Obsah  >>  Kultura, volný čas a sport  >>  Slanoviny
Strana:   1  2  3

Slanoviny

Shark
Počet příspěvků: 4023
Hlavně pro: Agent_007
26.6.2017 - 19:54

Tak jako obyvkle, plakátujete NEOVĚŘENÉ texty. Chtěl upozornit na to, že ten Einsteinův citát je podvrh. Einstein v osobního boha nevěřil, to jen někdo ten pohádkový příběh spojil s jeho jménem.
Kvalitní příspěvek   Nevhodný příspěvek
nikdoněkdo
Počet příspěvků: 67
Hlavně pro: Všechny
24.6.2017 - 23:03
Příběh na zamyšlení: Existuje dobro nebo zlo? Profesor na univerzitě položil svým studentům otázku: – Je všechno, co existuje, stvořené Bohem? Jeden ze studentů nesměle odpověděl: – Ano, je to stvořené Bohem – Stvořil Bůh všechno? – Zeptal se profesor – Ano, pane! – Odpověděl student. … Profesor se tedy zeptal: – Pokud Bůh stvořil všechno, to znamená, že Bůh stvořil i zlo, které existuje. A díky tomuto principu, naše činnost určuje nás samotné, Bůh je zlo. Jakmile to slyšel student, tak ztichl. Profesor byl sám se sebou spokojený.

Najednou zvedl ruku jiný student: – Pane profesore, mohu Vám položit otázku? – Samozřejmě, – řekl profesor. Student se postavil a zeptal: – Existuje chlad? – Co je to za otázku, samozřejmě že ano, tobě nikdy nebylo chladno? Studenti se zasmáli otázce spolužáka, ale ten pokračoval: – Ve skutečnosti, pane, chlad neexistuje, v souladu se zákony fyziky je ve skutečnosti chlad pouze nepřítomnost tepla. Člověka a předměty můžeme popsat a určit jejich energii na základě přítomnosti, nebo vytvoření tepla, ale nikdy ne na základě přítomnosti či vytvoření chladu. Chlad nemá svou jednotku, v níž ho můžeme měřit. Slovo chlad jsme si vytvořili my lidé, abychom popsali to, co cítíme v nepřítomnosti tepla.

Student pokračoval: – Pane profesore, existuje tma? – Samozřejmě, že existuje – odpověděl profesor. – Znovu nemáte pravdu, tma tak stejně neexistuje. Ve skutečnosti je tma díky tomu, že je nepřítomnost světla. Můžeme zkoumat světlo, ale ne tmu. Světlo se dá rozložit, zkoumat paprsek za paprskem, ale tma se změřit nedá. Tma nemá svou jednotku, v níž ji můžeme měřit. Tma je pouze pojem, který si vytvořili lidé, aby pojmenovali nepřítomnost světla.

Následně poté se mladík zeptal: – Pane existuje zlo? Tentokrát profesor nejistě odpověděl: – Samozřejmě, vidíme to každý den, brutalita ve vztazích, mezi lidmi, trestné činy, násilí, všechno toto není nic jiného než projev zla. Na to student odpověděl: – Zlo neexistuje, pane. Zlo je pouze nepřítomnost dobra, tedy Boha. Zlo je výsledek nepřítomnosti lásky v srdci člověka. Zlo přichází tehdy, jako když přichází tma, nebo chlad – tedy v nepřítomnosti světla, tepla a lásky. Profesor si sedl …. Ten student byl mladý Albert Einstein
Kvalitní příspěvek   Nevhodný příspěvek
Slanoviny
Počet příspěvků: 44
Hlavně pro: Všechny
14.6.2017 - 14:08
Marie Záborcová
Podhájský mlýn - vzpomínky Zory Dvořákové
http://slanoviny.cz/podhajsky-mlyn-vzpominky-zory-dvorakove/

