Obsah  >>  Politika, politici  >>  Chátrající Slaný: Blbče, koho budeš volit?
Strana:   1  2  3  4  5  6  7

Chátrající Slaný: Blbče, koho budeš volit?

Peška
Počet příspěvků: 598
Hlavně pro: Klárka
11.8.2014 - 15:17

Téma: Čistička

Další velký problém.  Přesto, že ODS již před 4 lety tvrdila, že zajistila dotaci na rekonstrukci ČOV, fakticky tato dotace (cca 90 milionů korun) stále není. A jak se zdá, ani nebude.

Navíc jsou tu podivné zákulisní hry kolem smlouvy s Veolií a řadou dodatků, kterým už nerozumí téměř nikdo. Kdybych vám přeposlal svoji korespondenci s některými vedoucími osobami  města, asi by vás velmi rychle napadla nějaká paralela s parkovacím domem. Opět jsou ve hře neplatné smlouvy, podivně pro město  nevýhodné  dodatečně uzavírané dodatky, zatajování informací před zastupiteli  apod.

Ale proč tomu tak je ? ... na to vám tady neodpovím.

Takže i zde budeme muset hledat jiné řešení, protože 150 milionů sami dohromady určitě nedáme. A ve hře je i otázka, zda opravdu musíme dělat takovou rekonstrukci, o jaké se tady již asi 5 let hovoří.

A správné by bylo se zeptat: Máme nějaký záložní plán, když nevyjde plán A (tedy ta rekonstrukce ČOV s pomocí dotace z EU)?

lp

 

 

Kvalitní příspěvek   Nevhodný příspěvek
Peška
Počet příspěvků: 598
Hlavně pro: Klárka
11.8.2014 - 15:04

Téma Parkovací dům

píšete : "... ze setrvačnosti nadáváte na parkovací dům" a máte na mysli asi tuto stránku:

http://www.nase-mesto.info/nase-mesto-parkovaci-dum.php

S tím nesouhlasím. Není to ani nadávání, ani ze setrvačnosti.

Já osobně pokládám APD za opravdu velký problém. A to si myslím, že se touto kauzou zabývám hodně intenzivně a hodně dlouho. Takže na výše uvedené stránce jsou shrnuty stručně jak nějaká fakta z minulosti (je tam něco, co není pravda? , nebo co vidíte jinak?), tak i současný stav. A ten rozhodně není uspokojivý.

Co tam není uvedeno a popsáno, to je současná atmosféra či polarizace  (v této otázce) v městském zastupitelstvu. Kterou bych popsal asi od jakési "pštrosí politiky" typu - nic se nestalo, vše je  vpořádku, jen pár rudých (či jinak barevných) anarchistů se snaží  na všem hledat nějaké mouchy. Až po "já tomu nerozumím , tak nic nebudeme dělat, at o všem rozhodne soud".

A pak je tam samozřejmě skupina lidí, kteří vnímají APD jako problém (možná ho vidí také z různých stran a poloh) a chápou, že je potřebné ho nějak řešit. Protože tu mimo nás není nikdo, kdo by to za nás udělal. Jenomže najít to opravdu správné či nejméně špatné řešení, je velmi obtížné.

Na každý pád je tady ve vzduchu stále ještě nějakých cca 50 milionů korun, které bude třeba doplatit. Možná to bude jen 45 nebo 40, kdo ví... Ale nejsem snílek a nemyslím si, na rozdíl od některých laických znalců práva, že nebudeme za APD již platit nic. Jen proto, že nefunguje tak, jak měl.

lp

 

Naposledy upraveno 11.08.2014 - 15:26Kvalitní příspěvek   Nevhodný příspěvek
Peška
Počet příspěvků: 598
Hlavně pro: Klárka
11.8.2014 - 14:53

V hodnocení či náhledu na naši slánskou komunální scénu s vámi mohu z větší části jen souhlasit. Jinak otevíráte v jednom příspěvku  velké množství témat. Je obtížné udržet nějakou logickou obsahovou linku v takto "košatém" tématu. A mám trochu obavu, až do této diskuse vstoupí několik "přispěvatelů" pod různými ABC-XYZ anonymy, že se váš záměr (bezesporu přínosný) již zcela vytratí.

Ale zkusím tedy reagovat na některé vaše dotazy v nějakých dílčích odpovědích. Snad to bude alespon trochu přehledné.

