Obsah  >>  Politika, politici  >>  VOLBY 2018 - jak a koho volit?
Strana:   1  2  3  4  5  6  7  8

VOLBY 2018 - jak a koho volit?

Martin Jelínek, USZ
Počet příspěvků: 3
Hlavně pro: slánské voliče
2.10.2018 - 10:18
Dobrý den,
Unie pro Sport a Zdraví kandiduje ve Slaném již potřetí. V čele naší kandidátky máme dva bývalé radní a dva místostarosty. 
Do komunálních voleb 2018 jdeme s heslem Řídit město slušně, bez podrazů a podvodů.Jsme přesvědčeni, že to jde. Jen na voličích zůstává, kolik budoucích zastupitelů bude v tomto duchu také vykonávat svůj mandát.
Profily kandidátů Unie pro Sport a Zdraví naleznete zde: http://slanskysport.cz/?p=480
Naše názory na místní politiku si můžete přečíst zde: http://slanskysport.cz/?cat=13

Všem slánským občanům přejeme dobrou volbu.
Martin Jelínek, Unie pro Sport a Zdraví
Kvalitní příspěvek   Nevhodný příspěvek
levape
Počet příspěvků: 310
Hlavně pro: R r
2.10.2018 - 09:26

Takže je iluze, že voliči si takto mohou sestavit vlastní zastupitelstvo?

Systém je často prezentován jako něco, co je nejvstřícnější k voliči, protože mu umožňuje si sestavit vlastní zastupitelstvo, ale volební experti upozorňují, že tomu tak úplně není. Ve chvíli, kdy zaškrtnete politickou stranu, a nikoliv jen jednotlivé kandidáty, tak to ve větší míře svědčí politické straně. Ve chvíli, kdy pracuji s jednotlivými kandidáty, dochází k rozmělnění mého hlasu.

Nejsem totiž schopen zajistit, že mí preferovaní kandidáti se do zastupitelstva dostanou, protože se nesčítají hlasy jim, ale primárně stranám. Teprve když stranická kandidátka dostane více než pět procent hlasů, tak se do hry může dostat váš preferovaný kandidát.

Z toho plyne, že disciplinovaní voliči, kteří křížkují jen jednu stranu, mohou ty, co vybírají jednotlivce, převálcovat.

Ústavní právník KYSELA

Kvalitní příspěvek   Nevhodný příspěvek
Jan Chyský
Počet příspěvků: 84
Hlavně pro: Lucije
1.10.2018 - 23:09

Vážená Lucije,

nevím jak ostatní, ale já jsem s panem Hruškou mluvil asi 2x v životě + pozdravíme se, když se potkáme. Chcete snad tvrdit, že jsem nějaká jeho loutka, když mě ve svém článku také doporučoval?

J.Chyský
Kvalitní příspěvek   Nevhodný příspěvek
Čtenáři
Počet příspěvků: 4370
Hlavně pro: Všechny
1.10.2018 - 22:59
Kandidát na senátora, starosta Litoměřic - pan Mgr. LADISLAV CHLUPÁČ - zve srdečně Slaňáky na hudební vystoupení Big Bendu Rosti Pechouška z Litoměřic s kterým vystoupí coby hráč na kytaru ve středu - 3.10. 2018 od 16,00 hod. na náměstí TGM ve Slaném a zároveň se Slaňákům představí, jako kandidát do Senátu.
Kvalitní příspěvek   Nevhodný příspěvek
Lucije
OSVČ
Počet příspěvků: 165
Hlavně pro: Všechny
1.10.2018 - 22:47
Máme loutky, máme loutkovodiče i divadlo, opona se zvedne už brzy!Pan poslanec Berkovec si zřídil svou poslaneckou kancelář v domě, který patří do aktiv pana Hrušky. Zdánlivě nevýznamné, kdyby ovšem nebyly přšd volbami napsány dva články, v kterých se opakuje stejné tvrzení: "Soud (nevíme který) v rozsudku (opět chybí i jen třeba datum) označil hlasování o parkovacím domě za trestný čin". Ve věci parkovacího domu je jen jeden nepravomocný rozsudek. Každý si jej může vyžádat od MěÚ Slaný na základě zákona o volném přístupu k informacím. Čili je veřejně přístupný. A o žádném trestném činu tam není ani slovo. Kdo pak to a proč píše, ve dvou, jakoby nezávislých, článcích, jednoznačně nepravdivé tvrzení? Že by vůbec měl pan poslanec Berkovec čas takovou slátaninu psát, no o tom opravdu pochybuji. Druhým autorem je pan Hruška. Jeho článek také vyjmenovává ty jediné správné kandidáty, kteří by měli být zvoleni, pokud použiji již dřív zmíněnou analogii s divadlem, tedy jsou to ti herci, kteří budou v režii, jak jinak pana Hrušky, na rozdíl od minulého zastupitelstva správně a poslušně hrát. Že pan Hruška je v našem městě osobou známou je jasné. Je znám také u najednoho soudu jako člověk, který soudy rád využívá, i když je zdaleka ne vždy vyhrává. Pokud vyhraje ve volbách, tedy pokud budou zvoleni jím doporučení kandidáti, budeme mít město řízené režiserem který nemá žádnou odpovědnost, kterého nikdo nevolí a který za sebe jen nastrčí, no koho, to si může každý dosadit sám podle chuti.  S demokracií to má málo společného. Spíš je to zneužití těch, co nesou svou kůži do voleb. Že s tím souhlasí, jasně, nebrání se tomuhle doporučení, tedy souhlasí. Ovšem má pak cenu je volit?!
Naposledy upraveno 01.10.2018 - 22:48Kvalitní příspěvek   Nevhodný příspěvek
Slánské noviny
Počet příspěvků: 226
Hlavně pro: Všechny
1.10.2018 - 18:12