Přede mnou leží dvě útlé knížky. Jedna úsměvná a ze druhé člověka mrazí. Obě mne velmi zaujaly. Každá z těch knížek vypráví o něčem docela jiném, ale dvě věci mají společné. Děj obou se odehrává na Slánsku a obě napsala paní doktorka Zora Dvořáková,  významná spisovatelka a historička. ... První z knížek, které mám před sebou, je určena dětem.  Jmenuje se  „Když vodník Kleofáš žil na Slánsku“. Je to vlastně pohádka. ... Druhá knížka se jmenuje „Zkáza zeleného čtyřlístku“. Některé kapitoly vhánějí čtenáři slzy do očí. Rok 1948 a co následovalo po něm. Zkáza. Likvidace selského stavu, degradace hodnot, na kterých stála společnost, jež byla kulturně na výši, úpadek morálky… Tu knížku nepsala autorka, která jen mnoho vyčetla z knížek. Je to knížka  psaná srdcem. Ten příběh vypravuje spisovatelka, jíž byli lidé – hrdinové příběhu – osobně blízcí, které měla ráda a rozuměla jim.
Odpovědi na otázky:
... Můžete prozradit, kdo byl ve skutečnosti sedlák, hlavní hrdina v knížce „Zkáza zeleného čtyřlístku“, který vypráví svůj životní příběh?

Poznala jsem ho v polovině šedesátých let minulého století při jeho pětasedmdesátých narozeninách. Jeho životní příběh, který mi vyprávěl, mě velmi zaujal. Okamžitě jsem ho napsala, a protože tehdy Zemědělské noviny u příležitosti 20. výročí své existence vyhlásily literární soutěž se zemědělskou tematikou, poslala jsem rukopis pod názvem „V pětasedmdesáti“ do této soutěže. Děj byl k tehdejšímu režimu ohleduplnější, než jak jsem ho podle ověřených skutečností vylíčila v konečné verzi knížky pod názvem „Zkáza zeleného čtyřlístku“. Blížil se rok 1968 a politická atmosféra se uvolňovala, proto jsem se odhodlala jít s tímto tématem před veřejnost.

K mému velkému překvapení, ač jsem to nepředpokládala, porota udělila rukopisu třetí cenu a při předání ceny mi bylo řečeno, že návrh zněl na cenu první, ale porotci nakonec usoudili, že je to příliš drásající a že by to přece jen nebylo vhodné. Objevila se i naděje, že by to mohlo být vydáno tiskem, avšak srpen 1968 tomu udělal konec.

Naposledy upraveno 14.06.2017 - 14:08Kvalitní příspěvek   Nevhodný příspěvek
Slanoviny
Počet příspěvků: 44
Hlavně pro: Všechny
6.6.2017 - 13:16
Miloslav Nič
Doping v Prostoru Slaný

http://slanoviny.cz/doping-v-prostoru-slany/


Nebojte se, nepíšu o nekalých praktikách slánských sportovců, ale o mé přednášce a následující diskuzi na téma: „Doping – metody odhalení“. Přijďte si popovídat ve středu 14. června od 18:00 do nově otevřené kavárny Prostor (Masnokrámská 84, 50 m od Základní školy Komenského). Vstup je zdarma, ani si nic nemusíte objednávat, i když uděláte chybu, když nevyzkoušíte nabízenou kávu.

......Léto je období mnoha šampionátů a tedy i dopingových afér, a tak jsem jako téma zvolil doping a metody, které k jeho odhalení vedou. Myslím, že většina čtenářů netuší, jak je možné odhalit hříšníky s několikaletým zpožděním, na jakém principu působí maskovací látky nebo proč je tak důležitý sportovcův biologický pas. S některými přístroji, které se standardně při odhalování dopingu používají, jsem v dobách svého vědeckého působení pracoval a hlavně jsem své rešeršní nástroje obrátil na nejnovější odbornou literaturu, takže věřím, že vám mohu ve středu 14. 6. od 18:00 povědět mnoho nového a odpovědět (na místě a pokud nebudu vědět, tak později písemně) na řadu otázek.

