Obsah  >>  Politika, politici  >>  Naše město - diskuse k volebnímu programu
Strana:   1  ...  13  14  15  16  17  ...  21

Naše město - diskuse k volebnímu programu

Peška
Počet příspěvků: 612
Hlavně pro: Klárka
18.9.2014 - 19:04

Těžká otázka. A ještě těžší odpověď. Je to spíš na rozhovor, než na nějaký omezený diskusní příspěvek.

Ale zkusím pár osobních témat (o nichž se dá očekávat, že některým čtenářům zde se nebudou líbit).

1) Věřil jsem a věřím tomu, že v roce 1948 lidé na náměstí a následně u voleb podporovali komunisty proto, že věřili v lepší, spravedlivější svět či společnost. Nikdo je tam nehnal a nenutil chodit.

A stejně tak i v roce 1989. I tehdy lidé doufali, že nové společenské uspořádání bude lepší, než to stávající.

A tak i já celý život věřím v lepší a spravedlivější svět. Držel jsem palce Fidelu Castrovi a Che Guevarovi. Vietkongu při jejich bojích proti Američanům. A slzel při rozhlasových a televizních zprávách o zavraždění prezidenta Allenda chilskou juntou. S tím jsem vyrůstal.

 

2) Řada lidí vědomě i nevědomě, ale zároveň i logicky zaměňuje komunismus (= tj. spravedlivou občanskou společnost) s naší socialistickou variantou. Já nejsem nekritickým obhájce všeho, co se u nás  v 60-, 70- a 80-letech dělo. Jen si nemyslím, že vše, co zde existovalo, bylo špatné.

A ani teď nechci vyjmenovávat vše to, co bylo lepší předtím, nebo co je horší teď. Prožil jsem zhruba polovinu života v socialistickém Československu  a druhou polovinu v kapitalistickém Česku. A tak mohu srovnávat.

 

3) K mému  angažování v oblasti komunální politiky mne nevede žádná touha po návratu starých pořádků. Ale prostě jen to, že na způsob řízení občanské společnosti má vlastní náhled. A neřekl bych, že tento můj náhled nějak souvisí s tím, jestli jsem v nějaké straně či nikoliv.

Myslím si, že ke správě města je třeba přistupovat stejně, jako k vedení rodiny či firmy - uvážlivě, s odpovědností a s rozumem. A jak jistě víte, jsou rodiny, které se po čase rozpadnou i firmy, které někdy zkrachují. Moje vlastní rodina naštěstí zatím proplouvá životními úskalími úspěšně a stejně tak i moje firma. Byl bych rád, kdybych totéž mohl říci i o městě, ve kterém bydlím.

 

4) A na závěr: Před pár dny se mne jeden známý, který rozhodně není žádný levicový volič,  trochu váhavě zeptal: "Někdo mi říkal, že prý letos už nekandiduješ za komunisty?"

Tak jsem mu vysvětlil jak to je s kandidátkou Naše město a koalicí KSČM, SPO a nezávislých kandidátů.

A on na to:"To jsem si oddechl. Já si hned říkal, že něco takového není vůbec možné. To jsem rád, že jsem se v tobě nespletl."

...

Takže, myslíte si, že já, se svou dávnou i nedávnou minulostí i ryzí současností, bych ve Slaném mohl kandidovat za nějakou jinou politickou stranu? A zároveň chtít, aby mi lidé věřili, že to co v dané chvíli říkám myslím opravdu vážně?

 

lp

 

 

 

Naposledy upraveno 18.09.2014 - 19:21Kvalitní příspěvek   Nevhodný příspěvek
petr
Počet příspěvků: 154
Hlavně pro: Klárka
18.9.2014 - 18:54

Je to prosté. Strana svým věrným pomohla do začátků podnikání a oni jí to vracejí....
Kvalitní příspěvek   Nevhodný příspěvek
Klárka
Počet příspěvků: 43
Hlavně pro: brada
18.9.2014 - 18:29

Pane Peško,

téměř bych řekla, že jste si o to přímo řekl...

Je to hodně osobní, ale mohl byste mi odpovědět na otázku, nad kterou si lámu hlavu nejen já, ale i opravdu mnoho lidí v mém okolí:

Proč jste komunista? Co Vás - podnikatele, zaměstnavatele a vlastníka nemalého majetku - táhne ke komunistické ideologii? Jak jste se vnitřně vypořádal s tím, co komunismus znamenal v minulosti pro tuto zemi (a vlastně i dost velkou oblast Evropy a především v době studené války téměř celý svět)? Nebo co Vám přišlo na minulém režimu tak dobré, že se k tomu i 25 let poté hlásíte, přestože Vám to podle mě v komunální politice, kterou děláte, jedině škodí? Jaká je Vaše představa státního a společenského zřízení, kterou byste jako komunista chtěl nastolit, pokud byste k tomu měl možnost?