Připomenutí k jakému článku a diskuse vlastně je:

http://www.slanske-noviny.cz/clanek/jak-postupovat-pri-komunalnich-volbach

 

Kvalitní příspěvek   Nevhodný příspěvek
R _ r
Počet příspěvků: 1479
Hlavně pro: Peška
1.10.2018 - 12:34

Opravdu Vás nechápu, tak neodpovídám podle Vašich představ.

Snažil jsem se Vám na příkladu vysvětlit sečítání hlasů. Proti němu nemáte námitek. Ale nepochopil jste, že takto sečtené hlasy (od okrskové volební komise) jsou dané a v dalším zpracování na ČSÚ se nemění.

Proto při rozdělování mandátů stranám již nikdo žádné hlasy nezískává. Pochopte konečně, že kandidáti získávají hlasy od voličů, nikoliv od ČSÚ a že proto jakékoliv  tvrzení o získávání hlasů při zjišťování výsledků voleb Českým statistickým úřadem nemůže být pravda.

Tvrdíte, že je Vám to jasné, ale máte v tom guláš.


Vratislav Renner
Kvalitní příspěvek   Nevhodný příspěvek
Peška
Počet příspěvků: 620
Hlavně pro: R r
1.10.2018 - 06:26

Jak říkám, nic jste nepochopil. Ale nic s tím neudělám.

To vše, co tady píšete, je pravda. Já se vám jen snažil vysvětlit, že moje věta se týkala úplně jiné části zpracování výsledků, než tady popisujete. A to výpočtu mandátů pro volební stranu. Zde se nejprve zjistí počet VŠECH hlasů pro volební stranu a ty  v tomto výpočtu získává první osoba na kandidátce. Následně se pak ukáže, zda to postačuje pro získání mandátu.

Toto číslo, tedy ten celkový součet hlasů, je nejdůležitějším elementem v celém dalším procesu rozdělování mandátů.

Mně to připadá jasné.

Ale asi je to na vás příliš složitá matematika. Nebo já to neumím dostatečně pochopitelně vysvětlit.

 

Naposledy upraveno 01.10.2018 - 06:29Kvalitní příspěvek   Nevhodný příspěvek
R _ r
Počet příspěvků: 1479
Hlavně pro: Peška
30.9.2018 - 22:46


Děláte dobře, protože nesmyslu smysl nedáte. Princip sčítání hlasů a zjišťování  výsledků voleb možná nechápu zcela, ale poskytujete mi příležitost tvrdit, že chápu rozhodně víc než Vy.  Zkuste najít chybu v následujícím příkladu a dokázat, že diskutované tvrzení není nesmysl.

Vysvětleme si to na příkladu. Pro zjednodušení vezměme obec, ve které se volí deset zastupitelů. Sledujme volbu tří voličů a sčítání jejich hlasů na jedné z kandidátek - řekněme na "naší" s "našimi" kandidáty:

Volič A na naší kandidátce zapsal velký křížek (volil stranu) a na jiných kandidátkách neoznačil nic. Každý z našich kandidátů obdržel po jednom hlasu.

Volič B na naší kandidátce zapsal velký křížek (volil stranu) a na jiných kandidátkách označil (malými křížky) 5 jednotlivých kandidátů. Prvních pět našich kandidátů obdrželo po jednom hlasu.

Volič C na naší kandidátce zaškrtl 3 naše kandidáty (označil je malými křížky, na kterém pořadí, nehraje žádnou roli). Každý náš označený kandidát obdržel po jednom hlasu!

Tím jsou počty hlasů pro naše kandidáty sečtené a v dalším procesu zpracování výsledků voleb se jejich počty nemění.