Naposledy upraveno 06.06.2017 - 13:16Kvalitní příspěvek   Nevhodný příspěvek
Slanoviny
Počet příspěvků: 44
Hlavně pro: Všechny
18.5.2017 - 11:06
Marie Záborcová
Carmen virtuózně

http://slanoviny.cz/carmen-virtuozne/

Tentokrát vás zvu do kaple na 24.května na 19.hodin. Nezapomeňte si toto datum poznamenat do kalendáře. Půjde doslova o bonbónek této koncertní sezony. Prostudujte si pečlivě přiložený program i různé údaje o interpretech.
Naposledy upraveno 18.05.2017 - 11:06Kvalitní příspěvek   Nevhodný příspěvek
Slanoviny
Počet příspěvků: 44
Hlavně pro: Všechny
9.5.2017 - 19:23
Alena Šímová – vzpomínka na tragickou událost v Kutrovicích dne 22. března 1967

http://slanoviny.cz/alena-simova-vzpominka-na-tragickou-udalost-v-kutrovicich-dne-22-brezna-1967/

"... do dětí, které zůstaly na zastávce, vřítil vojenský nákladní automobil. Říkalo se, že mu selhaly brzdy. Že auto nebylo v pořádku, že řidič nechtěl jet, ale dostal to příkazem. Šlo o automobil tehdejší Československé armády, nikdy se nic nevyšetřilo, nikdo nebyl pohnán k zodpovědnosti. Při této tragické nehodě zemřelo  šest dětí, dvě dívky byly těžce zraněné. Druhý den chyběly v naší třídě čtyři dívky. Jana a Milenka zemřely, Jana s Evou ležely v nemocnici. Místo vedle mne zůstalo prázdné, na lavici ležela kytička. ... "
Naposledy upraveno 09.05.2017 - 19:24Kvalitní příspěvek   Nevhodný příspěvek
Slanoviny
Počet příspěvků: 44
Hlavně pro: Všechny
18.4.2017 - 20:43
Marie Záborcová
Dům, kde voní káva a je slyšet dětský smích

http://slanoviny.cz/dum-kde-voni-kava-a-je-slyset-detsky-smich/


Dnes vám budu vyprávět o jednom zajímavém domě na rohu Fügnerovy a Čechovy ulice. A nejen o domě. Každému domu přece musí vdechnout život lidé. A tak vám povím i něco o lidech, kteří v tomto domě žijí a pracují.

Dům si postavil v r. 1920 architekt Karel Neumann a dodnes je dům rodinným majetkem jeho potomků. Jeho syn, rovněž Karel a rovněž architekt, projektoval slánské náměstí T. G. Masaryka i letní kino ve Slaném. Tento pán byl pradědečkem pana Radka Elišky, jenž v domě, který postavil jeho prapradědeček, provozuje jednak kavárnu a jednak soukromou školičku DS Elíšek.

Naposledy upraveno 18.04.2017 - 20:44Kvalitní příspěvek   Nevhodný příspěvek
Slanoviny
Počet příspěvků: 44
Hlavně pro: Všechny
6.4.2017 - 09:43
Marie Záborcová
Kouzlo operety – kaple – středa 19. dubna v 19 hod


http://slanoviny.cz/kouzlo-operety-kaple-streda-19-dubna-v-19-hod/


"Koncert se trochu vymyká naší tradici, nepůjde tentokrát o tzv. vážnou hudbu, měl by to být večer spíš úsměv"
Naposledy upraveno 06.04.2017 - 09:43Kvalitní příspěvek   Nevhodný příspěvek
Slanoviny
Počet příspěvků: 44
Hlavně pro: Všechny
23.3.2017 - 17:26
Dagmar Stříbrná

Fotografie - bledule jarní - Třebichovice

http://slanoviny.cz/fotografie-bledule-jarni-trebichovice/

 

Přečetla jsem si ve Slanovinách příspěvek Jardy Záborce o tipu na výlet do olšinky, a tak bych se s vámi ráda podělila o letošní fotografickou žeň z olšinky.

