Obsah  >>  Politika, politici  >>  INTERPELACE občana na zastupitele
Strana:   1  2

INTERPELACE občana na zastupitele

Čtenáři
Počet příspěvků: 2610
Hlavně pro: R r
18.11.2016 - 12:32

Dovolím si zareagovat:
Pokud vím, je připravován nový web při stránkách města, kde bude možné dotazovat se kohokoliv z vedení města či úředníků majících na starosti nějaký referát. Dotazovaní budou osobně odpovídat.

Pokud jde o dotazy na zasedáních zastupitelstva města, tak tam je prostor pro dotazy či reakce občanů města dán. Občané dostávají prostor po projednání jednotlivých bodů programu, kdy se mohou dotazovat či reagovat k projednávanému tématu. Totéž, samozřejmě, na konci jednání v posledním bodu programu, kterým je diskuse.

Zdravím - L. Schneider.

P.S. - nevím kterého čtenáře má pan agent RK 007 na mysli - já to nejsem a ani být nehodlám!!!
Naposledy upraveno 18.11.2016 - 12:39Kvalitní příspěvek   Nevhodný příspěvek
RK007
Počet příspěvků: 806
Hlavně pro: R r
18.11.2016 - 12:07

Dobrý den. Jistě to myslíte dobře, ale osobně to nepovažuji za dobrý nápad. Zastupitel to má jako "vedlejšák" . Občan se má obracet kompetentní osoby, úřady, ale ne na jednotlivce kteří mají civilní zaměstnání a neúřaduje za ně tlupa asistentů. Nechci jmenovat, ale živě si dokážu představit jistého čtenáře, který sepisuje blbosti a otravuje s tím všechny opoziční zastupitele, kteří mu musí do určité doby odpovědět.  To že opoziční zastupitelé mají právo na odpověti od koaličních, respektice starosty a rady, to je věc jiná, s tou souhlasím.
Kvalitní příspěvek   Nevhodný příspěvek
R r
Počet příspěvků: 1320
Hlavně pro: Všechny
18.11.2016 - 11:17
Od posledních komunálních voleb až do konce minulého kalendářního roku jsem marně usiloval o to, co nyní řeší p. Peška pod pojmem "INTERPELACE", jen s tím rozdílem, že mně šlo o interpelace občana (zastupitelům v tomto dává zákon dostatek práva) na zastupitele, i když jsem pojem interpelace nepoužil. Protože jsem neuspěl, svoji aktivitu jsem koncem r. 2015 ukončil.

Nyní se znovu pokouším uvedené téma obnovit, dnes tedy pod pojmem interpelace. V prvé řadě mi jde o to, zjistit, zda o ně občané vůbec stojí a zda zastupitelé v tomto stojí o aktivitu občanů.

Pojem interpelace má jasný výklad ve sdělení poslanecké sněmovny: "Poslanci se mohou obracet s dotazy na členy vlády buď písemně nebo prostřednictvím ústních interpelací. Na interpelace jsou vyhrazeny čtvrtky, pokud jsou jednacími dny - odpovědi na písemné interpelace se projednávají od 9 do 11 hodin, odpovědi na ústní interpelace na předsedu a členy vlády od 14:30 do 18 hodin." a v různých výkladech, např. ZDE.

Zavádí-li správci obcí interpelace do správy obce, pak to má význam jedině tehdy, když je jimi pojem interpelace jasně definován. Svoji představu definice pojmu interpelace občana na zastupitele zkusím definovat takto:

Občan města Slaného má právo se obrátit na kteréhokoliv zastupitele s dotazem, požadavkem na vysvětlení, na informaci týkající se správy města a oslovený zastupitel má povinnost ve stanovené lhůtě občanovi odpovědět.

Moje představa je, že forma dotazu a odpovědi včetně lhůt by mohla být diskutována, popř.rovnou navržena vedením města nebo některým ze zastupitelů. Mělo by být i definováno právo občana a povinnost zastupitele v případě, že občan není s odpovědí spokojený a samozřejmě i právo zastupitele neodpovídat na již odpovězené, jen dotazované jinou formou (interpelaci si nevykládám jako grilování nebo šikanu zastupitele). Domluvené by mělo vyústit do usnesení zastupitelů a stát se součástí jednacího řádu. Bez toho je  diskuze zbytečná.

------------

Prosím diskutéry o příspěvky k věci, bez osobních sporů. Prosím administraci fóra o uplatňování svých pravidel diskuze a odstraňování příspěvků, ve kterých diskutér pravidla porušil. Rozhodně nemíním někoho úkolovat, vím jaká je to práce diskuzi hlídat a jaká ohrožení moderátorovi hrozí. Pokud existuje nějaká možnost s prací administrátora pomáhat, pak pomoc nabízím včetně převzetí odpovědnosti za nepopulární zásahy. Děkuji.

Vratislav Renner
Kvalitní příspěvek   Nevhodný příspěvek
Strana:   1  2
Pro vložení nového příspěvku se musíte přihlásit.