Obsah  >>  Kultura, volný čas a sport  >>  Slanoviny
Strana:   1  2

Slanoviny

Slanoviny
Počet příspěvků: 29
Hlavně pro: Všechny
22.12.2016 - 13:49
Dagmar Stříbrná
Fotogalerie - Tomáš Záborec v Ráji


http://slanoviny.cz/tomas-zaborec-v-raji/

 

V sobotu 3. prosince zahájil vernisáží významný slánský umělec Tomáš Záborec  dlouhodobou prodejní výstavu dřevomaleb v kavárně V Ráji. Na nádherných fotografiích Dagmar Stříbrné  si můžete prohlédnout některá vystavená díla, ale vřele vám doporučuji kavárnu navštívit osobně a nechat na sebe umělecká díla i dílka  působit při dobré kávě či vínu. Ostatně i Tomáš říkává, že raději vystavuje uprostřed živých míst než v svátečních galeriích.

Podklady jeho kreseb trávily mezi lidmi desetiletí či dokonce staletí jako krovy, skříně nebo poličky. Tomáš ve svém umění podklady přiznává a obohacuje a ve spojení s domácky srdečným prostředím Kavárny v Ráji připravil Slaňákům opravdu neobyčejný zážitek.

Naposledy upraveno 22.12.2016 - 13:50Kvalitní příspěvek   Nevhodný příspěvek
Slanoviny
Počet příspěvků: 29
Hlavně pro: Všechny
14.12.2016 - 20:19
Marie Záborcová
Tak trochu o Slaňácích vůbec – ale hlavně o jednom neobyčejném slánském člověku

http://slanoviny.cz/o-neobycejnem-cloveku/

"Když Podkarpatská Rus připadla Sovětskému Svazu, usadila se rodina v Čechách. ... Za normalizace jim ale všem vzali pasy a dva roky měli nucenou pauzu. ... Začátky v zahraničí jen ve dvou nebyly jednoduché. V Rakousku měli dobré angažmá, ale Mariina sestra je zlákala do Kanady ... Nejprve záskok Mariina manžela za nemocného pianistu v Express Hotelu, nejpřepychovějším ve Vancouveru. Pak Marie ještě zazpívala a měli o dobré angažmá postaráno! ... hráli a zpívali v luxusních podnicích i na zaoceánských lodích ... Zvládli spolu rakovinu, operaci, chemoterapii a konečně i vyléčení. Ale nemoc člověka změní, změnila i Mariin pohled na reálný život. ... Naposled jsme seděli s manželem a dalšími kamarády a známými v Panském domě pátého listopadu. Maruška zpívala, také David Šarboch, Katka Zímová a ještě další Mariina kamarádka, Karolka Hevessy hrál na klavír. Výborné francouzské vínečko, úžasná atmosféra. ... A za to všechno může Marie Koldová, jedna z báječných Slaňaček, které v našem městě potkáte."
Naposledy upraveno 14.12.2016 - 20:20Kvalitní příspěvek   Nevhodný příspěvek
Slanoviny
Počet příspěvků: 29
Hlavně pro: Všechny
28.11.2016 - 22:21
Miloslav Nič
Slánské běhy – sobota 3. 12. 2016

http://slanoviny.cz/slanske-behy-3-12-2016/

V první prosincovou sobotu pořádá Sportovní klub orientačního běhu ve spolupráci s gymnáziem již 24. ročník Slánských běhů. Dospělí budou  měřit síly na tratích 12 a 3 km, mládež si může zkrátit běh i na 1.5 km. Ani  na nejmenší se nezapomnělo a s rodiči či bez rodičů mohou vyrazit na 500m trať.

Přes Martina Matouška, který tradici Slánských běhů založil,  jsem se letos dostal k běhání i já, a když už je poprvé v životě poběžím, zeptal jsem se ho, jak vše vzniklo: „V roce 1990 jsem založil běžecký seriál Slánské běhy, jehož součástí bylo celkem 6 běžeckých závodů ročně v distanci od 4827m (3 míle) do 12 km   ...


