Obsah  >>  Kultura, volný čas a sport  >>  Via Ferrata Slánská hora
Strana:   1  2  3  4

Via Ferrata Slánská hora

L.Sch.
Počet příspěvků: 5359
Hlavně pro: XXL
8.6.2015 - 14:11

PD není tím co by ničilo životní prostředí (na rozdíl od V.f. na Sl.hoře), ale právě naopak. Vy byste ho dokázal (na vlastní náklady) ve chvílích volna odstranit a chtěl tam opět obnovit ten krásný prostor, připomínající díru po bombardování?
L.Sch.
Naposledy upraveno 08.06.2015 - 14:27Kvalitní příspěvek   Nevhodný příspěvek
TomasR
Počet příspěvků: 1
Hlavně pro: Všechny
8.6.2015 - 14:01
Facebook skupina pro přiznivce Via Ferrata Slaný - Slánská hora:https://www.facebook.com/pages/Via-Ferrata-Slaný-Slánská-hora
Naposledy upraveno 08.06.2015 - 14:02Kvalitní příspěvek   Nevhodný příspěvek
L.Sch.
Počet příspěvků: 5359
Hlavně pro: R r
8.6.2015 - 13:52

Tak chroust, jak vidno, se přestěhoval na Moravu. Omlouvám se Moravákům, že jsem ho téměř považoval za ohrožený druh (tady ho téměř nevidět) - snad si s jeho škodlivostí poradí (ale jak uvádí p. Nič - jde o jiný druh než běžný - totiž chrousta maďálového). Nicméně o čem to svědčí? Zcela evidentně o mnohem kvalitnějším životním prostředí okolo moravských lesů! Nevím, nevím zlepší-li se případnou zvýšenou aplikací postřiků proti chroustům (i regulace postřiků bude jistě nutná) ???
L.Sch.
Naposledy upraveno 08.06.2015 - 14:01Kvalitní příspěvek   Nevhodný příspěvek
XXL
Počet příspěvků: 1091
Hlavně pro: Čtenáři
8.6.2015 - 13:48

S parkhausem totéž....
Kvalitní příspěvek   Nevhodný příspěvek
oms
Počet příspěvků: 580
Hlavně pro: R r
8.6.2015 - 13:39

Na via ferrata se budu snažit nějakou dobu nereagovat a publikovat jen relevantní informace, které obdržím, nedokážu si v tuto chvíli udržet dostatečný nadhled, ale na  vrabce a chrousty můžu:)

U vrabců skutečně dochází dlouhodobě k významnému poklesu, tento fakt je dlouhodobě znám. Teď jsem našel i bakalářskou práci, která to pěkně popisuje:
http://theses.cz/id/5mny5w/Havlicek_J_2011_Priciny_ubytku_vrabce_Bc_thesis.pdf

stavy chroustů byly  nízké, ale  v poslední době narůstají, jejich výskyt je nárazový, souvisí to s  rrozmnožovacím cyklem. Kalamity, o kterých píšete, nejsou způsobeny broukem, který je označován jako chroust v běžné mluvě, ale chroustem maďalovým (Melolontha hippocastani ) - zdroj kalamit mám jen z webu, neověřoval jsem v odborném tisku,

Tařice skalní je vedena jako druh ohrožený, protože její stavy se na území ČR snižují. Pokles stavů je jeden z hlavních důvoduů zařazení do červených seznamů (http://www.iucnredlist.org/technical-documents/categories-and-criteria), které jsou jedním ze zdrojů ochranných zákonů.

Že člověk nemůže ničemu ublížit doporučuji přečíst si např. o holubu stěhovavém, možná nejpočetnějším ptačím druhu, který kdy žil:

http://cs.wikipedia.org/wiki/Holub_st%C4%9Bhovav%C3%BD

nebo o Velké pětce:
http://cs.wikipedia.org/wiki/Velk%C3%A1_p%C4%9Btka_vym%C3%ADr%C3%A1n%C3%AD

současné studie naznačují, že současné poklesy stavů převyšují rychlost vymírání v těchto obdobích (i když to samozřejmě není zcela prokázané, skutečné rychlosti vymírání v rozmezí desítek let z fosilních nálezů nelze zjistit, takže se to dost komplikovaně odhaduje.

