Obsah  >>  Úřady, policie  >>  Zamyšlení nad schůzí zastupitelstva.
Strana:   1

Zamyšlení nad schůzí zastupitelstva.

Ing. Jiří Vohralík
Anonymní uživatel
Hlavně pro: městské zastupitelst
30.10.2000 - 10:36
Veřejné zasedání městského zastupitelstva, září 2000. Na programu je interpelace občanů. Je omezena patnáctiminutovým limitem. První dostává slovo občanka, zřejmě podnikatelka. Ještě než je pozvána k mikrofonu, slyším její štiplavé poznámky, kdo je zde pro koho. Na mikrofon mluví asi deset minut. Je jasné, že nesouhlasí se stávajícím stavem. Opakuje několikrát své výhrady, ale nedaří se mi postřehnout, zda něco navrhuje. Snad jen, že to má být jinak. Odpověď zástupce rady trvá asi čtaři minuty. Ke slovu se dostává ještě jeden občan, pak je starostou s poukazem na vyčerpání časového limitu interpelace občanů ukončena.
V nastalé situaci se ozývají výkřiky těch, kteří se nedostali ke slovu. "To máme ale demokracii!" Někteří odcházejí s bouchnutím dveří, jiní vykřikují od židlí. Dlažební kostky nejsou k dispozici. Situaci zachraňuje jeden člen zastupitelstva, který navrhuje prodloužení interpelace. Jeho návrh je bez problémů zastupitelstvem schválen. Atmosféra se uklidňuje.
Kladu otázky:
Je časové omezení interpelací na patnáct minut dostatečná doba pro aktivní účast všech občanů? Neměl by interpelující brát ohled na ostatní a omezit své názory na podstatné va svém vystoupení? Není možné vymezit maximální čas pro jednotlivé dotazy? Není přehnané žádat na občanech, aby navrhli i řešení rpoblému a ne jen kritizovali stávající situaci? Je snad nemožné dát do parlamentního zvyku i možnost doplňující časově omezené otázky?
Závěrem odcházím a na schodech mě osloví jeden z účastníků. "To je ale demokracie, co?" Ptám se přímo, co na zasedání nebylo demokratické. "Je to horší než dříve" slaším. Zapomněl jsem se zeptat, zda slovem "dříve" myslí munulé zastupitelstvo či situaci před rokem 1989.

Ing Jiří Vohralík
Kvalitní příspěvek   Nevhodný příspěvek
Strana:   1
Pro vložení nového příspěvku se musíte přihlásit.