Obsah  >>  Politika, politici  >>  Braňme demokracii - téma opět důležité!
Strana:   1  2  3  4  5  6  ...  28

Braňme demokracii - téma opět důležité!

Nobody
Počet příspěvků: 646
Hlavně pro: Robin
12.6.2019 - 07:42

Za kolik je v takovém případě druhý? Přece bez dvou za dvacet! A kolik to vlastně je? Pro ty, kteří toto rčení znají, je to pochopitelně opět osmnáct. Pro ty ostatní, kteří rozumějí česky, ale neznají metafory o shodě lidských vlastností nebo činů (viz jsou ze stejného těsta, mohou si podat ruce, čert jako ďábel), však existuje dvojí výklad: první možnost je druhý (bez dvou za dvacet) neboli d = –2 + 20, čili d = 18; ovšem je tu i druhá možnost, totiž (druhý bez dvou) za dvacet neboli (d – 2) = 20, čili d = 22. Vymysleli ji ovšem čistě z recese studenti, kteří smysl rčení znali až moc dobře.

Zaujalo je vypuštění sponového slovesa, které spolu s volností českého slovosledu nabízí chápat větný člen bez dvou buď jako přívlastek (rozvití jmenné části přísudku za dvacet), nebo jako příslovečné určení (rozvití nevyjádřené přísudkové spony je).

A co na to říkají autoři počítačových textových analyzátorů? Zjistili, že bez znalosti kontextu lze v češtině více než jedním způsobem vykládat každé druhé slovo! (Naše řeč 81, 55, 1998/1)

https://vesmir.cz/cz/casopis/archiv-casopisu/1998/cislo-6/kdyz-je-jeden-za-osmnact.html

Kvalitní příspěvek   Nevhodný příspěvek
Nobody
Počet příspěvků: 646
Hlavně pro: Robin
12.6.2019 - 07:37

http://nase-rec.ujc.cas.cz/archiv.php?art=7423

Vyslechl jsem útržek rozhovoru dvou studentů, ve kterém padla zdánlivě jednoduchá otázka a k ní zdánlivě recesní odpověď: „Když je jeden za osmnáct a druhý bez dvou za dvacet, za kolik je ten druhý?“ Že váháš: jasně, že za dvacet dva.Hádanku uzavřelo přátelské vyjádření souhlasu dalším zdánlivým protimluvem z již zcela jiného soudku: „Ty ’seš můj člověk, vole.“

Rčení jeden za osmnáct, druhý bez dvou za dvacet je z rodu metafor o shodě lidských vlastností nebo činů, kam patří [56]i jsou ze stejného těsta, z jednoho hnízda, čert jako ďábel, nemají si co vyčítat, mohou si podat ruce, táhnou za jeden provaz, plují na jedné lodi, jako jedna rodina, vrána k vráně sedá apod. Číselné vyjádření je doloženo i ve variantách: jeden za patnáct, druhý bez pěti za dvacet; jeden za tři, druhý za pět bez dvou. Obdoby jsou známy i z jiných jazyků (Six of one and half a dozen of the other; Der eine ist einen Dreier wert, der andere drei Pfennige aj.)....................................................

Kvalitní příspěvek   Nevhodný příspěvek
XXL
Počet příspěvků: 508
Hlavně pro: Všechny
11.6.2019 - 18:52
Tak kolik vás tam je na tý návsi? 
Zase dva transparenty a čtenář pohybující se s foťákem jako turista?
Kvalitní příspěvek   Nevhodný příspěvek
Robin
Počet příspěvků: 572
Hlavně pro: Nobody
11.6.2019 - 16:30

druhý je za x takže
x-2=20
a po úpravě
x=22

Jeden za 18, druhý za 22. Tohle jste skutečně chtěl říci?

