěvek   Nevhodný příspěvek
Čtenáři
Počet příspěvků: 3087
Hlavně pro: XXL
7.8.2017 - 22:33

Asi půjde o typ té které biostanice - ty průmyslové jsou na tom, pokud jde o teritorium zapáchání kolem vstupu, poněkud hůře než ty zemědělské!!! Jeďte se podívat do lázní Třeboň a pátrejte po zápachu - není!!!
Nu, a pokud někdo bydlí v bezprostřední blízkosti slepičárny nemohl snad předpokládat, že v okolí bude převládat vůně fialek, že? A to by se - věřte či nikoliv - přecejen o něco asi zlepšilo po uvedení do provozu BPS.
Bioplynka u ČOV (pod Slandou směrem na Velvary) , předpokládám, by měla také být (alespoň se u takovýchto zařízení předpokládá). Ta pracuje s kaly, které zapáchají mnohem více než slep. trus - nebojím se toho.
L.Sch.
Kvalitní příspěvek   Nevhodný příspěvek
XXL
Počet příspěvků: 734
Hlavně pro: Čtenáři
7.8.2017 - 13:53

Ti lidé co popisují nesnesitelný zápach  v Ovesné Lhotě  a v Kobylnikách,  kteří v blízkosti biostanice bydlí jsou podle vás lháři?
Neobhajujte to exkurzí, že nic nepáchlo! To věřím, že to tam i vonělo. Víme jak to probíhá ve firmách, když je nahlášený audit. To by se dalo  "jíst i ze země", ale jinak....

Když je to tak úžasná věc, divim se, že už to dávno sám neprovozujete pod Slandou!
Kvalitní příspěvek   Nevhodný příspěvek
Čtenáři
Počet příspěvků: 3087
Hlavně pro: Všechny
7.8.2017 - 10:46
V r. 2012 (?) či 2013 byla uskutečněna exkurze pro zastupitele i zájemce z řad občanů bydlících v okolí OVUSu Těhul. Bohužel, ne všichni této možnosti využili. Avšak ti, kteří se zúčastnili, vědí, že jde o zařízení bezpečné a bez šíření zápachu do širšího okolí. Zápach je - pochopitelně - (v okolí ani ne 50 m) součástí provozu zejména při vstupu - zásobování - slepičím trusem (v našem případě).
Základní rozdělení bioplynek, je podle typu zpracovávané biomasy (zemědělské, komunální a průmyslové). V našem případě - naprosto bezproblémových zemědělských bioplynek jsou to statková hnojiva (na Těhuli to bude slepičí trus) a energetické plodiny (např. kukuřice, ale přes léto lze využít rovněž posečenou trávu z města). Jiné, např. průmyslové BPS (což není náš případ), mají rizikové vstupy, jako kaly z čističek odpadních vod, krev z jatek a pod. V ČR je v současnosti již 554 BPS.
Bioplynka v Třeboni - aneb lázně na bioplyn:
V Třeboni se nachází nejstarší nepřetržitě provozovaná biopynová stanice v ČR. Je v provozu od r. 1974. Vyrobený plyn se transportuje pomocí biopynovodu do areálu městských lázní Aurora (vzdálených asi 2km), kde se nachází nová kogenerační jednotka. Elektřina je dodávána i do místní distribuční sítě a teplo nachází ve velké míře využití v lázeňském areálu (vytápění bazénu i otopného sytému budov lázní) a blízko ležících obytných staveb.
Tuhý zbytek po vyhnití při anaerobní digesci - digestát, je využíván jako kvalitní hnojivo (bez zápachu). Tekutý zbytek - fugát, je odpadní vodou a je odváděn do čističky odpadních vod.
L.Sch.
Naposledy upraveno 07.08.2017 - 12:32Kvalitní příspěvek   Nevhodný příspěvek
Marek Roll
Počet příspěvků: 5
Hlavně pro: Všechny
6.8.2017 - 21:57
Pro zájemce a bez komentáře níže přidávám reakci odboru životního prostředí. Netušil jsem, že problém má tolik vrstev, mně šlo vážně o ten zápach, který je tu nyní...

Dobrý den,

důvodem zápachu je zemědělská činnost – hnojení polí v okolí Slaného a dalších obcí. Hnojiva se na půdu aplikují v souladu se zákonem o hnojivech – 156/1998 Sb. Jedná se o pravidelné hnojení a zapracování hnojiv do půdy. Tyto činnosti jsou běžnou součástí zemědělské praxe.