Hlasy, které obdrželi jednotliví kandidáti dále hrají svoji roli tak, že jejich součet na kandidátce slouží pro posouzení, zda strana dosáhla 5% hranice (jinak je kandidátka vyřazena).

Pak následuje rozdělení mandátů stranám a dále ono diskutované rozdělení jednotlivým kandidátům.

Mandáty se jednotlivým kandidátům přidělují podle pořadí na kandidátce. A zde je ten okamžik, který je diskutovaný a mylně vysvětlovaný. Pořadí kandidátů se může změnit. Jestli někdo z dalších v pořadí postoupí na první místo na kandidátce, tak právě pro počet svých hlasů, které obdržel  (získal víc než 10% nad průměr počtu hlasů pro kandidáta na kandidátce). Nikdo nikoho hlasy nezískává!

Proto je  tvrzení:

"Výpočetní model pro přidělení mandátů je dán tak, že se nejprve sečtou všechny hlasy pro volební stranu a ty získává první osoba v pořadí na kandidátní listině. (Pozn: Ne vždy to musí být původní lídr kandidátky, ale ve většině případů tomu tak je.) "

nesmysl, korunovaný poznámkou, a nedá se obhájit.


Vratislav Renner
Kvalitní příspěvek   Nevhodný příspěvek
Čtenáři
Počet příspěvků: 4370
Hlavně pro: Všechny
30.9.2018 - 14:05
Peška
Počet příspěvků: 620
Hlavně pro: R r
30.9.2018 - 13:58

Vzdávám se dalších pokusů vám něco vysvětlit. Zdá se mi, že to pochopit nechcete a s tím nic neudělám.
Kvalitní příspěvek   Nevhodný příspěvek
XXL
Počet příspěvků: 924
Hlavně pro: Všechny
30.9.2018 - 12:55
Jo tak voni jsou volby.
Proto tolik ksichtů visí po všech klandrech. Já myslel, že jsou to hledaný osoby.

Kvalitní příspěvek   Nevhodný příspěvek
R _ r
Počet příspěvků: 1479
Hlavně pro: Peška;Čtenáři
30.9.2018 - 12:26

Vážení pánové,

výklad může být jistě  i lidový, ale ani takový nesmí obsahovat nepravdy, ať jsou míněny jakkoliv. Nelze změnit, že co je psáno, je dáno; text obsahuje myšlenky autora a ten nemůže obhájit, že něco jiného myslí a něco jiného píše.

Tvrzení:

"Výpočetní model pro přidělení mandátů je dán tak, že se nejprve sečtou všechny hlasy pro volební stranu a ty získává první osoba v pořadí na kandidátní listině. (Pozn: Ne vždy to musí být původní lídr kandidátky, ale ve většině případů tomu tak je.) "

je nesmysl. To by dlouholetí funkcionáři v komunální politice měli snadno pochopit. Volby jsou politické, ale zpracování jejich výsledků má přesný řád. Pokud by nebyl dodržen, volby neplatí. To by se stalo aplikací výše uvedeného nesmyslu.


Vratislav Renner

P. S. Opravuji: "Pokud by nebyl dodržen, volby neplatí. " na Pokud by nebyl dodržen, výsledky zpracování voleb neplatí.
Naposledy upraveno 30.09.2018 - 12:32Kvalitní příspěvek   Nevhodný příspěvek
Čtenáři
Počet příspěvků: 4370
Hlavně pro: R r
30.9.2018 - 10:55

Zdravím,
mám za to, že jde zřejmě o hlasy pro tzv. skokany, kteří se posunou dopředu díky získání 10% všech hlasů a hraje tam roli i průměr všech hlasů pro jejich subjekt, které jsou v tomto případě v jejich prospěch.L.Sch.
Naposledy upraveno 30.09.2018 - 10:55Kvalitní příspěvek   Nevhodný příspěvek
Peška
Počet příspěvků: 620
Hlavně pro: R r
30.9.2018 - 07:56

Zkusme to tedy jinak - bez nějakých předpojatostí. Myslím, že se jedná o určité nedorozumění. Já příslušnou větu chápu a vztahuji na výpočet mandátu pro volební stranu (a jsem přesvědčen, že správně). Vy, domnívám se,  k počtu hlasů pro jednotlivého kandidáta (tam by to samozřejmě bylo špatně).

To je asi to riziko snahy po zjednodušení celého složitého matematického modelu výpočtu výsledků voleb.

 

lp

Kvalitní příspěvek   Nevhodný příspěvek
R _ r
Počet příspěvků: 1479
Hlavně pro: Všechny
30.9.2018 - 01:38
Nevím, proč se pane Peško urážíte. Napsal jsem, že je v článku omyl a přidal svoji zkušenost s tím, jak Vy hodnotíte omyl jiného. Vlastně, Vaše reakce odpovídá lidové moudrosti, na které dám.