všichni pořadatelé a účastníci Slánských běhů nad 18 let dostanou vstupenky na výstavu vín, která začíná od 13 hodin v MC Grand.
Naposledy upraveno 28.11.2016 - 22:22Kvalitní příspěvek   Nevhodný příspěvek
Slanoviny
Počet příspěvků: 29
Hlavně pro: Všechny
28.11.2016 - 22:17
Jan Čečrdle
Slánské jazzové dny po padesáté


http://slanoviny.cz/sjd/

Hlavní večery „Jazzáků“ proběhly ve dnech 18. a 19. listopadu v Městském centru Grand, kde už za minulého režimu vyrostly do své největší slávy, která přetrvává dodnes spolu s jistým prvenstvím – Slánské jazzové dny jsou nejstarším festivalem svého druhu v České republice a snad i okolního velkého kusu Evropy. Klidnější až meditativní program proběhl v sobotu 19. a neděli 20. listopadu v muzejní kapli Zasnoubení Panny Marie. Tam vystoupily dvě výrazné dámské tváře současné jazzové tvorby: V sobotu to byla náladová zpěvačka a klavíristka Never Sol, v neděli jedna z nejlepších australských zpěvaček žánru Ingrid James s kvartetem kytaristy Libora Šmoldase. Tímto vystoupením celý festival skončil.
Naposledy upraveno 28.11.2016 - 22:18Kvalitní příspěvek   Nevhodný příspěvek
Slanoviny
Počet příspěvků: 29
Hlavně pro: Všechny
15.11.2016 - 21:41
Miloslav Nič
Vzpomínání na Národní třídu 17. listopadu 1989

http://slanoviny.cz/vzpominani-na-narodni-tridu-17-listopadu-1989/


... Nevím, kdy přesně se objevily 2 transportéry VB a oddíl vojáků s červenými barety.

Nikdy nezapomenu na to, jak se několik z nich dostávalo na nějakou zeď. Vždycky ho dva vzali, vyhodili do vzduchu, ten se zachytil prsty za okraj zdi a vyšvihl nahoru. Alespoň na mne to působilo jako děsivá demonstrace síly. ...

Naposledy upraveno 15.11.2016 - 21:42Kvalitní příspěvek   Nevhodný příspěvek
Slanoviny
Počet příspěvků: 29
Hlavně pro: Všechny
14.11.2016 - 12:44
Polina Agapiou
Slaný očima cizinky


http://slanoviny.cz/ocima-cizinky/

Kdyby mi někdo před dvěma lety řekl, že budu žít v malém městě v České republice, nevěřila bych mu. No, a tady mě máte. Po ukončení školy jsem na Kypru 3 roky pracovala jako sekretářka a pak jsem se rozhodla, že je čas zkusit něco jiného.

... Léto na Kypru trvá 7 měsíců a teplota v zimě se pohybuje kolem 5-10°C. Když jsem přijela sem, bylo minus patnáct. Bylo to poprvé v životě, co jsem zažila takový mráz. Také jsem narážela na jazykovou bariéru. Většina lidí ve Slaném nemluví anglicky,

Naposledy upraveno 14.11.2016 - 12:46Kvalitní příspěvek   Nevhodný příspěvek
Slanoviny
Počet příspěvků: 29
Hlavně pro: Všechny
8.11.2016 - 12:27
Petr Hauptmann
Gruzie – země cestovatelům zaslíbená

http://slanoviny.cz/gruzie/

.... My si vyšlapovali jen s lehkými batohy a krosny jsme nasadili jen při prudkém sestupu ze sedla. Další výhodou průvodce s koněm byla i jistota, že se nezabloudíme. Ačkoliv je trasa značená, Klub českých turistů ji neznačil a proto je značek poskromnu. Část cesty vede pohraniční zónou (hranice s ruskou Republikou Ingušsko). Na pohraniční kontrole jsme ukázali pasy a dostali jsme bumážku s povolením k průchodu. ....

.... Chevsurové jsou zvláštní etnická skupina a jejich náboženství je směsicí křesťanství a pohanství, uctívají třeba mraky nebo duchy hor. Před 2.světovou válkou zde žilo kolem 4 tisíc obyvatel, dnes jich tady v několika vesnicích žije trvale jen asi 400. Opuštěná je i vesnice Muco ležící nedaleko Šatili. Komunisté postupně vysídlili místní strážce hranic do nížin. Místní obranná pevnost se opravuje a objevuje ji stále více turistů. Najdete u ní i stánek s občerstvením, kde mají plechovkového Kozla.

Kdo by se chtěl o Gruzii dozvědět víc a podívat se na pár fotek, je srdečně zván 22.listopadu v 18.00 do kavárny V Ráji. Účast přislíbil i Tomáš Kopal ze spolku Přátelé Gruzie, který zná Gruzii jako své boty a tak doplní další zážitky a zajímavosti z ostatních částí země.