V případě, že máte pocit, že došlo k porušení tohoto zákona, směřujte svůj podnět na Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský, který kontroluje dodržování tohoto zákona. Kontakt: pan Robert Mareš, tel. 257294211, mobil 737267181, e-mail robert.mares@ukzuz.cz, adresa Za opravnou 4/4, Praha 5, 15006.

S pozdravem Ing. Martina Kasnerová
referent odboru životního prostředí
Kvalitní příspěvek   Nevhodný příspěvek
XXL
Počet příspěvků: 734
Hlavně pro: Všechny
6.8.2017 - 20:13
Takže žralok i se čtenářem se sbalí a vyrazí na exkurzi na některé z níže uvedených míst. 

Kvalitní příspěvek   Nevhodný příspěvek
ominad
Počet příspěvků: 33
Hlavně pro: Shark
6.8.2017 - 19:58

Nemusíme jezdit daleko, bioplynová stanice je v Kobylníkách u Slaného cca 10 km a ten smrad co se tam line je strašný. Je to trvalý stav, takže to samé čeká Slaný, když tu bioplynka na Těhuli bude.
Kvalitní příspěvek   Nevhodný příspěvek
Robin
Počet příspěvků: 574
Hlavně pro: Shark
6.8.2017 - 17:13

To, že o žádných problémech s bioplynkami nevíte, neznamená, že nejsou. Na to, že jste schopen vygooglit kde co, tak tady jste selhal.

http://havlickobrodsky.denik.cz/zpravy_region/lidi-v-ovesne-lhote-obtezuje-zapach-z-bioplynove-stanice-20150731.html

http://cistehovorany.webnode.cz/bioplynova-stanice-potreti/

 

 

Kvalitní příspěvek   Nevhodný příspěvek
Čtenáři
Počet příspěvků: 3087
Hlavně pro: Shark
5.8.2017 - 11:25

Souhlasím. Jenže to neustále naráželo na velké (ač zbytečné) obavy a odpor okolobydlících i občanů Hrdlíva. I v zastupitelstvu chyběl vždy nějaký hlas (mám za to, že v r. 2013 to byl opravdu ten jeden jediný - pro bylo 13 zastupitelů což nestačilo). Teprve letos se podařilo (14 potřebnými hlasy + 2 opozičními) vyhovět žádosti firmy OVUS Těhul o úpravu územního plánu, pro případnou možnost výstavby bioplynky nebo již nějakého modernějšího zařízení - tak uvidíme.
L.Sch.
Naposledy upraveno 06.08.2017 - 00:08Kvalitní příspěvek   Nevhodný příspěvek
Shark
Počet příspěvků: 3057
Hlavně pro: Čtenáři
5.8.2017 - 11:05

Ta tady měla být už dávno. V republice je 280 stanic a žádnej problém.
Kvalitní příspěvek   Nevhodný příspěvek
XXL
Počet příspěvků: 734
Hlavně pro: Čtenáři
31.7.2017 - 19:01

Nelobujte laskavě za biostanici na Těhuli.Těhulský sra*čky by na provoz stanice nestačily, svážel by se smradlavej  odpad z celýho okolí. Stoupne už tak vysokej počet náklaďáků projíždějící Slanym. 
Kvalitní příspěvek   Nevhodný příspěvek
Čtenáři
Počet příspěvků: 3087
Hlavně pro: Všechny
31.7.2017 - 15:34
Nejhojněji jsou v tuzemsku zastoupeny bioplynové stanice zemědělské. Vstupy tvoří statková hnojiva (v případě Těhule slepičí trus) a energetické plodiny (např. kukuřice). Výstavba těchto stanic zpravidla probíhá přímo v areálech zemědělských provozů (v našem případě by to bylo v areálu Produkce vajec - OVUS Těhul). U bioplynek zemědělských jde o koncepčně jednodušší zařízení, než u ostatních bioplynových stanic a uvedení do činnosti není problematické. Produktem procesu anaerobní digesce, je především bioplyn služící k vytápění - v případě kogeneračního zařízení, je to teplo i elekřina. Dalším - v našem případě velmi významným - produktem, je DIGESTÁT, který slouží v podobě granulí, jako kvalitní hnojivo; a co je důležité - bez zápachu, který bývá nyní ve městě cítit mnohdy nejen tři dny, ale mnohdy s přestávkami 14 dní a pokud se hnojí na pokračování, tak ...(?)
L.Sch.

Pan XXL nebere vůbec v úvhu o co se jedná - zkrátka - zápach ze současného hnojení slepičím trusem by prostě zmizel. Je to dobře nebo ne? - tak zní současná otázka. Samozřejmě, bude případná bioplynka na Těhuli se slepičím trusem zcela samostatná. Další výhodou bude v letních měsících možnost zpracování (při anaerobní digesci) posečené trávy z města.

