Obsah  >>  Kultura, volný čas a sport  >>  Slanoviny
Strana:   1  2  3

Slanoviny

Slanoviny
Počet příspěvků: 39
Hlavně pro: Všechny
18.4.2017 - 20:43
Marie Záborcová
Dům, kde voní káva a je slyšet dětský smích

http://slanoviny.cz/dum-kde-voni-kava-a-je-slyset-detsky-smich/


Dnes vám budu vyprávět o jednom zajímavém domě na rohu Fügnerovy a Čechovy ulice. A nejen o domě. Každému domu přece musí vdechnout život lidé. A tak vám povím i něco o lidech, kteří v tomto domě žijí a pracují.

Dům si postavil v r. 1920 architekt Karel Neumann a dodnes je dům rodinným majetkem jeho potomků. Jeho syn, rovněž Karel a rovněž architekt, projektoval slánské náměstí T. G. Masaryka i letní kino ve Slaném. Tento pán byl pradědečkem pana Radka Elišky, jenž v domě, který postavil jeho prapradědeček, provozuje jednak kavárnu a jednak soukromou školičku DS Elíšek.

Naposledy upraveno 18.04.2017 - 20:44Kvalitní příspěvek   Nevhodný příspěvek
Slanoviny
Počet příspěvků: 39
Hlavně pro: Všechny
6.4.2017 - 09:43
Marie Záborcová
Kouzlo operety – kaple – středa 19. dubna v 19 hod


http://slanoviny.cz/kouzlo-operety-kaple-streda-19-dubna-v-19-hod/


"Koncert se trochu vymyká naší tradici, nepůjde tentokrát o tzv. vážnou hudbu, měl by to být večer spíš úsměv"
Naposledy upraveno 06.04.2017 - 09:43Kvalitní příspěvek   Nevhodný příspěvek
Slanoviny
Počet příspěvků: 39
Hlavně pro: Všechny
23.3.2017 - 17:26
Dagmar Stříbrná

Fotografie - bledule jarní - Třebichovice

http://slanoviny.cz/fotografie-bledule-jarni-trebichovice/

 

Přečetla jsem si ve Slanovinách příspěvek Jardy Záborce o tipu na výlet do olšinky, a tak bych se s vámi ráda podělila o letošní fotografickou žeň z olšinky.

Naposledy upraveno 23.03.2017 - 17:26Kvalitní příspěvek   Nevhodný příspěvek
Slanoviny
Počet příspěvků: 39
Hlavně pro: Všechny
21.3.2017 - 11:06

Orientační sporty a SKOB Slaný

http://slanoviny.cz/orientacni-sporty-a-skob-slany/

"... Sportovní klub orientačního běhu Slaný je klub s dlouholetou tradicí a aktivní členskou základnou. Členové klubu se v průběhu roku účastní závodů na místní, oblastní, národní i mezinárodní úrovni. Klub pořádá každoročně vícedenní soustředění a pravidelně (mimo prázdniny) každý pátek odpoledne tréninky pro děti a mládež. Na tréninku novým zájemcům vysvětlíme základy tohoto sportu a můžete si vyzkoušeti své orientační schopnosti. Na trénink vám stačí starší sportovní oblečení, obuv do přírody a hlavně dobrá nálada. Pro děti do 10-ti let je vhodný doprovod dospělého či staršího sourozence. ..."


" ... V neděli 26. března pořádáme nesoutěžní závod v orientačním běhu ve Slaném – Kvíčku v lesoparku okolo Božího hrobu. Mimo jiné zde bude připravena jednoduchá fáborková trať pro děti. S dětmi může na této trati jít či běžet doprovod. Více informací k závodu se dozvíte na webových stránkách klubu: www.skobslany.cz.  ..."

