Obsah  >>  Politika, politici  >>  Participativní rozpočet a údržba města
Strana:   1

Participativní rozpočet a údržba města

Marek Roll
Počet příspěvků: 6
Hlavně pro: Všechny
3.11.2020 - 06:29


Přílohy:
dekujeme-kvicek2.png

Kvalitní příspěvek   Nevhodný příspěvek
PP98
Počet příspěvků: 48
Hlavně pro: Všechny
14.8.2020 - 11:58
Koukám, že troll Bartoníček zase nic nepochopil.
Kvalitní příspěvek   Nevhodný příspěvek
Bartoníček
Počet příspěvků: 121
Hlavně pro: vnímavé čtenáře
14.8.2020 - 09:24

Smutné zjištění, že někteří zastupitelé potřebují z návrhů participativního rozpočtu zjišťovat, které chodníky je třeba opravit.

Pavel Bartoníček

Kvalitní příspěvek   Nevhodný příspěvek
Peška
Počet příspěvků: 620
Hlavně pro: Všechny
14.8.2020 - 08:04
Z pohledu ekonomiky města je  tahle Bartoníčkova kritika jen umělým vytvářením neexistujícího problému. Protože, když už jsme u těch chodníků, tak VŽDY je opraví město. Nikdo jiný to za něj ani neudělá, ani nezaplatí. Ani ti občané, co s takovou iniciativou přijdou.
A participativní projekty a následné hlasování občanů  nám jen pomohou v poznání, co občany Slaného trápí více. Tedy zda špatný chodník nebo chybějící motýlí louka.
A to je, podle mého názoru, zjištění veskrze užitečné.
Naposledy upraveno 14.08.2020 - 08:05Kvalitní příspěvek   Nevhodný příspěvek
Bartoníček
Počet příspěvků: 121
Hlavně pro: vnímavé čtenáře
13.8.2020 - 20:06

Participační rozpočet v době svého vzniku sliboval, že by mohl doplnit konkrétní investiční akce a opravy v režii města o drobné nápady občanů z jejich sousedství. Protože nikdo neví lépe, co daná lokalita potřebuje, než lidé, kteří tam bydlí. Takový smysl participativního rozpočtu se mi líbil.

Jestliže však v současnosti občané navrhují opravy či rekonstrukce chodníků v majetku města, či jejich výstavbu, míjí se dle mne smysl participace zcela účinkem. Přesně, jak je řečeno dole:

Ve Slaném, kde se trvale nedaří opravovat chodníky a ulice, občas participace nabývá komických rozměrů, když lidé vyberou nějakou komunikaci, v zájmu jejíž opravy nebo rekonstrukce hlasují.  Buď totiž nevěří, že jí „město“ někdy opraví samo, nebo si zřejmě v oparu balamucení neuvědomují, že realizace parkovacích míst, oprava chodníků či schodů jsou činnosti, o jejichž realizaci by se měla samospráva v čele s volenými zástupci postarat bez řečí sama. Protože jsou od toho z veřejných peněz placeni.“

Pavel Bartoníček

Kvalitní příspěvek   Nevhodný příspěvek
Peška
Počet příspěvků: 620
Hlavně pro: Všechny
13.8.2020 - 16:08
Jednu věc nám tady kolega Bartoníček uvést zapomněl.Institut participativního rozpočtu byl do našeho městkého rozpočtu zaveden již před 4 lety. Poprvé byl uplatněn v roce 2017 a rozhodlo o tom jednání zastupitelstva dne 19. prosince 2016. Tehdy pro tento návrh hlasovalo 18 zastupitelů, včetně tehdejšího uvolněného radního, ing. Bartoníčka.
Já tehdy pro nehlasoval, podobně jako 5 dalších kolegů zastupitelů,  dovedl bych si představit i jiné využití toho 1 milionu korun. Byť na straně druhé vidím i pozitvní stránku tohoto institutu, kterou jednoznačně je možnost širšího zapojení občanů do správy města. Jen myslím, že je třeba hlídat bedlivě kdy jsou navrhované projekty ještě přínosné pro širší počet občanů města a kdy se jedná jen o ambice několika jednotlivců.
Kvalitní příspěvek   Nevhodný příspěvek
Bartoníček
Počet příspěvků: 121
Hlavně pro: Všechny
13.8.2020 - 14:53

Jednou z oblíbených kratochvílí populistických politiků je snaha ukázat, že jim záleží na názorech občanů – voličů. Obvykle si vyberou nějakou méně důležitou či zcela bezvýznamnou věc (u které jim naprosto nezáleží, jak to dopadne), uměle zveličí její vážnost, a naoko „zkoušejí zjistit“ názor občanů. Aby ho posléze mohli - pějíce sebechválu - realizovat a hřát se na chvíli v přízni těch, kteří se nechají obalamutit.

Jednou z forem takového balamucení jsou veřejná slyšení (která mají svůj význam, jsou-li připravena pořádně v souladu s jejich deklarovaným účelem, a nejsou – li používána pouze k manipulaci veřejnosti a prosazení vlastních zájmů), nekonečné ankety o čemkoliv a tzv. participační rozpočet.

Ve Slaném, kde se trvale nedaří opravovat chodníky a ulice, občas participace nabývá komických rozměrů, když lidé vyberou nějakou komunikaci, v zájmu jejíž opravy nebo rekonstrukce hlasují.  Buď totiž nevěří, že jí „město“ někdy opraví samo, nebo si zřejmě v oparu balamucení neuvědomují, že realizace parkovacích míst, oprava chodníků či schodů jsou činnosti, o jejichž realizaci by se měla samospráva v čele s volenými zástupci postarat bez řečí sama. Protože jsou od toho z veřejných peněz placeni.

Opravdu řídí město osoby, které nevědí, že je třeba udržovat a opravovat silnice, chodníky, schodiště a další materie spjaté se sídlem občanů, díky jejichž důvěře byly do formálních rozhodujících funkcí dosazeni?

Není na čase se místo populistických líbivých hrátek začít o palčivé a dlouhodobě neřešené problémy města Slaný skutečně starat?


Podrobněji k tématu na www.facebook.com/obcanemestaslaneho v textu „PARTICIPATIVNÍ ROZPOČET JAKO PAST NA DŮVĚŘIVÉHO OBČANA“.



Přílohy:
z-fakta-neprestanou-existovat-2.jpg

Kvalitní příspěvek   Nevhodný příspěvek
Strana:   1
Pro vložení nového příspěvku se musíte přihlásit.