Více v tématu - Zastupitelstvo města aneb ... - 21.2. 2017 v 17:41.
Naposledy upraveno 01.08.2017 - 13:51Kvalitní příspěvek   Nevhodný příspěvek
Peška
Počet příspěvků: 610
Hlavně pro: levape
31.7.2017 - 13:15

Jen krátce - pod zkratkou / nickem "levape"  zde opravdu nepřispívám.

Mohu tedy jen potvrdit informaci, kterou zde pan "levape" uvedl. Byť samozřejmě  chápu, že podobnost použitého označení a mého jména by k  takovémuto dohadu  vyzývala.

A jinak, myslím, že dost přesně se k dané problematice vyjádřil pan Renner. Prostě to budeme muset ty 2-3 dny každý rok nějak přetrpět.

 

lp

Kvalitní příspěvek   Nevhodný příspěvek
Vratislav Renner
Počet příspěvků: 1471
Hlavně pro: Marek Roll
31.7.2017 - 12:27

Vážený pane Rolle,

také jsem si před časem myslel, že se dá v této diskuzi něčeho dosáhnout. Po roční zkušenosti jsem zde přestal přispívat.

Protože vystupujete pod celým jménem, jste zde nový a jde Vám o věc, nikoliv o politické hašteření, udělám výjimku a sdělím Vám svůj osobní názor.

Problém zápachu ze slepičárny není věc nová a dá se konstatovat, že v současnosti je v normálu. Výroba vajec a likvidace odpadu z výroby jsou zdrojem zápachu, to je dané a neměnné stejně jako působení počasí na jeho šíření. S tím i legislativa počítá a předepisuje způsob zacházení s odpadem jako hnojivem. Ten je třeba z hal vyvézt, naložit, odvézt na pole, rozprostřít a zaorat. Tato činnost je legální, pouze částečně omezená, např. časovým limitem pro zapravení do půdy. Tak  jen důkaz porušování předpisů může být důvodem k obraně. Můj názor je, že pokud i dojde k občasnému porušení předpisu, nikdo s tím nic nezmůže. Muselo by jít o trvalé či pravidelné porušování předpisů s existencí dostatečných důkazů.

Jednodušeji to napsal "pohoda".

Vratislav Renner

Kvalitní příspěvek   Nevhodný příspěvek
levape
Počet příspěvků: 309
Hlavně pro: Marek Roll
31.7.2017 - 11:26

Vážený pane, pokud chcete psát panu Peškovi, tak oslovte jeho a ne mě.
Kvalitní příspěvek   Nevhodný příspěvek
Marek Roll
Počet příspěvků: 5
Hlavně pro: pohoda
30.7.2017 - 23:32

Díky za reakci, alespoň víme, jak to funguje. Je to stejné jako když ekoteroristé blokují dálnici nebo průmyslový podnik - taky to jde. Osobně si myslím, že je to věc debaty a kompromisu. Pokud zemědělci nemají jinou možnost, mají lidé dostat nějakou kompenzaci. A nemyslím jen osobní, může to být nějaká investice do místní infrastruktury apod. Myslím, že obec/starosta by měl být ten moderátor. Zemědělci potřebují hnojit, lidé mají právo žít bez smradu.
Kvalitní příspěvek   Nevhodný příspěvek
Marek Roll
Počet příspěvků: 5
Hlavně pro: levape
30.7.2017 - 23:26

Vážený pane Peško, děkuji za Váš zájem o tuto problematiku. Jsem rád, že zastupitelstvo má zájem o problémy občanů. Do Kvíčku jsem se přistěhoval v červnu tohoto roku. Jakmile jsem tento problém zjistil, napsal jsem na Slánsko, hygieně a odboru životního prostředí. Tady už jsem se odpovědi dočkal, tak snad se k tomu čelem postaví i odpovědné orgány. Dělám to, co jako občan mohu. Sedět doma a nadávat neumím. Pokud mi někdo dá radu, jak to řešit, rád se o to zasloužím. Vy víte?
Kvalitní příspěvek   Nevhodný příspěvek
pohoda
důchodkyně
Počet příspěvků: 81
Hlavně pro: Všechny
30.7.2017 - 17:48
Zemědělci rozvážejí slepičí trus z Těhule právě nyní na svá sklizená pole.To se děje každý rok.Copak by se s tím asi tak mělo dělat?Copak jim to někdo může zakázat?
Kvalitní příspěvek   Nevhodný příspěvek
Strana:   1  2
Pro vložení nového příspěvku se musíte přihlásit.