Kvalitní příspěvek   Nevhodný příspěvek
Nobody
Počet příspěvků: 646
Hlavně pro: Všechny
11.6.2019 - 09:39
Babiš: Audit je "útok na Česko". Lež. Dotační podvody nejsou náš zájem. Pokud se na dotační podvody přijde, jsou u nás běžně souzeny a nikdo kolem vyšetřování nedělá "tóčo" a netvrdí, že jde o útok na stát. Jen jeden...
Kvalitní příspěvek   Nevhodný příspěvek
Nobody
Počet příspěvků: 646
Hlavně pro: Všechny
10.6.2019 - 07:47

JEDEN ZA 18, DRUHÝ BEZ 2 za 20.   To jsou naši vrcholní politici

 • Kancléř prezidenta republiky Vratislav Mynář čelil podezření, že ovlivňoval vysoce postavené soudce. Reportéři Radiožurnálu ale získali ještě závažnější svědectví.
 • Exministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) uvedl, že na něj Mynář několikrát naléhal, aby podal stížnost pro porušení zákona v kauze Lesní správy Lány.
 • Kvalitní příspěvek   Nevhodný příspěvek
  Čtenáři
  Počet příspěvků: 2707
  Hlavně pro: Všechny
  9.6.2019 - 09:55
  "Je to i na nás" - Další protest proti snahám o destrukci demokracie a ovládnutí policie a justice pomocí personálních změn. Demonstrace se bude konat na Masarykově náměstí ve Slaném v úterý 11.6. od 18:30 - 19:30 hod.

  https://www.facebook.com/events/1700056500139538/
  Kvalitní příspěvek   Nevhodný příspěvek
  Čtenáři
  Počet příspěvků: 2707
  Hlavně pro: Všechny
  7.6.2019 - 09:53
  PARLAMENTNÍ LISTY, jako obvykle (např. i v příspěvku z tématu - Zastupitelstvo města 2018-22 4.6., 08:05), píší nesmysly a lži:

  https://forum24.cz/parlamentni-listy-utoci-na-jiriho-madla-jako-obvykle-pisi-nesmysly-a-lzi/
  Kvalitní příspěvek   Nevhodný příspěvek
  Nobody
  Počet příspěvků: 646
  Hlavně pro: Všechny
  7.6.2019 - 09:31

  Ukázka VEROHODNOSTI HNUTÍ ANO:

   

  Facebookové trollení hnutí ANO má stále své mezery. Někdy se komentáře ke statusu objeví v čase, kdy ještě text nebyl ani publikován, jindy se fanynkou Andreje Babiše podle fotografií stane Miss Texas nebo manželka fotbalové hvězdy Zlatana Ibrahimoviče, toho času žijící v Kladně

  Kvalitní příspěvek   Nevhodný příspěvek
  XXL
  Počet příspěvků: 508
  Hlavně pro: Čtenáři
  6.6.2019 - 21:33

  A nechtěl byste to premiérování převzít.
  Taky máte vždycky poslední slovo, ať diskutujete s kýmkoli. 
  Jóó pardon.  Vy jste  ODS.
  Tak to né. Vy už jste svou šanci měli....  
  ...a promeškali...
  Kvalitní příspěvek   Nevhodný příspěvek
  Čtenáři
  Počet příspěvků: 2707
  Hlavně pro: Všechny
  6.6.2019 - 14:35
  Socanům byli kdysi tolerováni 4 premiéři za volební období - takže, místo případně odstoupivšího Babiše, by prostě mohl být navržen a jmenován premiér jiný.
  L.Sch.
  Naposledy upraveno 06.06.2019 - 14:36Kvalitní příspěvek   Nevhodný příspěvek
  honza2
  Počet příspěvků: 14
  Hlavně pro: Shark
  6.6.2019 - 14:28

  Udávaný vysoký počet účastníků na demonstraci na Václavské náměstí byl již objasněn.

  Takzvaní lepšolidé se musí počítat 4x.

  U Vás a L.Sch. by násobek musel být osminásobný.
  Kvalitní příspěvek   Nevhodný příspěvek
  babič
  Počet příspěvků: 22
  Hlavně pro: Všechny
  6.6.2019 - 13:40
  Je vcelku zbytečné počítat, kolik demonstrantů se vejde na Václavák, protože nevím kolik tam bylo turistů, kteří nevědí o co jde. V podvečer je obvykle Václavák i tak dost plný. Taky nevím, pokud by se naplnil požadavek demonstrantů na demisi Babiše, co by následovalo. Vědí to aspoň demonstrující? Opozice vládu nesestaví, tak by iniciativu převzal Zeman.. Asi by pověřil Babiše, aby vládl v demisi. Možná by pověřil nějakou úřednickou vládu,  Jedná varianta horší než druhá. Předčasné volby? Že by si kapříci v parlamentu sami vypustili rybník? Myslím, že to není moc reálné.
  Kvalitní příspěvek   Nevhodný příspěvek
  Čtenáři
  Počet příspěvků: 2707
  Hlavně pro: Všechny
  6.6.2019 - 12:16
  Nobody
  Počet příspěvků: 646
  Hlavně pro: Všechny
  6.6.2019 - 08:38