Kvalitní příspěvek   Nevhodný příspěvek
Slanoviny
Počet příspěvků: 29
Hlavně pro: Všechny
1.11.2016 - 20:06
Kateřina Jandová
Arménsko – česká  výměna mládeže

http://slanoviny.cz/vymena-mladeze/


Informační centrum pro mládež Slaný uskutečnilo ve spolupráci s arménskou organizací Armenian Open Society hned dva úspěšné projekty. V září 2015 to byla výměna mládeže v České republice, konkrétně v Bechyni, kde se setkalo čtrnáct Čechů a čtrnáct Arménů, aby se společně zamysleli nad celosvětovými problémy. Již při loučení na letišti jsme se s arménskými leadry nadšeně domlouvali na pokračování projektu v Arménii.
Naposledy upraveno 01.11.2016 - 20:06Kvalitní příspěvek   Nevhodný příspěvek
Slanoviny
Počet příspěvků: 29
Hlavně pro: Všechny
31.10.2016 - 17:09
Marie Záborcová
Vernisáž Renaty Frančíkové v knihovně - čtvrtek 3. listopadu

http://slanoviny.cz/vernisaz-renaty-francikove-v-knihovne-ctvrtek-3-listopadu/

Před časem jsem psala o „obrázcích, které mají duši“ . Jejich autorkou je slánská výtvarnice, ilustrátorka dětských knížek Renata Frančíková. Chtěli byste zhlédnout originály těchto ilustrací a její další kresby? Renata Frančíková je vystavuje v chodbě slánské knihovny.
Vernisáž výstavy se koná ve čtvrtek 3. listopadu  2016 v 16 hod.
Kvalitní příspěvek   Nevhodný příspěvek
Slanoviny
Počet příspěvků: 29
Hlavně pro: Všechny
31.10.2016 - 17:06
Jaroslav Záborec
Rozhledna Valy 292 m. n. m.

http://slanoviny.cz/rozhledna-valy-292-m-n-m/

Dnes mám návrh na pěkný cyklovýlet. Ze Slaného vyrazíme po menších silničkách.  ...
Naposledy upraveno 31.10.2016 - 17:06Kvalitní příspěvek   Nevhodný příspěvek
Slanoviny
Počet příspěvků: 29
Hlavně pro: Všechny
26.10.2016 - 21:05
Tereza Kamarýtová
Z deníku žábožroutky(7): 8 rad, jak si užít Paříž jako locals

http://slanoviny.cz/francie-7/


Ve městě světel se život probouzí trochu později než u nás, proto nemá cenu nastavovat budíka na šestou a v sedm už bloudit špinavými uličkami (popeláři se taky chtějí vyspat). Jako správný Pařížan si musíte nejprve obstarat pekelně černý kafe a to vám před devátou/desátou  stejně nikde neprodají, takže vypnout budíky a dobrou noc. Eiffelovka ještě nikdy nikomu neutekla.
Naposledy upraveno 26.10.2016 - 21:05Kvalitní příspěvek   Nevhodný příspěvek
Slanoviny
Počet příspěvků: 29
Hlavně pro: Všechny
24.10.2016 - 16:09
Barbora Štanglová

Konopná lékárna ve Slaném slaví

http://slanoviny.cz/konopi/


Jak se „Slaňáci“ na Konopnou lékárnu dívají?

Musím říci, že daleko pozitivněji než Kladeňáci. I když máme pár stálých zákazníků, kteří si neváhají přijet pro naše produkty z Kladna sem do Slaného, místní se daleko více zajímají o léčbu konopím, jako o celek, nejen jako o náhražku jiné léčby. Další výhodou menšího města je sdílení pozitivních zkušeností. Velmi často se nám totiž stává, že přijde zákazník s doporučením jakéhokoli našeho produktu od známého či příbuzného, který má již kladnou zkušenost s naší  výrobkem a doporučuje ho takto dalším lidem. To se nám v Kladně nestávalo, a když, tak velice zřídka. Ostatně kladný přístup „Slaňáků“ k našim produktům jsme zaregistrovali i na některých kulturních akcích, kterých jsme se jako Konopná lékárna účastnili.

Naposledy upraveno 24.10.2016 - 16:10Kvalitní příspěvek   Nevhodný příspěvek
Slanoviny
Počet příspěvků: 29
Hlavně pro: Všechny
18.10.2016 - 19:43
Kateřina Jandová
Co je ICM
http://slanoviny.cz/co-je-icm/


Informační centrum pro mládež ve Slaném sídlí v Šultysově ulici, v domě DDM Ostrov. Spousta Slaňáků už o „íčku“ určitě slyšela, mnoho z nich ale stále ještě nevědí, co si pod tímto názvem představit.

