Obsah  >>  Kultura, volný čas a sport  >>  Mořina "Amerika"
Strana:   1

Mořina "Amerika"

Yuhů
Anonymní uživatel
Hlavně pro: Cooler
7.8.2000 - 16:36
Jestli se chcete oprudit, tak se na tu Ameriku zajeďte podívat. Znám to tam ještě z doby, kdy tam nechodilo tolik lidí a kdy petlahve v Čechách neexistovaly. Fakt paráda: romantika, příroda, kouzlo. Ale od těch dob, kdy se objevily petlahve a rádobyturistika, je to tam na nic. Pro mraky lidí a odpadků tam už to kouzlo není vidět.

Ten německý voják se jmenoval Hagen a byl to drsňák. Esistuje o něm hodně pověstí a uprostřed systému štol je hrana, na kterou se tluče a křičí se "Hágene, pojď si pro mě". Měkčí typy to ale nezvládnou, protože to chce v těchto stísněných prostorách hodně odvahy.

Těžil se tam až do padesátých let vápenec a od té doby tam neustále stoupá spodní voda, takže se dva lomy zatopily (Malá a Velká Amerika). Chcete-li vidět opravdu krásná místa, nechoďte na Velkou, ale na Malou a na lomy kolem ní. Tam se ovšem nedá zajet autem, čili je tam méně lidí. Celá ta obrovská oblast je rezervace uvnitř CHKO, takže stupeň ochrany rovnocený s národním parkem. Nedivte se pak ochranářům, že nejsou nadšení z popularity této lokality! A nedivte se vlastníkovi lomu, že se snaží Ameriku zavřít: ročně je tu několik smrťáků.

Doporučuji navštívit tuto oblast v tuhé zimě - lomy jsou zamrzlé, dá se pak dojít všude a lidí málo. Akorát pak moc nelezte do štol, zimuje tam hafo netopýrů.
Kvalitní příspěvek   Nevhodný příspěvek
Moravec
Anonymní uživatel
Hlavně pro: Cooler
4.8.2000 - 10:05
Nemohu nic jiného nežli souhlasit s předcházejícím příspěvkem. Já jsem byl na Americe zhruba před dvěma lety a tehdy tam ještě existovala již zmińovaná, relativně schůdná cesta (musím přiznat, že mě kamarádi museli přemlouvat abych to slezl... tehdy jsem se nic netušíc oblékl jako na plovárnu a obutý jsem byl též špatně... vysel jsem na té skále pěknou chvilku, ale druhou stranou to šlo nahoru krásně.. novou cestu jsem zatím neviděl)
Chtěl bych upozornit všechny, kteří se chtějí vydat do místních štol - velice snadno zabloudíte a když vám dojde baterka...::(
Jinak se mezi lidmi povídá, že se tam na sklonku druhé světové války ukryl německý voják před partyzány a již tam odsud nikdy nevyšel... prý tam straší doposud odvážlivce jeho duch.. ::)
Myslím si, že je to dobrá příležitost jak si trochu spestřit weekend... pro ty co se bojí výšek a vadí jim vlhkost nedoporučuji..::)
Dále doporučuji brát si sebou co nejméně zavazadel (krosny a pod.) musíte se totiž
brodit pár metrů vodou (pokud chcete navštívit obě dvě strany lomu)
Kvalitní příspěvek   Nevhodný příspěvek
Cooler
Anonymní uživatel
Hlavně pro: všem
3.8.2000 - 16:01
Hurá, jsem tu první :o)
No ale teď k věci:
Je to asi 3 týdny, co jsem naposledy navštívil zaplavený a zavřený lom na Mořině, zvaný "Amerika".
Je to tam fakt super, vypadá to tam jako někde v pravěku :o) ... alespoň co se týče přírody. Asi je to taky způsobeno tím, že tam je již delší čas omezený přístup veřejnosti (mam dojem, že je to soukromý pozemek).
Slovo "omezený" bych zde rád zdůraznil, protože zákaz vstupu veřejnost úspěšně ignoruje a nikomu to nevadí - teda kromě majitele :o). Ten teda dle mého přesvědčení dělá vše možné proto, aby přístup omezil (co si vzpomínám, tak loni odbouchl pár stěn s lany, po kterých se lidé dostávali do lomu - samozřejmě to bylo na nic, protože lidi začali přelejzat železný vrata, který vedou do tunelu k lomu. Je moc pěkné, že jsou asi 20cm tlustý a pevně svařený, ale když někdo nechá nad nima škvíru dost velkou na to, aby se tam normálně silný člověk protáhl, nevim, co si mam o jeho inteligenci myslet :o) ).
No ale zpět k tématu. To okolí je tam fakt nádherný, akorát trošku kazí dojem odhozené PET láhve a pneumatiky (každou chvíli se to ale nějací trempíci snažej uklidit). Horolezci si tam můžou zkusit stěnu 7+ a otužilci si můžou zaplavat. Mnoho lidí to dokonce využívá jako nuda pláž :o)
Na konec bych rád upozornil, že vstup do lomu je na vlastní nebezpečí (ještě aby ne, když tam vlastně nikdo nemá co dělat). Dávejte si pozor na zloděje (hlavně na auta) a také na policii - ta dělá problémy v případě špatného parkování.
No a ještě pro toho, kdo neví, kde Mořina je: z Prahy směrem na Beroun, blízko je obec Loděnice a myslim ještě Chrustenice(tak si to najděte na mapě :o) )
Kvalitní příspěvek   Nevhodný příspěvek
Strana:   1
Pro vložení nového příspěvku se musíte přihlásit.