Naposledy upraveno 21.03.2017 - 11:08Kvalitní příspěvek   Nevhodný příspěvek
Slanoviny
Počet příspěvků: 39
Hlavně pro: Erik Kurach
21.3.2017 - 11:04

Díky, byl to opravdu životní zážitek :) Ale rozhodně si to ještě parkrát zkusím, když zdraví dovolí. 
Miloslav Nič
Kvalitní příspěvek   Nevhodný příspěvek
Erik Kurach
knihovník SVKKL
Počet příspěvků: 30
Hlavně pro: Miloslav Nič
21.3.2017 - 08:52

Vážený pane Niči, děkuji za Váš osvěžující příspěvek a blahopřeji k úspěšnému přežití. Erik Kurach, 59 let
Kvalitní příspěvek   Nevhodný příspěvek
Slanoviny
Počet příspěvků: 39
Hlavně pro: Všechny
19.3.2017 - 16:27
Miloslav Nič
Jak jsem přišel o panictví - tedy maratonské

http://slanoviny.cz/jak-jsem-prisel-o-panictvi-tedy-maratonske/

Kdyby mi někdo před rokem řekl, že poběžím maraton, okamžitě bych mu vyhledal nejbližší protialkoholickou léčebnu. Jenže nevyzpytatelné  jsou cesty boží a včera se mi maratonskou trať nejen podařilo zdolat, ale dokonce v čase, který začíná číslicí 3, a to zase ve 47 letech a s pár kilogramy nadváhy není špatný výkon.

Na začátku mého sportovního úsilí stála, jak to tak bývá, hospoda. ...

Naposledy upraveno 19.03.2017 - 16:27Kvalitní příspěvek   Nevhodný příspěvek
Slanoviny
Počet příspěvků: 39
Hlavně pro: Všechny
19.3.2017 - 16:25
Filip Němeček
Český červený kříž ve Slaném

http://slanoviny.cz/cckslany/


Kdy byl spolek ČČK Slaný založen?
Toto se nám nepodařilo zjistit, ale už je to hodně dlouho. Určitě 30 let.

Co je náplní práce ve spolku?
Naše členky a členové pomáhají při nenadálých událostech, jako jsou živelné pohromy apod., zajišťujeme zdravotní dozory na sportovních a kulturních akcích.

Sami pořádáme akce pro širokou veřejnost včetně dětí spojené s výukou první pomoci. Nejvíce navštěvovanou je Světový den první pomoci, kdy na namaskovanýchfigurantech nejen předvádíme a vysvětlujeme první pomoc, ale příchozí si ji mohou sami vyzkoušet. Tuto akci pořádáme na Masarykově náměstí ve spolupráci s MÚ, hasiči ze Slaného, Samaritány a Městskou policií a velmi nápomocná je nám i 2. ZŠ z Komenského nám.

...


Naposledy upraveno 19.03.2017 - 16:25Kvalitní příspěvek   Nevhodný příspěvek
Slanoviny
Počet příspěvků: 39
Hlavně pro: Všechny
24.2.2017 - 13:44
Marie Záborcová
České kvarteto filharmonické - středa 1. března 19:00

http://slanoviny.cz/ceske-kvarteto-filharmonicke-streda-1-brezna-1900/


Milí přátelé Slaňáci, kteří si otevřete tyto stránky, víte, co je to Kruh přátel hudby? Vězte, že něco úžasného,  co se zapisuje do lidských životů, něco, co nasměruje lidské životy někam,  kam by se člověk sám nedopracoval,  někam, kde se lidský život stává  bohatým, naplněným... a do tohoto světa bych vás chtěla pozvat.......O Kruhu přátel hudby ve Slaném vám chci časem napsat mnohem víc, dnes vás chci především pozvat na koncert Českého kvarteta filharmonického, které vystoupí ve Slaném 1. března 2017 v 19 hod.  Koncert  pořádá Kruh přátel hudby  ve výše uvedené kapli. Přijďte s námi prožít krásný a povznášející večer.
Naposledy upraveno 24.02.2017 - 13:44Kvalitní příspěvek   Nevhodný příspěvek
Slanoviny
Počet příspěvků: 39
Hlavně pro: Všechny
23.2.2017 - 20:39
Lucie Valerová
Masopustní veselí ve Slaném

http://slanoviny.cz/masopustni-veseli-ve-slanem/

Letos se již po čtvrté sejdeme ke společným oslavám masopustu ve Slaném. Začínat budeme v neděli 26. února ve tři hodiny odpoledne na slánském náměstí.