  A stále LŽE:

  Několik hodin před zatím největší demonstrací za nezávislost justice se premiér Andrej Babiš a ministryně spravedlnosti Marie Benešová sešli se zástupci Rekonstrukce státu. Společně jednali dvě hodiny o přijetí sedmi pojistek pro nezávislou justici. Babiš jednání označil jako úspěšné a podle něj již neexistuje žádný důvod k protestům. Proti tomu se však ohradili zástupci platformy. Jednání podle nich nepřinesla žádné výsledky a lidé by měli i nadále demonstrovat.

  "Dnes jsme seděli s paní ministryní Benešovou a s Rekonstrukcí státu, řešili jsme zákony. Není důvod protestovat," sdělil Babiš serveru Novinky.cz. Podle svých slov s platformou dvě hodiny řešil návrhy, jak změnit českou justici.

  Podle Pavla France a Josefa Karlického z Rekonstrukce státu však jednání nic nového nepřinesla. Premiér i ministryně totiž požadavky platformy odmítli. "Včerejší jednání neprobíhala vůbec dobře. Pan premiér odmítl naše požadavky s tím, že k ohrožení justice nedochází a není tedy potřeba dělat žádné rychlé kroky," sdělil Franc.

  Kvalitní příspěvek   Nevhodný příspěvek
  Nobody
  Počet příspěvků: 646
  Hlavně pro: Všechny
  6.6.2019 - 08:30

  To zase bude ostuda, Babiš o fungování orgánů EU nemá tušení.

  Pravil:

  "Nekompetentní auditoři. Jejich chování bylo skandální. Je to útok na Českou republiku."

  Reakce Andreje Babiše na audit Evropské komise, který potvrdil jeho střet zájmů, byla pro českého pozorovatele nepřekvapivá. Mezi bruselskými politiky a úředníky ale podle zjištění Neovlivní.cz vyvolala pozdvižení.

  “Reakce byly vesměs takové, že tentokrát to skutečně přehnal. Jestli si tamní administrativa na něčem zakládá, pak je to něco, co se dá popsat jako akurátnost. Auditoři jsou sice nekompromisní a přísní, ale velmi si hlídají, aby byli korektní,” zdůvodnil bruselské rozčarování jeden z dlouholetých tamních diplomatů.

  Na obranu auditorů veřejně vystoupil dosavadní místopředseda Evropské komise Valdis Dombrovskis. Slova českého premiéra kategoricky odmítl: “Audit, který se uskutečnil v České republice v lednu a v únoru, se odehrál podle standardních postupů.”

  Andrej Babiš ale znovu přitvrdil. “Já se určitě zeptám pana Junckera (dosavadního šéfa Evropské komise pozn. red.), jak je možné, že má takové nekompetentní auditory. Protože jejich chování bylo skandální,” prohlásil ve středu ráno premiér.

  Jenže Jean-Claude Juncker s českým předsedou vlády o auditu podle unijních pravidel vůbec mluvit nemůže. Právě proto, že se audit týká samotného Andreje Babiše. Jakýkoli rozhovor na téma auditu mimo striktně daná pravidla – komise pošle audit, daná země se vyjádří a komise vydá stanovisko – je nepřípustný.

  Aktuální pozici českého premiéra pak popsal končící europoslanec a odpadlík z hnutí ANO Pavel Telička. “V reakci na hlášku Andreje Babiše, že bude o auditu chtít jednat s Junckerem mi bylo dnes v Bruselu řečeno, ze není chuť se s premiérem bavit o ničem, natož o šetření jeho kauz. Údiv nad jeho nekompetentností, jaké komentáře činí. Prý překročil všechny hranice,” uvedl Telička.