Je to hodně otázek, ale vpodstatě jedno téma. Téma, kterému u Vás opravdu hodně lidí nerozumí.

Pochopím pokud - byť jste politik a téma to tedy není jen soukromé, ale týká se vlastně všech voličů - nebudete chtít odpovědět, ale pokud nějak rozsáhleji odpovíte a vysvětlíte svůj postoj a "náhled na svět", budu moc ráda. Myslím, že to bude pro mnoho lidí velmi zajímavý a přínosný příspěvek a předem Vám za něj případně děkuji.

Kvalitní příspěvek   Nevhodný příspěvek
Peška
Počet příspěvků: 612
Hlavně pro: henry
18.9.2014 - 17:53

Pane H.,

myslím, že jste tak trochu mimo realitu, když  mne chcete vinit odpovědným  ze skutků, které se staly řadu let před tím, než jsem se já osobně narodil. To je asi podobné, jak když bych já vás činil odpovědným z upálení mistra Jana Husa.

Věci, které se staly, změnit nemůžeme. Ale myslím, že jste nikdy nemohl mne osobně slyšet či číst, že bych tyto činy 50. let obhajoval. Politické procesy jsou zločin, ať je provádí jakákoliv vláda či strana - v Československu, v SSSR, v Německu či v USA. Všude k nim v těchto letech docházelo, ve všech  těchto zemích chodili  lidé na smrt z politických důvodů.

A pokud čtete noviny nebo se díváte na televizi, pak vidíte, že k nim dochází stále a dodnes. Bohužel. Naštěstí tedy již mimo území střední Evropy.

Přečetl jsem si znovu svůj  příspěvek, na který jste reagoval a o žádné  demokracii ani panu Havlovi se v něm nepíše. Ale pokud se chcete, jak píšete, opravdu rozesmát, dovolím si vám doporučit jeden svůj již starší text:

http://www.slanske-noviny.cz/clanek/kde-skoncily-idealy-17-listopadu

Přeji příjemný večer.

 

L.Peška

Naposledy upraveno 18.09.2014 - 17:54Kvalitní příspěvek   Nevhodný příspěvek
Marek_Maly
Počet příspěvků: 175
Hlavně pro: henry
17.9.2014 - 20:50

To je skutečně neznalost politiky v této zemi - nazývat ODS pravicovou stranou, člověče, kde jste doposud žil?
Kvalitní příspěvek   Nevhodný příspěvek
Jiří Hůla
GOLEM Slaný s.r.o.
(Administrátor)
Počet příspěvků: 196
Hlavně pro: henry
17.9.2014 - 18:41

Dobrý den,

myslet si o ODS, že je pravicová strana, to chce hodně fantazie.

Pravicová strana nezvyšuje daně,  podporuje rodiny, omezuje byrokracii, nehospodaří na dluh a nepodporuje korupci. Najděte si jejich "Smlouvu s občany ČR" a sám se přesvědčte, o tom, že jsou pravicová strana jen "na papíře". Ve skutečnosti jsou pravý opak. Na sociálním a zdravotním pojištění dluží 6,5 mil. Kč. Nedokáží vést ani vlastní stranu, natož stát.

S panem Peškou, Cílkem a Nepilem jsme se setkali zcela neformálně na jejich žádost. Nevidím důvod, proč bychom se nemohli setkat a popovídat si o našem a jejich programu. To, že máme v některých bodech programu shodu jen dokazuje, že problémy které zmiňujeme, vadí občanům města bez ohledu na politickou preferenci. 

A hanba mi opravdu není a na rozdíl od jiných, se pod své názory vždy podepisuji svým jménem.

Jiří Hůla
Kvalitní příspěvek   Nevhodný příspěvek
henry
Počet příspěvků: 21
Hlavně pro: brada
17.9.2014 - 18:40

Clovek, ktery je clenem a kandiduje za komunisty, stranu, ktera nevahala v 50. Letech vrazdit, bude psat o demokracii? Jeste zacnete velebit pana Havla a uz me dokonale rozesmejete
Kvalitní příspěvek   Nevhodný příspěvek
Peška
Počet příspěvků: 612
Hlavně pro: henry
17.9.2014 - 17:53

Sice oslovujete pana Hůlu a pana Chyského, ale něco k vašemu příspěvku musím dodat i já.