A velmi by mne zajímaly chemické a biologické důvody, proč by se měla příroda vracet do původního stavu. jsem Ing.  a Dr. organické chemie, docela čtu současnou vědeckou literaturu, a právě tipping points, tedy přechody z jednoho rovnovážného stavu do druhého jsou v současnosti běžně akceptovanou teorií.

Miloslav Nič
Naposledy upraveno 08.06.2015 - 13:40Kvalitní příspěvek   Nevhodný příspěvek
L.Sch.
Počet příspěvků: 5359
Hlavně pro: oms
8.6.2015 - 13:25

Nabídka pana Tomáše Záborce na odstranění Via ferraty (postupně ve chvílích volna) stojí za úvahu a rozhodně by bylo dobré prodiskutovat ji i v zastupitelstvu. Takovéto pozvolné odstranění, té zprvu utajované a načerno postavené "naschválnosti", by dozajista zcela utlumilo vášně, které budou (nestane-li se tak) propukat znovu a znovu při jakémkoliv porušení zákonnosti !!!
L.Sch.
Naposledy upraveno 08.06.2015 - 14:55Kvalitní příspěvek   Nevhodný příspěvek
R _ r
Počet příspěvků: 1479
Hlavně pro: Čtenáři
8.6.2015 - 12:56

Kvalitní příspěvek   Nevhodný příspěvek
L.Sch.
Počet příspěvků: 5359
Hlavně pro: R r
8.6.2015 - 12:46

Bydlím pod Slánskou horou a občas vrabce obecného i zahlédnu - ale nutno říci, že jak se jednu dobu zdálo, že se vrabec obecný opět začíná objevovat více, je jeho současný výskyt opět minimální. Chroust není vidět téměř vůbec (nějaký televizní pořad o jeho přemnožení /kde asi?/ to nemůže změnit)!
Odpovídal jsem na příspěvek - k tématu o ferratě - který byl veden přesvědčením, že příroda si pomůže sama a, že snad nějaké ochranářství je věcí zbytečnou!!! Já říkám, že není a jakékoliv záměrné poškozování přírodní památky a chráněné flóry (Tařice skalní neboli Aurinia saxatilis je - zvláště chráněný druh - OHROŽENÝ!!!) je porušením souvisejících zákonných předpisů! O tom, že se tak stalo na černo (a ještě se tím ten, kdo má zákonnost ctít především, dokonce chlubí) ani nemluvě!!!
Příspěvek nijak neodbočuje od tématu - naopak.
L.Sch.
Naposledy upraveno 08.06.2015 - 12:50Kvalitní příspěvek   Nevhodný příspěvek
oms
Počet příspěvků: 580
Hlavně pro: Všechny
8.6.2015 - 11:26
Horolezecké Mirakulum ve Slaném
Otevřený dopis zastupitelům města Slaný
Tomáš Záborec

http://www.oms-slany.cz/2015/06/horolezecke-mirakulum-ve-slanem.html

Kvalitní příspěvek   Nevhodný příspěvek
R _ r
Počet příspěvků: 1479
Hlavně pro: Čtenáři
8.6.2015 - 11:08

Kdo chce vidět vrabce, ať si zajde pod Slanskou horu nebo k rybníku pod zimním stadionem. Jak vypadá přemnožení chroustů bylo nedávno v televizi.

Zkusme toto téma ponechat Via ferratě jako takové, viz úvodní příspěvek.

Děkuji.


Vratislav Renner
 


Přílohy:
p1110292.jpg

Kvalitní příspěvek   Nevhodný příspěvek
R _ r
Počet příspěvků: 1479
Hlavně pro: Všechny
8.6.2015 - 10:56
Když se ve Slaném začalo psát o Via Ferrata, nevěděl jsem, co to je. Tak jsem hledal a našel mj.

Zajištěná cesta – Wikipedie

Co jsou to via ferraty? - Treking

Dnes cesta existuje. Kdyby si někdo řekl, jdu cestu zkusit, pak by měl vědět, že nemůže přijít s rukama v kapsách. Co je třeba, je v trochu nehezkém vydání provozního řádu
 
http://diskuze.slansko.cz/soubory/82/178682/provozni-rad.pdf

Daleko hezčí jsou orientační značky a tabule na místě samém. Jen snad písmo textu mohlo být trochu výraznější.