ICM je nezisková organizace, jejíž cílovou skupinou je mládež. Právě pro mladé lidi ze Slaného a okolí pořádáme vzdělávací workshopy a poznávací akce. Může se tedy stát, že vás navštívíme na vaší škole a uspořádáme zajímavý workshop i pro vás. Mimo jiné poskytujeme i poradenství v různých oblastech. Mladí lidé se tak na nás mohou obrátit, pokud chtějí například vycestovat do zahraničí, zvažují možnosti studia či zaměstnání a potřebují poradit, nebo mají nápady na vlastní projekty a zatím neví, jak je zrealizovat.

Naposledy upraveno 18.10.2016 - 19:43Kvalitní příspěvek   Nevhodný příspěvek
Slanoviny
Počet příspěvků: 29
Hlavně pro: Všechny
17.10.2016 - 18:38

Tereza Kamarýtová
Z deníku žábožroutky(6): Gap Year

http://slanoviny.cz/francie-6/

 

Věřím, že nejsem jediná, kdo v maturitním ročníku nejvíce vyšiloval kvůli vysoké škole. „Kam mám jít? Dostanu se tam? Co když mě nevezmou? Co budu dělat? Jdu si hodit mašli dřív, než budu muset k lopatě…“ Generace Y je dnešní společností tlačena k tomu, aby pracovala rychle, produktivně a podle daného řádu. Vlastně celý náš život má jakýsi předem určený řád. Udělej maturitu, běž na vysokou, získej doktorát z jaderné fyziky, najdi si dobře placený job a jednou za rok odjeď na dva týdny do Jugošky…ehm, Chorvatska samozřejmě. Tohle je vzorec, který nám je dost často předkládán ze strany rodičů i učitelů. Já se ale ptám, je to tak správně? ....

Mezi záchvaty paniky a deprese a ranními kocovinami jsem si podala přihlášky na dvě vysoké školy. Na obě jsem byla po přijímačkách přijata a ani na jednu jsem nešla. Nasedla jsem do letadla a odletěla do Paříže. Dávalo mi to totiž větší smysl než nějaká vysoká. Takzvaný „gap year“ je v mnoha zemích velice rozšířen.

Kvalitní příspěvek   Nevhodný příspěvek
Slanoviny
Počet příspěvků: 29
Hlavně pro: Všechny
13.10.2016 - 21:07
Jakub Hložek
Máte Prostor? A mohla bych ho vidět?

http://slanoviny.cz/prostor/


A tak vznikla nezisková organizace PROSTOR.  Řekli jsme si, pojďme vytvořit nějaký místa, který budou sloužit ke spolupráci s kulturníma organizacema, se středníma školama a širokou veřejností v našem půvabném městečku. Ke  smysluplnýmu využití volnýho času a taky k pořádání kulturních, sportovních nebo vzdělávacích akcí. Zkrátka vytvořme určitou platformou komunitního a kulturního života ve Slaným. Nabídněme veřejnosti PROSTOR, ve kterym najde oporu pro svoje nápady, ale taky místa, kde bude objevovat svůj vlastní vnitřní PROSTOR. Což by konec konců mohlo přispět k posílení identity našeho města, kulturní sounáležitosti a k takový tý celkový sousedský spokojenosti.
Naposledy upraveno 13.10.2016 - 21:08Kvalitní příspěvek   Nevhodný příspěvek
Slanoviny
Počet příspěvků: 29
Hlavně pro: Všechny
11.10.2016 - 08:47
Marie Záborcová
Pan učitel – člověk renesanční

http://slanoviny.cz/pan-ucitel/


Začala jsem v tomto roce chodit do 6. třídy Jedenácileté střední školy a naším třídním se stal pan učitel Hanuš. Zůstal jím až do konce osmičky. Byl to matematik. Do té doby mě zajímalo všechno víc, než právě matematika. Díky panu učiteli Hanušovi jsem vzala na milost i tu a dodnes ji ctím. Osnovy neosnovy – donutil nás psát stojaté číslice, abychom nesčítali křivé sloupce, natloukal do nás “kupecké počty”, nutil nás počítat rychle, naučil nás nejrůznější “fígle”. O kalkulačkách se nám tehdy ani nesnilo a já dodnes, než abych našla kalkulačku a všechna čísílka vyťukala, spočítám všechno rychleji z hlavy nebo na kousku papíru.