Naposledy upraveno 23.03.2017 - 17:26Kvalitní příspěvek   Nevhodný příspěvek
Slanoviny
Počet příspěvků: 44
Hlavně pro: Všechny
21.3.2017 - 11:06

Orientační sporty a SKOB Slaný

http://slanoviny.cz/orientacni-sporty-a-skob-slany/

"... Sportovní klub orientačního běhu Slaný je klub s dlouholetou tradicí a aktivní členskou základnou. Členové klubu se v průběhu roku účastní závodů na místní, oblastní, národní i mezinárodní úrovni. Klub pořádá každoročně vícedenní soustředění a pravidelně (mimo prázdniny) každý pátek odpoledne tréninky pro děti a mládež. Na tréninku novým zájemcům vysvětlíme základy tohoto sportu a můžete si vyzkoušeti své orientační schopnosti. Na trénink vám stačí starší sportovní oblečení, obuv do přírody a hlavně dobrá nálada. Pro děti do 10-ti let je vhodný doprovod dospělého či staršího sourozence. ..."


" ... V neděli 26. března pořádáme nesoutěžní závod v orientačním běhu ve Slaném – Kvíčku v lesoparku okolo Božího hrobu. Mimo jiné zde bude připravena jednoduchá fáborková trať pro děti. S dětmi může na této trati jít či běžet doprovod. Více informací k závodu se dozvíte na webových stránkách klubu: www.skobslany.cz.  ..."

Naposledy upraveno 21.03.2017 - 11:08Kvalitní příspěvek   Nevhodný příspěvek
Slanoviny
Počet příspěvků: 44
Hlavně pro: Erik Kurach
21.3.2017 - 11:04

Díky, byl to opravdu životní zážitek :) Ale rozhodně si to ještě parkrát zkusím, když zdraví dovolí. 
Miloslav Nič
Kvalitní příspěvek   Nevhodný příspěvek
Slanoviny
Počet příspěvků: 44
Hlavně pro: Všechny
19.3.2017 - 16:27
Miloslav Nič
Jak jsem přišel o panictví - tedy maratonské

http://slanoviny.cz/jak-jsem-prisel-o-panictvi-tedy-maratonske/

Kdyby mi někdo před rokem řekl, že poběžím maraton, okamžitě bych mu vyhledal nejbližší protialkoholickou léčebnu. Jenže nevyzpytatelné  jsou cesty boží a včera se mi maratonskou trať nejen podařilo zdolat, ale dokonce v čase, který začíná číslicí 3, a to zase ve 47 letech a s pár kilogramy nadváhy není špatný výkon.

Na začátku mého sportovního úsilí stála, jak to tak bývá, hospoda. ...

Naposledy upraveno 19.03.2017 - 16:27Kvalitní příspěvek   Nevhodný příspěvek
Slanoviny
Počet příspěvků: 44
Hlavně pro: Všechny
19.3.2017 - 16:25
Filip Němeček
Český červený kříž ve Slaném

http://slanoviny.cz/cckslany/


Kdy byl spolek ČČK Slaný založen?
Toto se nám nepodařilo zjistit, ale už je to hodně dlouho. Určitě 30 let.

Co je náplní práce ve spolku?
Naše členky a členové pomáhají při nenadálých událostech, jako jsou živelné pohromy apod., zajišťujeme zdravotní dozory na sportovních a kulturních akcích.

Sami pořádáme akce pro širokou veřejnost včetně dětí spojené s výukou první pomoci. Nejvíce navštěvovanou je Světový den první pomoci, kdy na namaskovanýchfigurantech nejen předvádíme a vysvětlujeme první pomoc, ale příchozí si ji mohou sami vyzkoušet. Tuto akci pořádáme na Masarykově náměstí ve spolupráci s MÚ, hasiči ze Slaného, Samaritány a Městskou policií a velmi nápomocná je nám i 2. ZŠ z Komenského nám.

...