Čeká nás korunovace královny masopustu, společný průvod masek napříč městem „tam a zase zpět“, skotačivý medvěd, rumová kára od Fanyho, tanec a na závěr kapela Dřeváci na náměstí.

Naposledy upraveno 23.02.2017 - 20:39Kvalitní příspěvek   Nevhodný příspěvek
Slanoviny
Počet příspěvků: 39
Hlavně pro: Všechny
23.2.2017 - 20:36
Marie Záborcová
Vernisáž v galerii Antik


http://slanoviny.cz/vernisaz-v-galerii-antik/

vždycky mám radost, když mohu do našich novin napsat o něčem pěkném, co se ve Slaném událo. A ejhle, tento týden mi zase přinesl několik pěkných žitků. Napíšu vám dnes alespoň o jednom.

V úterý 14. února se konala v galerii Antik ve Fugnerově ulici vernisáž výstavy obrazů Václava Zemana. A kdo všechno může zato,  že  večer kolem deváté odcházelo z galerie  nejméně čtyřicet či padesát usměvavých lidí, kteří měli pocit, že prožili moc milý večer, večer, který je obohatil a vnesl do jejich života kousek pohody….?


Naposledy upraveno 23.02.2017 - 20:39Kvalitní příspěvek   Nevhodný příspěvek
Slanoviny
Počet příspěvků: 39
Hlavně pro: Všechny
22.12.2016 - 13:49
Dagmar Stříbrná
Fotogalerie - Tomáš Záborec v Ráji


http://slanoviny.cz/tomas-zaborec-v-raji/

 

V sobotu 3. prosince zahájil vernisáží významný slánský umělec Tomáš Záborec  dlouhodobou prodejní výstavu dřevomaleb v kavárně V Ráji. Na nádherných fotografiích Dagmar Stříbrné  si můžete prohlédnout některá vystavená díla, ale vřele vám doporučuji kavárnu navštívit osobně a nechat na sebe umělecká díla i dílka  působit při dobré kávě či vínu. Ostatně i Tomáš říkává, že raději vystavuje uprostřed živých míst než v svátečních galeriích.

Podklady jeho kreseb trávily mezi lidmi desetiletí či dokonce staletí jako krovy, skříně nebo poličky. Tomáš ve svém umění podklady přiznává a obohacuje a ve spojení s domácky srdečným prostředím Kavárny v Ráji připravil Slaňákům opravdu neobyčejný zážitek.

Naposledy upraveno 22.12.2016 - 13:50Kvalitní příspěvek   Nevhodný příspěvek
Slanoviny
Počet příspěvků: 39
Hlavně pro: Všechny
14.12.2016 - 20:19
Marie Záborcová
Tak trochu o Slaňácích vůbec – ale hlavně o jednom neobyčejném slánském člověku

http://slanoviny.cz/o-neobycejnem-cloveku/

"Když Podkarpatská Rus připadla Sovětskému Svazu, usadila se rodina v Čechách. ... Za normalizace jim ale všem vzali pasy a dva roky měli nucenou pauzu. ... Začátky v zahraničí jen ve dvou nebyly jednoduché. V Rakousku měli dobré angažmá, ale Mariina sestra je zlákala do Kanady ... Nejprve záskok Mariina manžela za nemocného pianistu v Express Hotelu, nejpřepychovějším ve Vancouveru. Pak Marie ještě zazpívala a měli o dobré angažmá postaráno! ... hráli a zpívali v luxusních podnicích i na zaoceánských lodích ... Zvládli spolu rakovinu, operaci, chemoterapii a konečně i vyléčení. Ale nemoc člověka změní, změnila i Mariin pohled na reálný život. ... Naposled jsme seděli s manželem a dalšími kamarády a známými v Panském domě pátého listopadu. Maruška zpívala, také David Šarboch, Katka Zímová a ještě další Mariina kamarádka, Karolka Hevessy hrál na klavír. Výborné francouzské vínečko, úžasná atmosféra. ... A za to všechno může Marie Koldová, jedna z báječných Slaňaček, které v našem městě potkáte."
Naposledy upraveno 14.12.2016 - 20:20Kvalitní příspěvek   Nevhodný příspěvek
Slanoviny
Počet příspěvků: 39
Hlavně pro: Všechny
28.11.2016 - 22:21
Miloslav Nič
Slánské běhy – sobota 3. 12. 2016