Nejste pod článkem podepsaný, nevím, kdo je autorem. Nechal bych si od něho vysvětlit, čemu nerozumím. 

Téma jsem založil právě proto, aby se rozvinula diskuze k technice voleb, k názorům na kandidáty,
dověděl se názory a postoje kandidátů. Bylo to naivní.

Můžete si všimnout, že jsem se právě o diskuzi na téma jakou techniku volby použít a proč, pokoušel. Článek to popisuje dobře a srozumitelně.Škoda toho omylu a škoda, že diskuze k tomu chybí...


Vratislav Renner
Naposledy upraveno 30.09.2018 - 01:41Kvalitní příspěvek   Nevhodný příspěvek
Peška
Počet příspěvků: 620
Hlavně pro: R r
29.9.2018 - 19:46

Nevím pane Rennere, proč se mne snažíte za každou cenu urážet. I v takto banální věci, která ničemu nevadí. Je to jen forma vyjádření, nebo chcete-li překlad jazyka zákonodárců do hovorové češtiny, která snad (dle mého názoru) bude pro občany srozumitelnější než exaktní zákonné formulace.

Jestliže tedy nejste ani schopen nějaké kulturní reakce na tento příspěvek, nabízí se otázka, proč jste zrovna toto forum zakládal.

Mohl bych napsat, že tomu vůbec nerozumíte (podle vaší reakce to tak vypadá). Ale místo toho si dovolím jednu radu: Zkuste si vypočítat jakým způsobem se rozdělují mandáty a jak se při tomto způsobu rozdělení mandátů pracuje s hlasy, které byly uděleny volební straně.

Tedy, pokud to samozřejmě dokážete spočítat, to opravdu nedokáži posoudit.

Naposledy upraveno 29.09.2018 - 19:48Kvalitní příspěvek   Nevhodný příspěvek
R _ r
Počet příspěvků: 1479
Hlavně pro: Slánské noviny
29.9.2018 - 15:13

V článku uvedené

"Výpočetní model pro přidělení mandátů je dán tak, že se nejprve sečtou všechny hlasy pro volební stranu a ty získává první osoba v pořadí na kandidátní listině. (Pozn: Ne vždy to musí být původní lídr kandidátky, ale ve většině případů tomu tak je.) "

je zřejmý omyl (pan Peška by napsal, že autor článku lže).

Počet hlasů pro stranu je dán součtem hlasů přidělených jednotlivcům na kandidátce strany. Součet všech hlasů pro volební stranu má smysl pro přidělení mandátů straně, nikoliv jednotlivci. Jednotlivcům se rozdělí počet mandátů přidělených straně.

Při přidělování mandátů jednotlivci jsou každému hlasy již spočteny, takže žádný již žádné hlasy nezískává.

Mandáty jednotlivcům se přidělují v  pořadí na kandidátce. Pořadí se může změnit a to měla asi bezejmenná redakce na mysli, tedy že lídr strany mandát dostat nemusí - asi zbožné přání. Nu, jak pro koho, já bych to NM přál. Byl by v dalším období v zastupitelstvu klid na práci.

Vratislav Renner
Kvalitní příspěvek   Nevhodný příspěvek
Slánské noviny
Počet příspěvků: 226
Hlavně pro: Všechny
29.9.2018 - 09:31

Několik doporučení a faktů pro komunální volby we Slaném

http://www.slanske-noviny.cz/clanek/jak-postupovat-pri-komunalnich-volbach

 

Kvalitní příspěvek   Nevhodný příspěvek
R _ r
Počet příspěvků: 1479
Hlavně pro: Všechny
27.9.2018 - 12:21
Minulý příspěvek byl podán tak, jak jsem uvedl. Nasdílel jsem informaci, kterou jsem našel, nemíním se zapojit do sporu dvou zastupitelů.

Protože však jejich spory bohužel existují, zúčastnění vedou válku průběžně, cítím nebezpečí, že moje čistě technická snaha bude vyložena jinak. Proto se zveřejnění svého osobního názoru k věci nevyhnu.

Rozhodně jsem nechtěl panu Peškovi poskytnout důkaz, že má pravdu. To nebylo třeba, má ji. Umístění článku však považuji za záměrné. Nemůže si dovolit článek nezveřejnit, ale dá se to udělat v koncepci celého obsahu webu, kterým jsou polopravdy.


Vratislav Renner
Naposledy upraveno 27.09.2018 - 12:33Kvalitní příspěvek   Nevhodný příspěvek
Strana:   1  2  3  4  5  6  7  8
Pro vložení nového příspěvku se musíte přihlásit.