Naposledy upraveno 19.03.2017 - 16:25Kvalitní příspěvek   Nevhodný příspěvek
Slanoviny
Počet příspěvků: 44
Hlavně pro: Všechny
24.2.2017 - 13:44
Marie Záborcová
České kvarteto filharmonické - středa 1. března 19:00

http://slanoviny.cz/ceske-kvarteto-filharmonicke-streda-1-brezna-1900/


Milí přátelé Slaňáci, kteří si otevřete tyto stránky, víte, co je to Kruh přátel hudby? Vězte, že něco úžasného,  co se zapisuje do lidských životů, něco, co nasměruje lidské životy někam,  kam by se člověk sám nedopracoval,  někam, kde se lidský život stává  bohatým, naplněným... a do tohoto světa bych vás chtěla pozvat.......O Kruhu přátel hudby ve Slaném vám chci časem napsat mnohem víc, dnes vás chci především pozvat na koncert Českého kvarteta filharmonického, které vystoupí ve Slaném 1. března 2017 v 19 hod.  Koncert  pořádá Kruh přátel hudby  ve výše uvedené kapli. Přijďte s námi prožít krásný a povznášející večer.
Naposledy upraveno 24.02.2017 - 13:44Kvalitní příspěvek   Nevhodný příspěvek
Slanoviny
Počet příspěvků: 44
Hlavně pro: Všechny
23.2.2017 - 20:39
Lucie Valerová
Masopustní veselí ve Slaném

http://slanoviny.cz/masopustni-veseli-ve-slanem/

Letos se již po čtvrté sejdeme ke společným oslavám masopustu ve Slaném. Začínat budeme v neděli 26. února ve tři hodiny odpoledne na slánském náměstí.

Čeká nás korunovace královny masopustu, společný průvod masek napříč městem „tam a zase zpět“, skotačivý medvěd, rumová kára od Fanyho, tanec a na závěr kapela Dřeváci na náměstí.

Naposledy upraveno 23.02.2017 - 20:39Kvalitní příspěvek   Nevhodný příspěvek
Slanoviny
Počet příspěvků: 44
Hlavně pro: Všechny
23.2.2017 - 20:36
Marie Záborcová
Vernisáž v galerii Antik


http://slanoviny.cz/vernisaz-v-galerii-antik/

vždycky mám radost, když mohu do našich novin napsat o něčem pěkném, co se ve Slaném událo. A ejhle, tento týden mi zase přinesl několik pěkných žitků. Napíšu vám dnes alespoň o jednom.

V úterý 14. února se konala v galerii Antik ve Fugnerově ulici vernisáž výstavy obrazů Václava Zemana. A kdo všechno může zato,  že  večer kolem deváté odcházelo z galerie  nejméně čtyřicet či padesát usměvavých lidí, kteří měli pocit, že prožili moc milý večer, večer, který je obohatil a vnesl do jejich života kousek pohody….?


Naposledy upraveno 23.02.2017 - 20:39Kvalitní příspěvek   Nevhodný příspěvek
Slanoviny
Počet příspěvků: 44
Hlavně pro: Všechny
22.12.2016 - 13:49
Dagmar Stříbrná
Fotogalerie - Tomáš Záborec v Ráji


http://slanoviny.cz/tomas-zaborec-v-raji/

 

V sobotu 3. prosince zahájil vernisáží významný slánský umělec Tomáš Záborec  dlouhodobou prodejní výstavu dřevomaleb v kavárně V Ráji. Na nádherných fotografiích Dagmar Stříbrné  si můžete prohlédnout některá vystavená díla, ale vřele vám doporučuji kavárnu navštívit osobně a nechat na sebe umělecká díla i dílka  působit při dobré kávě či vínu. Ostatně i Tomáš říkává, že raději vystavuje uprostřed živých míst než v svátečních galeriích.

Podklady jeho kreseb trávily mezi lidmi desetiletí či dokonce staletí jako krovy, skříně nebo poličky. Tomáš ve svém umění podklady přiznává a obohacuje a ve spojení s domácky srdečným prostředím Kavárny v Ráji připravil Slaňákům opravdu neobyčejný zážitek.