A úplně na okraj: Sbírku motýlů nemám, ale mám docela pěknou sbírku známek. Mnohem raději bych však diskutoval s osobami, které o tyto ekonomické problémy mají opravdu seriozní zájem. Neboť hledání nějakých řešení opravdu není jednoduché. Takže když najdete dost odvahy, vemete s sebou třeba p. Cibulitise nebo někoho dalšího, rád se s vámi potkám. Jsem přesdvědčen o tom, že by to bylo užitečné jednání.

lp

 

Naposledy upraveno 11.08.2014 - 14:53Kvalitní příspěvek   Nevhodný příspěvek
Klárka
Počet příspěvků: 43
Hlavně pro: brada
11.8.2014 - 10:25

Děkuji Vám za odpověď i za pozvání. Dříve se zvalo na sbírku motýlů, nyní na diskuzi nad politickými prohlášeními. :) Samozřejmě chápu, jak to myslíte. Že ne vše jde snadno napsat, témata to mohou být obsáhlá a ústně se sdělí snáz. Chtěla bych se ale právě vyvarovat toho, že se kdesi v soukromí a téměř na zákulisním jednání něco řekne a jak slova dozní, bude to minulost. Chtěla bych, aby to byla debata širší a naopak veřejně publikovaná a doufala jsem, že by se k tomu, co je uvedeno v těch citovaných příspěvcích a co mi přijde - pokud jejich závažnost někdo znalý potvrdí nebo naopak vyvrátí - pro naše město a další směr, kterým by se mělo ubírat, téměř fatální, mohlo vyjádřit co nejvíce kandidujících politiků, bez ohledu na jejich politickou příslušnost. Vždyť je to i takový trénink na to, že v budoucnu by podobná témata měli probírat, hledat jejich řešení a mít k nim co odpovědně říct jako na běžícím pásu.
Snad se tak ještě stane.

V tom, co zmiňujete ve Vaší hodně politické odpovědi, ale co se mých dotazů vůbec netýká, máte pravdu. Politika ve Slaném nebyla a není na dobré úrovni. Kdo za to ale může? Já jsem se bývalému starostovi mnohdy vlastně ani nedivila, že postupoval jak postupoval, a jako nedostatek vidím spíš to, že mu to vyhovovalo. Co jsem četla zápisy ze zastupitelstev, poslouchala některé jejich záznamy nebo na nich dokonce někdy byla přítomná, úroveň zastupitelů - koaličních i opozičních - byla a je až na výjimky zoufalá. A s takovým materiálem chápu, že aby se dalo vůbec někam dojít, je nutné ho maximálně eliminovat.
Opozice naprosto nebyla partnery pro jednání. Kromě Vás bylo často vpodstatě u všech ostatních opozičních zastupitelů vidět, že jejich hlavním a mnohdy nedosaženým cílem bylo aspoň pochopit téma, ale nějak se zorientovat v problematice, vyjádřit, zformulovat a udržet myšlenku, to už bylo naprosto nad rámec jejich schopností.
Podobná situace nastala bohužel i u koalice. Kdyby tam 2/3 koaličních zastupitelů nikdy nebyly a nechaly tam pouze nějaké ruce na provázku vedoucím do rukou předsedy schůze, nic by se nezměnilo. K čemu kdy v sále byl duševně nejspíš zcela impotentní pan Vávra, neprojevující se MUDr.Peterková, pánové Čapek, Hampl, Šváb, paní Kaisrlíková, sebestředný rozvraceč pořádku a postupů schůzí MUDr.Vašek a starostův odháněč much pan Schneider?
V tomto ohledu dojde snad po volbách ke změně a co se formy jednání a postupů práce týče nejspíš všichni chceme, aby naše město bylo na novém začátku. Za sebe doufám, že dojde k maximálnímu rozmělnění skupin, sejde se co nejrozmanitější skupina osob, které se budou názorově lišit, a jednat se tedy bude především opravdu o každodenních "malicherných" starostech k řešení, které trápí řadové občany a kterých máme víc než dost. Že skončí doba zbytečných megalomanských budovatelských projektů, velkých politických témat a "záslužných" akcí, na které se snad v záplavě drobností nenajde čas, prostor a konečně ani shoda.
Doufejme, že i ze starosty se po divné éře vládců stane spíš "dělník", pokorný služebník, schopná loutka v rukou občanů a tedy především řádný a odpovědný vykonavač úkolů zadaných zastupitelstvem a radou, kteří budou práci starosty spolu se státními kontrolními orgány tvrdě kontrolovat.
To ale stále řešíme pořád jen formu, kterou jste zmínil. Mě by ale zajímal především obsah toho, co by se mělo dít, a tomu jste se vyhnul. Určitě si ráda počtu, až sem dáte ten zmiňovaný odkaz, ale co jsem si pečlivě prošla stránky Vašeho sdružení, tak ani tam není o tomto obsahu a programu ani zmínka a stránky jsou to obsahově a informačně velmi zoufalé. Ze setrvačnosti nadáváte na vedení města, ze setrvačnosti nadáváte na parkovací dům, pro někoho zřejmě líbivě zmiňujete jako jediné povolební téma kontroverzní výstavbu sportovní haly, mezi členy Vašeho sdružení jste spíš na základě losování než reality honosně rozdělil vlastnosti Mirka Dušína, Da Vinciho, Platóna a Matky Terezy...
Ale o běžných tématech, dění, plánech a každodenních problémech města ani slovo. Přeci neplánujete akorát chtít postavit halu a nadávat? To možná stačí na roli negativistické opozice, jakou jste zastupoval a prezentoval doteď a kterou dělat je dětsky snadné, ale myslela jsem, že máte i nějaké plány, cíle, konstruktivní představy a vyšší ambice.
Abych Vám ale nekřivdila, jste i tak určitě nejdál. Do voleb zbývají dva měsíce a ostatní zřejmě ještě nezačali ani přemýšlet.