Snad neporušuji autorská práva, když přidávám snímky

Vratislav Renner


Přílohy:
vf2.jpgukazatel

vf1.jpgvýstraha

vf-info.jpginformační tabule

vf-vybaveni.jpgvybavení

vf-zajisteni.jpgzajištění

vf-postup.jpgpostup

vf-zacatecnici-deti.jpgzačátečníci a děti

Kvalitní příspěvek   Nevhodný příspěvek
L.Sch.
Počet příspěvků: 5359
Hlavně pro: Všechny
8.6.2015 - 10:14
Na této planetě mizí (asi spojitost s životním prostředím) spoustu živočišných i rostlinných druhů - a to nejen v mořích, ale i na pevninách. Jeden příklad ze současnosti - kdo si vzpomene, kdy viděl naposled vrabce (kterých byly ještě před pár lety houfy)? Nebo - chroust - kterých byly před lety obsypané javory - poslední dva, tři roky jsem zahlédl chroustů jen několik (a to po mnoha letech, kdy nebyli vidět téměř vůbec). Stejné je to i s flórou - a proto jsou některé rostliny zařazovány do seznamů chráněných rostlin. Tařice skalní (Aurinia saxatilis) mezi ně, zkrátka, patří a to tak, že jde o - zvláště chráněný druh - ohrožený!
L.Sch.
Naposledy upraveno 08.06.2015 - 11:04Kvalitní příspěvek   Nevhodný příspěvek
Yetty
chemik
Počet příspěvků: 93
Hlavně pro: RK007
8.6.2015 - 09:12
Stručně k vaši větě "Příroda se neumí uchránit sama!" : To bych pochopil jen když to řekne ekoterorista-člověk neznalý přírodních zákonů, nebo lobista který činí, nebo lobuje na úkor ochrany přírody, ale ne člověk dokonale znalý biologie a chemie a hlavně který ctí přírodní zákony a všechny vegetační činitele. Příroda je nezničitelná, nezničí ji ani ekoteroristé. Příroda vždy vrací zpět do svého přírodního stavu vše co člověk zredukoval ke své potřebě. Kdyby toto nefungovalo, příroda by již nebyla. Největší biochemické fabriky jsou toky řek, moře, půda. To vše je živeno sluncem, které tomu dodává veškerou energii, z které vše vzniklo, co tvoří přírodu. Jen ochránci přírody vedou stále věčný boj s větrnými mlýny, často potažmo se tím živí, a to jen na úkor společnosti. Ve finale si pamatujte alespoň toto: Tařice skalní, které je na skalách dost nevyhyne v žádném případě, natož kvůli tomu, že by ji zničily děti lezoucí po Slánské hoře. Ještě nějaký problém?
Kvalitní příspěvek   Nevhodný příspěvek
RK007
Počet příspěvků: 839
Hlavně pro: Yetty
8.6.2015 - 06:35

Už jsem v životě slyšel spoustu hloupostí, ale tahle patří jednoznačně do zlatého fondu. Nechápu dost dobře jak ještě dneska někdo může plácat podobné nesmysly. Příroda se neumí ochránit sama. Určitě ne proti hloupým lidem, kteří mají pocit, že flora a fauna je tady jen pro potěchu člověka a pokud se lidé nechodí houfně dívat na vzácné rostliny a živočichy, pak nemají právo na existenci a můžou být s čistým svědomím zlikvidovány jakoukoliv zájmovou skupinou.
Kvalitní příspěvek   Nevhodný příspěvek
Yetty
chemik
Počet příspěvků: 93
Hlavně pro: rodiče
7.6.2015 - 19:48
Nechápu dost dobře tábor odpůrců horolezecké stěny na Slánské hoře. (Doufám, že to není negativní reklama) Nelze brát ale vážně výroky ochránců přírody. Příroda se umí ochránit sama, bez jejich zbytečných, často protismyslných oponentur a zastavování řízení. Jsou za nimi nedozírné škody hlavně v zastavování investičních akcí, kdy třeba kvůli pár píďalkám se zastaví dálnice středohořím a p. Nevím kolik lidí se chodí dívat na tařicí do stěny dolu na Slánské hoře, ale asi bude zajímavá pro odvážné děti, kteří mají k horolezectví nějaký vztah.
Pokud by ale za tím bylo pouze politikum, tak proto by to být parketa neměla.
Pokud se jedná o stavební a jiná k tomu příslušná povolení, tak tady se investorům ani nedivím že něco dělají s předstihem, neb dnešní přebujelou byrokracii a zbytečné zákony je třeba brát s rezervou, aby si tito úředníci uvědomili pro koho zde jsou a kdo je platí a potažmo kdo zadlužuje tento stát.     
Kvalitní příspěvek   Nevhodný příspěvek
levape
Počet příspěvků: 310
Hlavně pro: oms
7.6.2015 - 15:50

