Obsah  >>  Úřady, policie  >>  ČRo2 Praha ze Slaného
Strana:   1

ČRo2 Praha ze Slaného

posluchač
Anonymní uživatel
Hlavně pro: Anonym
8.8.2008 - 14:44

Brebtání redaktora no, za to nikdo ve Slaném nemůže.
Kvalitní příspěvek   Nevhodný příspěvek
Anonym
Anonymní uživatel
Hlavně pro: Všechny
21.7.2008 - 10:24
...vystoupáme na Slánskou horu a zastavíme se na zdejší nudistické pláži...kdepak ji máme ve Slaném tu pláž, že by na Slandě???
Kvalitní příspěvek   Nevhodný příspěvek
Slaňák
Anonymní uživatel
Hlavně pro: Anonym
21.7.2008 - 00:48

Ne,ne, docela dobrý.
Ten pořad byl prima, docela mě to nadchlo.
Kvalitní příspěvek   Nevhodný příspěvek
Anonym
Anonymní uživatel
Hlavně pro: Všechny
13.7.2008 - 12:53
trapák ?
Kvalitní příspěvek   Nevhodný příspěvek
Anonym
Anonymní uživatel
Hlavně pro: Všechny
13.7.2008 - 09:57
Celý pátek se budeme ve vysílání Českého rozhlasu 2 - Praha dozvídat zajímavosti ze starobylého královského města Slaný. Jeho husitskou historii ale i žhavou současnost, představí např. v Setkání Hosta do domu starosta města Ivo Rubík. Jeho občanským povoláním je parazitologie a cestovní medicína. A životní heslo? "Největším bohatstvím člověka není to co vlastní a jak vypadá, ale to jak se umí radovat z obyčejných věcí."


Kousek radosti nám předá v hodince po 11:05.
Samozřejmě, že už v Dobrém jitru připomeneme zdejší historii, která sahá až k Přemyslovcům, projdeme se vinicemi i sady a nakoukneme do Vlastivědného muzea i Františkánského kláštera.
V Hostu do domu v cestovatelském Jak to vidí se na zdejší kraj podíváme z balónového koše spolu s místostarostou Jaroslavem Hložkem, který je členem Vzduchoplavecké společnosti královského města Slaný.
V Odpoledním kolotoči připravíme zdejší speciality s šéfkuchařem místního hotelu. Pozveme také posluchače na hvězdárnu, vystoupáme na Slánskou horu a zastavíme se na zdejší nudistické pláži.
Tak nepromarnětě páteční návštěvu, spolu s Českým rozhlasem 2 - Praha, královského města Slaný. Jste srdečně zváni. Provázet nás budou Daniela Brůhová a Alima Martinová z Českého rozhlasu Region.

město Slaný - Autor: mesta.turistik.cz
Náhled[800x600]
město Slaný
Autor: mesta.turistik.cz

Historie města Slaný
Své jméno město získalo pravděpodobně podle slaného pramene, který vytékal na úpatí nedalekého kopce - Slánské hory. Její výška 330 m n. m. sice není nijak ohromující, nicméně i přesto je dominantou krajiny. Na přelomu 13. a 14. století bylo město povýšeno na "královské" Václavem II. Hned poté se stalo sídlem krajské správy. V dobách husitských Slaný spolu s Žatcem a Louny vytvořily samostatný městský svaz. Slaný tak získal pozici důležitého hospodářského centra, kterým vedla obchodní cesta z Prahy až do Saska.

Kultura
Kulturní akce se převážně pořádají v Městském centru GRAND. K těm významným bezesporu patří Slánské jazzové dny, tradiční plesy a koncerty různých hudebních žánrů. Dále také punk-rockový festival Rock na Valníku a koncerty různých alternativních směrů v klubu Lokalita či koncerty vážné hudby v sakrálních památkách. Každoročně se konají Husitské slavnosti nebo Slánské posvícení s rožněním martinického býka.

Aktivity
Návštěvníci mají možnost navštívit sportovní centrum s plaveckou halou, zimním stadionem a mnoha menšími sportovišti. Velkou tradici mají ve Slaném závody na ploché dráze.

Zajímavosti
Chloubou Slaného je spousta architektonických a kulturních památek. Renesanční fasády měšťanských domů tvoří spolu s bývalou budovou radnice kulisu Masarykova náměstí. Nepřehlédnutelná je budova bývalé piaristické koleje s kaplí Zasnoubení Panny Marie a také gotická Velvarská brána. Mezi nejvýznamnější památky patří kostel sv.Gotharda či klášter s kostelem Nejsvětější Trojice.
Kvalitní příspěvek   Nevhodný příspěvek
Strana:   1
Pro vložení nového příspěvku se musíte přihlásit.