Mohu čekat na ten odkaz, ale pokud by se Vám podařilo nějak zformulovat svůj postoj k tomu, v jakém stavu je majetek města, co s tím plánujete dělat a jakou máte představu o finační náročnosti a způsobu, kde vzít prostředky na uvedení města do dobrého stavu a následnou péči a údržbu pro udržení tohoto stavu (pokud toto tedy samozřejmě vůbec plánujete...), velmi ráda bych si to zde přečetla.

To samé samozřejmě platí i pro ostatní politiky a kandidáty.
Kvalitní příspěvek   Nevhodný příspěvek
Peška
Počet příspěvků: 598
Hlavně pro: Klárka
10.8.2014 - 10:22

Vážená paní (?) Klárko,

oceňuji vaši snahu a zcela chápu váš zájem o takto důležité informace. Jen se trochu obávám, že po několika příspěvcích se váš původní záměr opět někam vytratí. Ale velmi rád se s vámi kdykoliv setkám (a stejně tak i s každým, koho to více zajímá) a můžeme probrat toto téma dostatečně podrobně a do všech detailů.

Ale abych se vyjádřil konkrétněji k vašim dotazům: Podle mne je nejdůležitější, aby se změnilo celé politické myšlení v našem městě. Bez toho nedokážeme zásadní problémy města uspokojivě řešit. Co tím mám na mysli? Vysvětlím na jednom příkladě:

Za nejdůležitěšjí materiál pro celé město pokládám každoroční návrh rozpočtu. Ten de facto říká (nebo by měl) co vlastně chceme v našem městě dělat, do čeho investovat, co podporovat apod. Vše ostatní se od něj odvíjí (nebo by mělo).

Ve Slaném to však vypadá (nebo alespoň posledních 10 let vypadalo), že každoročně v prosinci obdrželi zastupitelé několik stránek návrhu rozpočtu, o kterém se již předem vědělo, že se na něm při jeho projednávání nezmění ani řádka. O den či dva dříve, na tzv. koaliční schůzce, bylo totiž všem tzv. koaličním zastuptielům vysvětleno, že pro tento návrh musí hlasovat, ať si opozice říká co chce a jak chce. A tak to také vypadalo.   O důležitých a velkých investicích se rozhodlo dávno předem někde jinde. Rozhodně ne na zastupitelstvu, a jak ukazují některé poslední kauzy, tak v mnoha případech ani ne na radě města.

A tak mohl "vzniknout" parkovací dům, zahájila se řada dalších investic, na které nebylo zajištěno finanční krytí a zůstaly tak nedokončeny (atletický stadion, Grand, ...) nebo jejich využití je pro město minimální (katastrální úřad, muzeum) apod.

Druhý příklad je možná ještě výmluvnější: Někdy před rokem se na zastupitelstvu schvaloval záměr na přijetí úvěru cca ve výši 320 milionů korun. Nechme stranou na jaké akce, zda jsou pro rozvoj města důležité či nikoliv. Ale když jsem se zeptal předkladatele tohoto návrhu, tedy vedení města, z čeho se bude tento úvěr v příštích letech splácet, nikdo na to nedokázal odpovědět.  A moje obava či výhrada není proto, že jsme nedostal na svoji otázku žádnou odpověď (i pro znalce stavu městského hospodaření by to bylo velmi těžké, až nemožné), ale obávám se spíše toho, že si tuto otázku nikdo z vedení města ani nepoložil. A to mi připadá nejvíce alarmující.