Šestou možností ve Vašem výčtu může být ta, že se tam někdo vyčůral. Co Vy na to ?
Kvalitní příspěvek   Nevhodný příspěvek
oms
Počet příspěvků: 580
Hlavně pro: Všechny
7.6.2015 - 13:54
Na blogu OMS jsem zveřejnil článek, obsahující fotografii, která by mohla vysvětlovat, proč jsou v okolí Via ferrata místa s uschlou vegetací:

http://www.oms-slany.cz/2015/06/pozustatky-z-budovani-via-ferrata.html

Miloslav Nič
Kvalitní příspěvek   Nevhodný příspěvek
oms
Počet příspěvků: 580
Hlavně pro: R r
7.6.2015 - 12:40

Malé upřesnění k mé citaci v článku,

neřekl jsem "tařice a kapradí jsou na všech snímcích rezavé
Zdroj: http://kladensky.denik.cz/zpravy_region/via-ferrata-uz-je-v-provozu-odpurci-ale-nazor-nemeni-20150606.html?utm_source=newsletter&utm_medium=email&utm_campaign=newsletter
" ,  ze snímků nedokáži poznat, co přesně rostlo na postižených místech, ale mluvil jsem obecně o rostlinách, které tam rostou.

Paní Husárová si u mne ověřovala můj názor na možné herbicidy na Slánské hoře, ale zachytila mne na procházce v Třebichovicích, takže jsem nemohl nic poslat a jen jsme hovořili telefonicky. Zřejmě "tařice a kapradí" pochází z jiného rozhovoru, ale to se může stát.

První větu:
Podle mě se to udělalo podle hesla: „Teď jsme u koryta, tak si můžeme dělat co chceme!
Zdroj: http://kladensky.denik.cz/zpravy_region/via-ferrata-uz-je-v-provozu-odpurci-ale-nazor-nemeni-20150606.html?utm_source=newsletter&utm_medium=email&utm_campaign=newsletter
"

jsem tuším  použil  v diskuzi s panem Bělinou, a i když si samozřejmě nemohu pamatovat přesná slova,
tak to plně odráží mé přesvědčení.

Miloslav Nič
Naposledy upraveno 07.06.2015 - 12:43Kvalitní příspěvek   Nevhodný příspěvek
R _ r
Počet příspěvků: 1479
Hlavně pro: Všechny
6.6.2015 - 13:06
Do popisu tohoto tématu jsem napsal: "O zabezpečené cestě na Slánské hoře pokud možno bez emocí". Původně jsem zamýšlel usilovat o to, aby příspěvky o  zákonnnosti a z toho obviňování, zde nebylo vůbec. Vím, že tomu nezabráním, ale prosím přispěvatele, pište o zabezpečené cestě, o jejím významu pro město, o jejím využití. Nakonec i o záporech, bez nich to nešlo, tak to nepůjde ani zde, ale prosím o ověřená fakta, bez odsuzování a obviňování a napadání.

Možná mnozí nevědí, kde cesta vůbec je. Přidávám snímky map s přibližným vyznačením místa nástupu. Pro motoristy je přístup z Pražské ulice - Bienerovou na parkoviště Pro pěší odkudkoliv, ať přes horu nebo okolo ní. Mně se zdá z města nejlepší cesta Chadalíkovou ulicí. Pokud se někdo nechce projít přes horu, pak až na konec ulice a kousek do lesíka vpravo a jste tam.

Na mapě (druhý obrázek, jde o turistickou mapu z mapy.cz) jsou vrstevnice. Jsou po pěti metrech. Výšku 40 m, která je uvedená v popisu cesty, jsem ve vrstevnicích nenašel. Zkusil jsem proto výšku ověřit pomocí turistické navigace a vyšlo mi 40 m skoro "na chlup".

Zde najdete provozní řád zabezpečené cesty: http://diskuze.slansko.cz/soubory/82/178682/provozni-rad.pdf


Vratislav Renner



Přílohy:
ferrata-1.jpgmapa 1

ferrata-2.jpgmapa 2

Kvalitní příspěvek   Nevhodný příspěvek
Strana:   1  2  3  4
Pro vložení nového příspěvku se musíte přihlásit.