http://slanoviny.cz/slanske-behy-3-12-2016/

V první prosincovou sobotu pořádá Sportovní klub orientačního běhu ve spolupráci s gymnáziem již 24. ročník Slánských běhů. Dospělí budou  měřit síly na tratích 12 a 3 km, mládež si může zkrátit běh i na 1.5 km. Ani  na nejmenší se nezapomnělo a s rodiči či bez rodičů mohou vyrazit na 500m trať.

Přes Martina Matouška, který tradici Slánských běhů založil,  jsem se letos dostal k běhání i já, a když už je poprvé v životě poběžím, zeptal jsem se ho, jak vše vzniklo: „V roce 1990 jsem založil běžecký seriál Slánské běhy, jehož součástí bylo celkem 6 běžeckých závodů ročně v distanci od 4827m (3 míle) do 12 km   ...


všichni pořadatelé a účastníci Slánských běhů nad 18 let dostanou vstupenky na výstavu vín, která začíná od 13 hodin v MC Grand.
Naposledy upraveno 28.11.2016 - 22:22Kvalitní příspěvek   Nevhodný příspěvek
Slanoviny
Počet příspěvků: 39
Hlavně pro: Všechny
28.11.2016 - 22:17
Jan Čečrdle
Slánské jazzové dny po padesáté


http://slanoviny.cz/sjd/

Hlavní večery „Jazzáků“ proběhly ve dnech 18. a 19. listopadu v Městském centru Grand, kde už za minulého režimu vyrostly do své největší slávy, která přetrvává dodnes spolu s jistým prvenstvím – Slánské jazzové dny jsou nejstarším festivalem svého druhu v České republice a snad i okolního velkého kusu Evropy. Klidnější až meditativní program proběhl v sobotu 19. a neděli 20. listopadu v muzejní kapli Zasnoubení Panny Marie. Tam vystoupily dvě výrazné dámské tváře současné jazzové tvorby: V sobotu to byla náladová zpěvačka a klavíristka Never Sol, v neděli jedna z nejlepších australských zpěvaček žánru Ingrid James s kvartetem kytaristy Libora Šmoldase. Tímto vystoupením celý festival skončil.
Naposledy upraveno 28.11.2016 - 22:18Kvalitní příspěvek   Nevhodný příspěvek
Slanoviny
Počet příspěvků: 39
Hlavně pro: Všechny
15.11.2016 - 21:41
Miloslav Nič
Vzpomínání na Národní třídu 17. listopadu 1989

http://slanoviny.cz/vzpominani-na-narodni-tridu-17-listopadu-1989/


... Nevím, kdy přesně se objevily 2 transportéry VB a oddíl vojáků s červenými barety.

Nikdy nezapomenu na to, jak se několik z nich dostávalo na nějakou zeď. Vždycky ho dva vzali, vyhodili do vzduchu, ten se zachytil prsty za okraj zdi a vyšvihl nahoru. Alespoň na mne to působilo jako děsivá demonstrace síly. ...

Naposledy upraveno 15.11.2016 - 21:42Kvalitní příspěvek   Nevhodný příspěvek
Slanoviny
Počet příspěvků: 39
Hlavně pro: Všechny
14.11.2016 - 12:44
Polina Agapiou
Slaný očima cizinky


http://slanoviny.cz/ocima-cizinky/

Kdyby mi někdo před dvěma lety řekl, že budu žít v malém městě v České republice, nevěřila bych mu. No, a tady mě máte. Po ukončení školy jsem na Kypru 3 roky pracovala jako sekretářka a pak jsem se rozhodla, že je čas zkusit něco jiného.

