Obsah  >>  Kultura, volný čas a sport  >>  Dny polské kultury
Strana:   1

Dny polské kultury

Anonym
Anonymní uživatel
Hlavně pro: Anonym
15.4.2010 - 20:55

O nic nejde, jen že ten film mohu v pohodě sledovat doma.
Kvalitní příspěvek   Nevhodný příspěvek
Anonym
Anonymní uživatel
Hlavně pro: Anonym
15.4.2010 - 15:32

Všichni víme proč. Program dnů PK se ale připravoval již před několika měsíci.
Kvalitní příspěvek   Nevhodný příspěvek
Anonym
Anonymní uživatel
Hlavně pro: všechny
15.4.2010 - 15:01
Katyň bude v TV !!!!
Kvalitní příspěvek   Nevhodný příspěvek
Pavel Bartoníček
Anonymní uživatel
Hlavně pro: Všechny
15.4.2010 - 08:46
DNY POLSKÉ KULTURY VE SLANÉM

Královské město Slaný pořádá ve spolupráci s Polským institutem v Praze a pod záštitou velvyslance Polské republiky v Praze ve dnech 19.—24. dubna 2010 Dny polské kultury ve Slaném . Program, který bude ve Slaném představen, je velmi reprezentativně sestaven a jsem přesvědčen, že každý návštěvník najde něco dle svého gusta. Podrobný program je k dispozici na webových stránkách (http://www.polsko.slansko.cz).

Ti, kteří se zajímají o historii 20. století, by si neměli nechat ujít tři filmy, které popisují některé momenty polské historie od roku 1939 do současnosti. Filmy KATYŇ, GENERÁL NIL, TŘI KÁMOŠI.

Ing. Pavel Bartoníček, 1. místostarosta

***********************************************************************
KATYŇ (Katyń, 2007)
Film režiséra Andrzeje Wajdy popisuje osudy polských důstojníků a příslušníků inteligence, zmasakrovaných sovětskou tajnou policí NKVD roku 1940. Zmizení více než 22 500 mužů zůstávalo dlouho záhadou pro svět a především pro jejich blízké. Když však nacisté objevili v roce 1943 masové hroby u Katyně, začala druhá kapitola tragického příběhu – pronásledování těch, kteří se nebáli o zločinu mluvit pravdu. Tento boj skončil až v roce 1990, kdy Kreml přiznal odpovědnost za masakr. Přesto Rusko stále odmítá odtajnit dokumenty týkající se této události a uznat masakr za genocidu. Filmové drama, které Wajda natočil podle knihy „Katyń: Post Mortem“ Adrzeje Mularczyka, se zaměřuje na příběhy lidí, které masakr s různou intenzitou osobně zasáhnul. Právě tak jako zasáhnul jeho tvůrce: v Katyni byl zavražděn Wajdův otec a také strýc hudebního skladatele Kryzstofa Pendereckého. Děj filmu vypráví o osudy čtyř důstojníků a jejich rodin na pozadí dějin Polska, které v roce 1939 vymazaly z mapy Evropy armády aliance dvou totalitních režimů. Krutý příběh začíná 17. září 1939, kdy do země vstupuje Rudá armáda… http://www.filmografie.cz/?…


GENERÁL NIL (Generał Nil, 2009)
Film režiséra R. Bugajského se zabývá posledními lety života legendárního polského vlastence a bojovníka za svobodu Polska, generála Emila Fieldorfa, známého pod partyzánským pseudonymem "Nil". Setkáváme se tu s ním v době, kdy se vrací ze zajetí v SSSR, kam byl po roce 1945 odvlečen sovětskou tajnou policií NKVD. Snímek končí jeho popravou ve varšavské věznici Mokotów v roce 1953.
Film je doprovázen záběry do minulosti z období německé okupace a výčtem statečných akcí bojovníků Armii Krajowej, kterým generál Nil velel - v první řadě je to atentát na tzv. "varšavského kata", tehdejšího velitele města, generála SS Franze Kutscheru. Ortel smrti si nad sebou "Nil" ale vynesl tím, že po porážce nacismu odmítl složit zbraně a smířit se s novou (sovětskou) okupací své vlasti.
http://www.fdb.cz/film-foto…
http://www.rozhlas.cz/radio…


TŘI KÁMOŠI (Trzech kumpli, 2008)
Řecká tragédie v komunistickém Polsku. Příběh přátelství, vraždy a zrady, který otřásl veřejným míněním v Polsku. Při prvním promítání hraného dokumentu Tři kámoši k obrazovkám usedlo přes 1,5 milionu diváků. Jde o autentický příběh tří kamarádů z krakovské univerzity, kteří na sebe v polovině 70. let kvůli svým protirežimním aktivitám strhují pozornost komunistické tajné policie. Jeden z nich, Stanislaw Pyjas, byl později zavražděn „neznámými pachateli“, dva ostatní – Bronisław Wildstein a Lesław Maleszka – se po roce 1989 stávají hvězdami polské žurnalistiky. Pádem komunismu však historie tří kamarádů zdaleka nekončí...
Hraný dokument režisérek Anny Ferensové a Ewy Stankiewiczové přinášejí dosud neznámá svědectví a detailně rekonstruují psychologické mechanismy fungování komunistického mocenského aparátu. Tři kámoši však nejsou pouze filmem o minulých událostech, ale spíše zamyšlením nad „přítomností naši minulosti“, nad tím, jak jsme se vypořádali s dědictvím totality v nás a ve společnosti.
Kvalitní příspěvek   Nevhodný příspěvek
Pavel Bartoníček
Anonymní uživatel
Hlavně pro: Všechny
15.4.2010 - 08:41
Kvalitní příspěvek   Nevhodný příspěvek
Strana:   1
Pro vložení nového příspěvku se musíte přihlásit.