Možná jste nezaregistroval, že na kandidátkách obou stran (jak Svobodných tak i Našeho města) je řada nezávislých kadnidátů. Tedy naprosto normálních běžných občanů města. Podle vás by se tito lidé nesměli scházet a debatovat o problémech, které Slaný trápí, jen proto, že každý kandiduje za jiný volební subjekt?

To mi případá zcela abusrdní.

A za sebe řeknu, že jsem připraven jednat s kýmkoliv a očemkoliv, pokud to může napomoci k zlepšení života občanů v našem městě. A vůbec pro mne není důležité, z jaké politické strany tento člověk je.  Zásadní pro mne je, zda jeho názory jsou konzistentní, argumenty logické a odborná připravenost k řešení různých problémů dostatečná.

To byste se raději chtěl dívat jak si tady ve Slaném spíláme či pliveme do obličeje (obrazně či fakticky).  To by se vám opravdu líbilo?  Myslíte si, že atmosféra nepřátelství a nesmiřitelných postojů at již mezi lidmi nebo mezi politickými stranami je to, co by našemu městu pomohlo?

Já tedy ne.

A abych uklidnil vaše politické znepokojení, mohu vám důvěrně prozradit, že v posledních týdnech jsem o různých problémech jednal či diskutoval se zástupci téměř všech ve Slaném kandidujících politických stran.

 

L.Peška

Naposledy upraveno 17.09.2014 - 17:55Kvalitní příspěvek   Nevhodný příspěvek
henry
Počet příspěvků: 21
Hlavně pro: panove Hula a Chysky
17.9.2014 - 17:04
Pánové Chyský a Hůlo, jak můžete mít tu drzost a nazvat Vaši stranu jedinou pravicovou? Pokud se nepletu tak pravicovou stranou take a zejmena je ODS! Vase strana je v republikovem meritku jakousi extremistickou odnozi ODS. A jeste se jako ,,jedina" pravicova strana schazite v ramci predvolebnich schuzek s komunistou Peskou a jeho levicovymi kamarady,a dle rudeho deniku Pesky si naramne rozumite, ze vam neni hanba...
Naposledy upraveno 17.09.2014 - 18:07Kvalitní příspěvek   Nevhodný příspěvek
Peška
Počet příspěvků: 612
Hlavně pro: Jan Chyský
17.9.2014 - 13:48

Je potěšitelné vidět, že jste v přípravě tohoto tématu již udělali kus práce. Můj odhad ceny vycházel z pouhé extrapolace nákladů z roku 2011.  Pokud to půjde levněji, bude to jen dobře.

Vím, že existují minimálně dva dotační tituly, které mají v popisu investiční podporu těchto předškolních zařízení. Takže i tudy by mohl vést cesta k snazší realizaci.

 

L.Peška

Kvalitní příspěvek   Nevhodný příspěvek
Jan Chyský
Počet příspěvků: 84
Hlavně pro: Nobody
17.9.2014 - 11:32

Dobrý den,

trápí Vás podstata, čili o čem se hlasovalo, nebo to, že hlasoval s komunisty?

Tohle je klasická demagogie. Mach hlasoval s komunisty. Hrůza! Ale to, že EFDD, kterého je součástí hlasovalo také tak, už nikdo nenapíše. Osobně se ale domnívám, že Mach jako neovce hlasuje podle svého názoru, což může být pro moho lidí nepohopitelné jak na úrovni komunální, tak celostátní politky. Takže se může stát, představte si to, že hlasuje i s komunisty.

Jen bych připomněl, že kandiduji jako nezávislý, Svobodní jsou mi sympatičtí, což ale neznamená, že máme ve všem shodu.

Jan Chyský
Naposledy upraveno 17.09.2014 - 11:33Kvalitní příspěvek   Nevhodný příspěvek
Jan Chyský
Počet příspěvků: 84
Hlavně pro: brada
17.9.2014 - 11:03

Dobrý den,

s 50 miliony nemohu souhlasit. Když to přeženu, tak za 50 milionů zrekonstruujete rujnu hejtmanství na 4 hvězdičkový hotel s 35 pokoji.

Budování školky není tak finančně náročné a jsou dvě možnosti realizace.

1) Existují společnosti, například Mobile Point Corporation a.s., které školku postaví na klíč na zelené louce. S majitelem společnosti jsem stavbu školky konzultoval. Nedávno dodělali školku v Bílé u Liberce, kde školka pro 20 dětí vyšla na 3.2 milionu bez DPH. Výpočet pro více dětí je jednoduchý, každých 10 dětí navíc + 1.6 milionu bez DPH (to je dané normou - na 1 dítě musí být tuším 4m2). Jídlo se tam outsourcuje, je tam pouze výdejna. Kuchyň, která zvládá bez problémů vařit 50 jídel, by stála navíc 1.1 milionu bez DPH. Životnost školky je 80-100 let. a lze ji za cca 10 procent ceny přestavit na něco jiného (i třeba ten Klárčin denní stacionář). Vše jsem si i ověřoval přímo u starosty obce p.Pospíšila (http://www.ou-bila.cz) a potvrdil mi vše, co říkal majitel stavební společnosti. Jsou spokojeni.