  Kvalitní příspěvek   Nevhodný příspěvek
  Shark
  Počet příspěvků: 2818
  Hlavně pro: honza2
  5.6.2019 - 19:19

  Vidíte to, to není od ODS..............................................!https://www.theguardian.com/world/2019/jun/04/biggest-czech-protest-since-1989-to-call-for-pms-resignation
  The Czech Republic witnessed its biggest political protest since the fall of communism after an estimated 120,000 people gathered in Prague to demand the resignation of the prime minister, Andrej Babiš
  Naposledy upraveno 05.06.2019 - 19:58Kvalitní příspěvek   Nevhodný příspěvek
  Shark
  Počet příspěvků: 2818
  Hlavně pro: honza2
  5.6.2019 - 19:05

  Zdroje uvádějí toto:
  https://cs.wikipedia.org/wiki/NáměstíVáclavské náměstí v Praze (0,045 km2) Evidentně nejsouk dispozici  přesná čísla
  A co se týká samotné zprávy:
  Podle britského The Guardian byla Česká republika svědkem největších demonstrací od pádu komunismu. "V Praze se shromáždilo přibližně 120 tisíc lidí, kteří požadovali rezignaci premiéra Andreje Babiše," napsal deník
  Na 120 000 lidí vzkázalo v centru Prahy Babišovi, že má odejít.............................................................................................................https://www.seznamzpravy.cz/clanek/vaclavske-namesti-se-plni-demonstranty-protesty-proti-benesove-a-babisovi-maji-byt-nejvetsi-od-roku-1989-73477
  ..............................................................................................................

  NEMYSLIM SI, ŽE BY ODS MĚLA NĚCO SPOLEČNĚHO S BRITSKÝM DENÍKEM GUARDIAN
  MMch, k výpočtu se používá IT aplikace. Jmenuje se MapChecking,“ počítáte to zcela zbytečně
  Naposledy upraveno 05.06.2019 - 19:57Kvalitní příspěvek   Nevhodný příspěvek
  honza2
  Počet příspěvků: 14
  Hlavně pro: Čtenáři
  5.6.2019 - 16:00

  Vážený pane, stále dokazujete, že jste se dosud nezbavil vlastností socialistického nástěnkáře. Tehdy také byly vyvěšovány na nástěnku všelijaké hlouposti a lži a žádný nástěnkář se nezabýval tím jestli je to pravda. Neustále umisťujete na tento web příspěvky, které zveřejní na antibabišovských webech. Nemáte ani snahu si fakta ověřit, nebo použít rozum.

  Já jsem se včera ze zvědavosti zastavil na Václavském náměstí (asi jako asi většina lidí).V dolní části náměstí měli lidé až 2m rozestup. V horní části náměstí asi 1m (demonstranti volně mezi sebou procházeli).

  A teď trochu matematiky.

  Rozloha Václavského náměstí 42.255 m2

  Celková plocha záhonů - 1.700 m2

  Plocha za sochou sv. Václava (zeleň+ magistrála) - 4.300 m2

  Stromy, stánky, zaparkované automobily, sv Václav, pódium -1.200 m2

  Zajištění průjezdu tramvají na střední části náměstí - 1.000 m2

  Celkem volná plocha pro demonstranty 34.055 m2

  Při Vámi uváděné účasti 120000, by se na 1m2 mačkaly skoro 3 demonstranti, což je dost absurdní představa.

  Díky takovým nástěnkářům jako jste Vy , je právě ODS pro většinu lidí nevolitelná.

  Kvalitní příspěvek   Nevhodný příspěvek
  Čtenáři
  Počet příspěvků: 2707
  Hlavně pro: Všechny
  5.6.2019 - 13:33
  Václavské náměstí zaplavilo 120 tis. demonstrantů proti účelové instalaci ministryně Benešové premiérem Babišem i proti němu samotnému:

  https://www.novinky.cz/domaci/506715-proti-babisovi-lide-zaplnili-vaclavske-namesti-priste-prijdou-na-letnou.html
  Naposledy upraveno 05.06.2019 - 14:22Kvalitní příspěvek   Nevhodný příspěvek
  Strana:   1  2  3  4  5  6  ...  28
  Pro vložení nového příspěvku se musíte přihlásit.