Věřím, že dobrých učitelů matematiky je mnoho. Ale pan učitel Hanuš byl člověk vpravdě renesanční. Hudebník, malíř, herec, mnoho věděl o historii, zvláště o antice, mnoho znal z literatury. A kantor tělem i duší. Své znalosti si nenechával pro sebe a po ty tři roky nás učil kromě matematiky ještě mnohému – a také skromnosti a pokoře. Už jako malá holka jsem si začala uvědomovat, jak málo toho vím a jak musím číst a číst… a hlavně také, o čem čtu, přemýšlet. Tenhle člověk nám vynahrazoval všechno, o co nás tehdejší školský systém ochuzoval.

Naposledy upraveno 11.10.2016 - 08:47Kvalitní příspěvek   Nevhodný příspěvek
Slanoviny
Počet příspěvků: 29
Hlavně pro: Všechny
10.10.2016 - 16:06
Tereza Kamarýtová
Z deníku žábožroutky(5): Cesta je cíl

http://slanoviny.cz/francie-5/


Francie je nádherná země a je opravdu škoda, že se mnoho turistů nevydá za brány hlavního města. Paříž je sice úžasná, ale rozhodně vám nedá výpovědní obrázek o celé Francii. Takové Bordeaux vám mnohdy nabídne víc než ona metropole. ...  Pokud chcete zažít trochu vzrušení a nechat si vlít adrenalin do žil, není lepšího místa než Marseille.  ....
Naposledy upraveno 10.10.2016 - 16:07Kvalitní příspěvek   Nevhodný příspěvek
Slanoviny
Počet příspěvků: 29
Hlavně pro: Všechny
8.10.2016 - 12:19
Kateřina Jandová 
Evropská dobrovolná služba a mezinárodní výměny mládeže

http://slanoviny.cz/eds/


Podle toho, na jak dlouho toužíte do zahraničí vyjet, si můžete zvolit mezi dlouhodobou (2 – 12 měsíců) a krátkodobou (14 dní – 2 měsíce) EDS. Ubytování, strava, kapesné a minimálně 80% cesty je hrazeno Evropskou Unií, může se tedy někdy stát, že si musíte doplatit část letenky, víceméně se ale jedná o zanedbatelné částky. Procesu se vždy účastní hostitelská organizace, tedy ta, která vás ve své zemi přijme a zajistí vám náplň práce, a vysílající organizace v České republice, kterou pro vás může být například ICM Slaný
Naposledy upraveno 08.10.2016 - 12:20Kvalitní příspěvek   Nevhodný příspěvek
RK007
Počet příspěvků: 759
Hlavně pro: Všechny
5.10.2016 - 06:10
Blbější název jste tomu fakt dát nemohli. To je jako Slonoviny.
Kvalitní příspěvek   Nevhodný příspěvek
Slanoviny
Počet příspěvků: 29
Hlavně pro: Všechny
4.10.2016 - 23:02
Tereza Kamarýtová
Z deníku žábožroutky(4): Fotbalové šílenství

http://slanoviny.cz/francie-4/EURO 2016! Fotbalový svátek tohoto roku se odehrál zrovna v mnou okupované Francii. Všichni čutálisti vykoupili letenky, jízdenky, stopy a velbloudy směrem domovina Ludvíka XIV., zatímco já zjišťovala, jestli se fotbal hraje hodinu nebo dvě.

Francie je na své fotbalové mužstvo pyšná víc než na historické odkazy onoho zmiňovaného slunečního panovníka, a to se samozřejmě nedalo přehlédnout. Reklamy na EURO byly všude, francouzské vlajky byly všude a taky pochybnosti ze stran médií se skrývaly na každém rohu. Po listopadových útocích se ohledně EURA nemluvilo o ničem jiném než o bezpečnosti: „Dokáže francouzská policie uchránit tak velkou akci?“, „Nemůže se opakovat obrázek z listopadového utkání Francie – Německo?“, „Nebylo by lepší zakázat veškeré Fan-Zone, aby se lidé příliš neshromažďovali a nevystavovali se tak nebezpečí?“. Takové otázky si média přehazovala již dlouhé týdny před prvním utkáním. Do poslední chvíle neměl nikdo jasno. Francouzi ale pověstnou bílou vlajku nevyvěsili, a tak jsem já i mnoho dalších mohla být v centru dění.

Naposledy upraveno 04.10.2016 - 23:03Kvalitní příspěvek   Nevhodný příspěvek
Strana:   1  2
Pro vložení nového příspěvku se musíte přihlásit.