2) Nákup vhodného domu ve městě. Každou chvíli se něco prodává. Naposledy byl na prodej zajímavý dům ve Vepřkově ulici vedle Husova domu i se zajímavou zahradou. Prodával se za 3.5 milionu. Byl jsem na prohlídce a menší školka by se tam bezpečně vešla. Jídlo by se dalo outsourcovat. Jsem přesvědčený o tom, že nákup i rekonstrukce by nepřesáhly 15 milionů.

Pokud by se na to podařilo získat dotaci, stálo by to ještě méně.

Pokud má někdo pochybnosti, starosta je velmi ochotný, klidně nás školkou provede. Případně právě probíhá výstava FORCH ARCH, kde Mobile Point vystavuje.


Jan Chyský
Naposledy upraveno 17.09.2014 - 11:05Kvalitní příspěvek   Nevhodný příspěvek
Nobody
Počet příspěvků: 698
Hlavně pro: Jan Chyský
17.9.2014 - 10:09

Pane Chyský, mohl byste vysvětlit, co se to děje ve Vaší partaji, zejména s panem Machem?
Jaký hodnoty vlastně preferujete? Považujete tohle za správné?   Z českých europoslanců hlasovali proti 4. Kateřina Konečná (KSČM), Jiří Maštálka (KSČM), Miroslav Ransdorf (KSČM) a Petr Mach (Svobodní). To je teda pěkná společnost pro stranu, která má na plakátu "jediná pravicová"
http://echo24.cz/a/iBTY2/ukrajina-do-evropy-proti-konecna-mach-a-keller
Takže jediná pravicová, která hlasuje s komunisty ?
Kvalitní příspěvek   Nevhodný příspěvek
Post
Počet příspěvků: 422
Hlavně pro: Pro radnici Slaného
17.9.2014 - 05:58
Tohle bych docela rychle začal řešit!!! Proč nás RDK okrádá???Řada jabloneckých domů proto investovala do vlastní kotelny, a odpojila se od centrálního zásobování. Letos město koupilo teplárnu zpět, a cenu tepla pro rok 2014 zlevní na 689 Kč/GJ (tedy o 15 %). Celostátní průměrpřitom zůstává výrazně nižší, pod 600 Kč/GJ. Zároveň nelze říci, že privatizace teplárny zákonitě zdraží účty pro domácnosti. Pardubice a Chrudim jsou nejlevněji zahřívány hnědým uhlím, respektive Elektrárnami Opatovice, jež patří soukromému Energetickému a průmyslovému holdingu.
Kvalitní příspěvek   Nevhodný příspěvek
Peška
Počet příspěvků: 612
Hlavně pro: Všechny
16.9.2014 - 23:07

Snaha Svobodných ve věci nové mateřské školky ve Slaném je zcela jistě pochopitelná. Jen její realizace bude asi poněkud obtížnější.

Pro začátek připomenu, že poslední navýšení kapacity v MŠ bylo realizováno v roce 2011 - přístavbou pavilonu u stávající školky U divadla. Kapacita se zvýšila o dvě třídy pro 56 dětí a náklad činil 15 milionů korun.

Nová školka, pokud by měla být realizována, aby mělo smysl jí budovat, by musela zahrnovat min. 4 třídy (cca 100 dětí), kuchyň, jídelnu a další potřebné prostory. Odhadnu náklad této stavby na 50 milionů korun a dobu realizace min. na 3 roky (od vybrání lokality, zadání projektu, zajištění financování apod.)

Reálnější by byla opět nějaká dostavba ke školce již stávající. Tam by (teoreticky) šlo navýšit kapacitu o 1-2 třídy, s nákladem mnohem nižším  a s dobou realizace taktéž kratší. Ale mám trochu obavy, že technicky to bude komplikované. Jediná školka, která mne v této souvislosti napadá, je školka Na dolíkách. Ale neznám konkrétní dispoziční řešení.

Jinou variantou může být adaptace jiného objektu na podmínky školky. Ale prvním předpokladem je nalézt vhodný objekt. Mateřskou školku nelze udělat z jakéhokoliv objektu - musí vyhovovat technicky i polohou (přiléhající zahrada je nutnou podmínkou).