 

O  tom jak to  změnit mám určitou  představu. Ale věřte, že to je celý komplex různých opatření a rozhodnutí, a je takřka nemožné je zde všechny vypisovat. Ale až budou někde  na webu zformulovány, napíši vám zde odkaz, kde bude možné se s nimi seznámit.

 

L.Peška

 

 

Naposledy upraveno 10.08.2014 - 10:33Kvalitní příspěvek   Nevhodný příspěvek
Klárka
Počet příspěvků: 43
Hlavně pro: Všechny
10.8.2014 - 09:52
Jak je vidět v mnoha tématech, na toto fórum chodí někteří představitelé města a zastupitelé, jako pan Hrabánek, Peška, Matoušek a Schneider, i stávající nebo budoucí politici, jako pan Šmehlík, Nepil, Nič a předpokládám i dost dalších, kteří tu jsou, ale neví se (nebo minimálně já nevím) , že jsou to oni, nebo pouze čtou a nepřispívají.
Chtěla bych je vyzvat a poprosit (a možná i popíchnout trochu drsnějším názvem tématu parafrázujícím větu uvedenou v citovaných příspěvcích :) ), jestli by se jako osoby, které o městě a jeho hospodaření vědí nejvíc nebo se pro přípravu na volby, plánování svého programu a následné případné budoucí co nejlepší zastupování občanů jistě snažili a snaží získat co nejvíc informací o městě a jeho hospodaření, mohli odpovědně vyjádřit k následujícím příspěvkům, které jsem si tu přečetla a čím víc o nich přemýšlím, běhá mi z nich mráz po zádech.

V popisu stavu města znějí až nepříjemně pravdivě (stačí se rozhlédnout v jakém zoufalém stavu máme silnice a chodníky, sportoviště jako VSH nebo bazén, jak vypadají budovy jako bývalý Okresák (k čemu se vůbec používá?), letní kino nebo některé školy, poslechnout si, jak všichni závislí na financování od města nebo státu naříkají, že nedostávají dost peněz a nemohou dělat nic pořádně) a zajímalo by mě, jestli i ty ostatní uváděné věci a hlavně čísla jsou aspoň přibližně reálná a tak katastrofální, plus co s tím jednotlivé strany a jejich kandidáti plánují dělat.
Na kolik by vyšlo smazat dluh, který v majetku našeho města máme a uvést město do tak hezkého a dobrého stavu, jaký se vidí například u měst v Holandsku nebo v Německu? Ta částka přeci musí být astronomická, když každá rekonstrukce a akce poslední doby byla vždy v řádu desítek miliónů a řešila vždy jen částečně naprosto zanedbatelný díl majetku. A na kolik by mělo ročně přijít udržování města v opravdu dobrém stavu, aby sloužilo obyvatelům bez kompromisů? Že to budou peníze řádově vyšší, než jaké se investují nyní, je evidentní na první pohled, ale ví se vůbec, kolik to opravdu je? Kde je vezmeme? Nebo nebudeme dělat nic a budeme jen čekat, že to snad aspoň nějak půjde dál a dopadne? To mi přijde šílené a doufám, že s takovou filozofií se při troše slušnosti snad ani jít do voleb a žádat občany o jejich hlasy nedá.

Ještě bych se chtěla zeptat (asi nejspíš pana Hrabánka, který má k emailu tajemníka úřadu nakopírovanému do vedlejšího tématu, kde je uvedeno, že do voleb kandiduje 11 subjektů, nejblíže a uvedl, že je město obesílalo): kde se dá zjistit, které subjekty to jsou a nahlédnout na jejich kandidátní listiny?

Předem děkuji všem stávajícím nebo novým politikům, kteří najdou čas a odvahu a vlastně se i chopí příležitosti se k uvedeným závažným tématům předvolebně vyjádřit!