Naposledy upraveno 22.12.2016 - 13:50Kvalitní příspěvek   Nevhodný příspěvek
Slanoviny
Počet příspěvků: 44
Hlavně pro: Všechny
14.12.2016 - 20:19
Marie Záborcová
Tak trochu o Slaňácích vůbec – ale hlavně o jednom neobyčejném slánském člověku

http://slanoviny.cz/o-neobycejnem-cloveku/

"Když Podkarpatská Rus připadla Sovětskému Svazu, usadila se rodina v Čechách. ... Za normalizace jim ale všem vzali pasy a dva roky měli nucenou pauzu. ... Začátky v zahraničí jen ve dvou nebyly jednoduché. V Rakousku měli dobré angažmá, ale Mariina sestra je zlákala do Kanady ... Nejprve záskok Mariina manžela za nemocného pianistu v Express Hotelu, nejpřepychovějším ve Vancouveru. Pak Marie ještě zazpívala a měli o dobré angažmá postaráno! ... hráli a zpívali v luxusních podnicích i na zaoceánských lodích ... Zvládli spolu rakovinu, operaci, chemoterapii a konečně i vyléčení. Ale nemoc člověka změní, změnila i Mariin pohled na reálný život. ... Naposled jsme seděli s manželem a dalšími kamarády a známými v Panském domě pátého listopadu. Maruška zpívala, také David Šarboch, Katka Zímová a ještě další Mariina kamarádka, Karolka Hevessy hrál na klavír. Výborné francouzské vínečko, úžasná atmosféra. ... A za to všechno může Marie Koldová, jedna z báječných Slaňaček, které v našem městě potkáte."
Naposledy upraveno 14.12.2016 - 20:20Kvalitní příspěvek   Nevhodný příspěvek
Slanoviny
Počet příspěvků: 44
Hlavně pro: Všechny
28.11.2016 - 22:21
Miloslav Nič
Slánské běhy – sobota 3. 12. 2016

http://slanoviny.cz/slanske-behy-3-12-2016/

V první prosincovou sobotu pořádá Sportovní klub orientačního běhu ve spolupráci s gymnáziem již 24. ročník Slánských běhů. Dospělí budou  měřit síly na tratích 12 a 3 km, mládež si může zkrátit běh i na 1.5 km. Ani  na nejmenší se nezapomnělo a s rodiči či bez rodičů mohou vyrazit na 500m trať.

Přes Martina Matouška, který tradici Slánských běhů založil,  jsem se letos dostal k běhání i já, a když už je poprvé v životě poběžím, zeptal jsem se ho, jak vše vzniklo: „V roce 1990 jsem založil běžecký seriál Slánské běhy, jehož součástí bylo celkem 6 běžeckých závodů ročně v distanci od 4827m (3 míle) do 12 km   ...


všichni pořadatelé a účastníci Slánských běhů nad 18 let dostanou vstupenky na výstavu vín, která začíná od 13 hodin v MC Grand.
Naposledy upraveno 28.11.2016 - 22:22Kvalitní příspěvek   Nevhodný příspěvek
Slanoviny
Počet příspěvků: 44
Hlavně pro: Všechny
28.11.2016 - 22:17
Jan Čečrdle
Slánské jazzové dny po padesáté


http://slanoviny.cz/sjd/

Hlavní večery „Jazzáků“ proběhly ve dnech 18. a 19. listopadu v Městském centru Grand, kde už za minulého režimu vyrostly do své největší slávy, která přetrvává dodnes spolu s jistým prvenstvím – Slánské jazzové dny jsou nejstarším festivalem svého druhu v České republice a snad i okolního velkého kusu Evropy. Klidnější až meditativní program proběhl v sobotu 19. a neděli 20. listopadu v muzejní kapli Zasnoubení Panny Marie. Tam vystoupily dvě výrazné dámské tváře současné jazzové tvorby: V sobotu to byla náladová zpěvačka a klavíristka Never Sol, v neděli jedna z nejlepších australských zpěvaček žánru Ingrid James s kvartetem kytaristy Libora Šmoldase. Tímto vystoupením celý festival skončil.
Naposledy upraveno 28.11.2016 - 22:18Kvalitní příspěvek   Nevhodný příspěvek
Strana:   1  2  3
Pro vložení nového příspěvku se musíte přihlásit.