Takže cesta ke splnění této představy bude ještě hodně složitá.

 

L.Peška

 

 

 

Naposledy upraveno 16.09.2014 - 23:09Kvalitní příspěvek   Nevhodný příspěvek
kubisek
Počet příspěvků: 81
Hlavně pro: Robin
16.9.2014 - 21:54

Pod Horou bya v ulici Chadalíkova, jednak to byla speciální školka a jednak se vila vrátila původním majitelům. Tam, co je finančák, nikdy školka nebyla. Ale chybí ve výčtu třeba na Pražské.
Naposledy upraveno 16.09.2014 - 21:59Kvalitní příspěvek   Nevhodný příspěvek
Klárka
Počet příspěvků: 43
Hlavně pro: Jan Chyský
16.9.2014 - 20:45

Souhlasím s Vámi a jen bych doplnila, že školek bylo ve Slaném zrušeno dokonce víc, než uvádíte - školka také bývala až do cca poloviny devadesátých let v tehdejší Baterii.

Další věcí je, že i pokud by náhodou skutečně "došly" děti a ani přetažení z dražší soukromé péče by kapacity nedokázalo naplnit, školka se dá velmi jednoduše předělat (obzvlášť pokud by se s touto alternativou dopředu počítalo) a snadno použít na další nedostatkovou instituci - denní stacionář. Potřeby obou institucí jsou si, navzdory zcela opačné životní etapě svěřenců, až nepříjemně podobné. A že by došli senioři, o to opravdu strach nemám.

Kvalitní příspěvek   Nevhodný příspěvek
Robin
Počet příspěvků: 574
Hlavně pro: Jan Chyský
16.9.2014 - 20:37

Přidal bych ještě školku v ulici Pod horou, kde je dnes finanční úřad.
Ta budova má parametry školky a vrátit ji jejímu původnímu účelu by mohlo být nejrychlejší. Finančnímu úřadu by myslím slušela lépe budova Okresního domu, která byla stavěna naopak jako kancelářská. Ona i přestavba horních pater Grandu na FU by nebyla marná. Alespoň by ta budova byla využitá. Jenže finančák nikdo nevystěhuje, takže je to jen taková fantazie.
Kvalitní příspěvek   Nevhodný příspěvek
brmir1
Počet příspěvků: 17
Hlavně pro: Jan Chyský
16.9.2014 - 18:24

Souhlasím s Vámi, jen se přimlouvám za to, aby analýza, ve které bude popsán současný stav včetně propočtů, vyhodnoceny zkušenosti z jiných měst a také pojmenován cílový stav předcházela jednání zastupitelstva. Pomníků ve Slaném máme opravdu dost. Takže napřed argumenty a pak souhlas či nesouhlas. A to se samozřejmě netýká jen nové školky.
Kvalitní příspěvek   Nevhodný příspěvek
Jan Chyský
Počet příspěvků: 84
Hlavně pro: Marek_Maly
16.9.2014 - 13:59

Dobrý den,


jelikož školku máme v programu my - Svobodní, dovolím si zareagovat.

Školka není aktuální - předvolební téma. To je téma posledních let. Uvědomte si, že byly zrušeny nejméně 3 školky  - Chadalíkova, Bětuška a po revoluci školka ČKD ve Wilsonově ulici. Naopak vznikly soukromé školky a různé komerční hlídání dětí. A to není finančně žádná sranda.

Slaňáci vozí děti do vesnic kolem Slaného, nebo jsou ochotní platit 8000 Kč za soukromou školku. Představte si, že Vám skončí po třech letech rodičovská a dítě Vám nikam nevezmou. To se pak rodiny dostávají do existenčních problémů.

Mně nepřijde dobré řešení strčit dítě za 4000 - 8000 do soukromé školky a brát mzdu 13000. A to se skutečně děje. Rodiče nemají jinou možnost. A teď si představte, že někdy je celá rodina jen jeden člověk + dítě. To je pak teprve něco.

Pokud by se vybudovala nová školka, dětí bude stále dost. V první řadě o ně přijdou soukromé školky, v další řadě školky z vesnic kolem Slaného.

Školka je základní vybavenost města. Většinu investic, kterým se dalo přednost, pokládám v porovnání s existenčními problémy mladých rodin za zbytečnou rozmařilost.

Pokud by vybudovéní školky našlo v zastupitelstvu podporu, musí předcházet analýza. Tu nebude problém vytvořit.


J.Chyský
Kvalitní příspěvek   Nevhodný příspěvek
Strana:   1  ...  13  14  15  16  17  ...  21
Pro vložení nového příspěvku se musíte přihlásit.