... Léto na Kypru trvá 7 měsíců a teplota v zimě se pohybuje kolem 5-10°C. Když jsem přijela sem, bylo minus patnáct. Bylo to poprvé v životě, co jsem zažila takový mráz. Také jsem narážela na jazykovou bariéru. Většina lidí ve Slaném nemluví anglicky,

Naposledy upraveno 14.11.2016 - 12:46Kvalitní příspěvek   Nevhodný příspěvek
Slanoviny
Počet příspěvků: 39
Hlavně pro: Všechny
8.11.2016 - 12:27
Petr Hauptmann
Gruzie – země cestovatelům zaslíbená

http://slanoviny.cz/gruzie/

.... My si vyšlapovali jen s lehkými batohy a krosny jsme nasadili jen při prudkém sestupu ze sedla. Další výhodou průvodce s koněm byla i jistota, že se nezabloudíme. Ačkoliv je trasa značená, Klub českých turistů ji neznačil a proto je značek poskromnu. Část cesty vede pohraniční zónou (hranice s ruskou Republikou Ingušsko). Na pohraniční kontrole jsme ukázali pasy a dostali jsme bumážku s povolením k průchodu. ....

.... Chevsurové jsou zvláštní etnická skupina a jejich náboženství je směsicí křesťanství a pohanství, uctívají třeba mraky nebo duchy hor. Před 2.světovou válkou zde žilo kolem 4 tisíc obyvatel, dnes jich tady v několika vesnicích žije trvale jen asi 400. Opuštěná je i vesnice Muco ležící nedaleko Šatili. Komunisté postupně vysídlili místní strážce hranic do nížin. Místní obranná pevnost se opravuje a objevuje ji stále více turistů. Najdete u ní i stánek s občerstvením, kde mají plechovkového Kozla.

Kdo by se chtěl o Gruzii dozvědět víc a podívat se na pár fotek, je srdečně zván 22.listopadu v 18.00 do kavárny V Ráji. Účast přislíbil i Tomáš Kopal ze spolku Přátelé Gruzie, který zná Gruzii jako své boty a tak doplní další zážitky a zajímavosti z ostatních částí země.


Kvalitní příspěvek   Nevhodný příspěvek
Slanoviny
Počet příspěvků: 39
Hlavně pro: Všechny
1.11.2016 - 20:06
Kateřina Jandová
Arménsko – česká  výměna mládeže

http://slanoviny.cz/vymena-mladeze/


Informační centrum pro mládež Slaný uskutečnilo ve spolupráci s arménskou organizací Armenian Open Society hned dva úspěšné projekty. V září 2015 to byla výměna mládeže v České republice, konkrétně v Bechyni, kde se setkalo čtrnáct Čechů a čtrnáct Arménů, aby se společně zamysleli nad celosvětovými problémy. Již při loučení na letišti jsme se s arménskými leadry nadšeně domlouvali na pokračování projektu v Arménii.
Naposledy upraveno 01.11.2016 - 20:06Kvalitní příspěvek   Nevhodný příspěvek
Slanoviny
Počet příspěvků: 39
Hlavně pro: Všechny
31.10.2016 - 17:09
Marie Záborcová
Vernisáž Renaty Frančíkové v knihovně - čtvrtek 3. listopadu

http://slanoviny.cz/vernisaz-renaty-francikove-v-knihovne-ctvrtek-3-listopadu/

Před časem jsem psala o „obrázcích, které mají duši“ . Jejich autorkou je slánská výtvarnice, ilustrátorka dětských knížek Renata Frančíková. Chtěli byste zhlédnout originály těchto ilustrací a její další kresby? Renata Frančíková je vystavuje v chodbě slánské knihovny.
Vernisáž výstavy se koná ve čtvrtek 3. listopadu  2016 v 16 hod.
Kvalitní příspěvek   Nevhodný příspěvek
Strana:   1  2  3
Pro vložení nového příspěvku se musíte přihlásit.