Cituji původní příspěvky uživatele Joseph (jsou dlouhé, ale nerada bych je autorovi bez jeho vědomí a souhlasu nějak zkracovala nebo upravovala a nevím, jak jinak by se je dalo uvést jen třeba v nějakých odkazech):

První příspěvek z 3.8.:

Pane Peško,
nevím moc o nové sportovní hale. Vlastně skoro nic. Vnímám jí v podstatě jen jako výdaj a další zátěž městského rozpočtu.
Do místní diskuze nepřispívám a jsem jen velmi občasným čtenářem. Včera mi ale kolega doporučil si ji teď určitě přečíst, že se pobavím. Nepobavil jsem se. Je to spíš klasicky smutné čtení, i když místy zajímavé a do voleb inspirativní.
V jednu chvíli jsem se ale i skutečně nasr.. vaším příspěvkem. Chvíli to ve mě hlodalo a nakonec jsem se přesvědčil něco napsat.

Píšete, že rozumíte ekonomice, především slánské komunální. Opravdu si myslíte, že rozumíte ekonomice? Nejste jen typickým politikem, který když uviděl, že navzdory svým omšelým botám a pětikoruně v kapse může hýbat milióny, získal přesvědčení, že se stal osvíceným ekonomem?

Jak vyplývá z údajů na statnipokladna.cz, hodnota majetku města je cca 2,1mld. Kč. Účetní hodnota. Reprodukční pořizovací hodnota, natož pořizovací hodnota je mnohem mnohem vyšší. Z hodnoty tohoto majetku a jeho odhadované skladby zkusme na základě standardní výše odpisů/nárůstu oprávek hrubě odhadnout, kolik tyto odpisy jsou. Opakuji, je to odhad velmi hrubý, spíš nástřel, ale pro jednoduchost uvažujme (příznivých, snažím se držet při zemi) 0,25mld. Kč ročně. Víte, co to znamená? Bez ohledu na to, kdo sedí na radnici. Bez ohledu na to, jak daleko je do voleb. Bez ohledu na to, co kdo říká nebo slibuje. Že majetek města chátrá! Že žijeme na dluh. Znamená to, že abyste řádně udržoval majetek města, aby nechátral a morálně a technicky nezastarával, musíte do něho částku přibližně podobnou odpisům investovat. Buď pravidelně(250mil./rok) nebo kumulativně jednou za čas(např.1mld. po čtyřech letech). Naše město nemá řekněme těch 250 miliónů ročně na to, aby je vracelo do svého majetku. To znamená jediné. Město se musí ozdravit. Výhodně pronajmout nebo odprodat nepotřebný majetek. Uzavřít zbytné areály a instituce. Přestat podporovat spolky a akce, na které reálně nemá prostředky. Prostě snížit výdaje a všechny ušetřené a získané prostředky investovat do zbylého potřebného majetku a jeho modernizací za účelem snížení provozních výdajů se dál snažit dopracovat ke zdravému selskému udržitelnému hospodaření. Není to populární, líbivé nebo snadné. Ale je to nutné.

Představte si, že budete mít zámek, u kterého nemáte na provoz a údržbu.
Běžně máte zjednodušeně 4 scénáře:
1) zámek prodat někomu, kdo na tyto výdaje má
2) najít způsob, jak mít takové příjmy, aby byly potřeby zámku pokryté
3) propustit zahradníka, služebnictvo a kuchaře, co jde pronajmout, zbytné prodat a všechny získané prostředky maximálně obezřetně investovat tak, aby se provoz stal při pravidelných příjmech udržitelný
4) čekat v polotmě a chladu, až vám zámek dřív nebo později spadne zanedbáním na hlavu
Scénář, se kterým přichází guru komunální ekonomiky pan Peška, chybí.
Koupit si v takové situaci k zámku ještě Rolls Royce, aby sousedi viděli, manželka byla pyšná a měl jste žhavé noci s milenkou, není při elementární odpovědnosti možné.

V rozporu s ekonomickými fakty vy prostě místo udržitelného hospodaření občanům nesmyslně slibujete další hračku a doufáte, že si v nadšení nevšimnou, že jim jí chcete koupit za peníze, které byly na opravu střechy, kterou jim teče za krk.
Svůj business plán jste postavil na tom a spoléháte na to, že občané jsou blbci. Nebo minimálně ta většina, která v demokracii rozhoduje o tom, kdo bude vládnout. Ta část občanů, kterou chcete oslovit. A máte bohužel pravdu. Lidé si půjčují na nové a nové mobily, aby se v hospodě mohli pochlubit. Půjčují si na dovolenou, aby pak neměli na splátky. Půjčku platí půjčkou. Dělají dluhy a utíkají před zodpovědností. Dají na plané sliby a neptají se na souvislosti a skutečný stav věcí.
Jste prostě jen další politický ignorant, který se chystá parazitovat na této společnosti a občanech.

Blbče, vol Pešku!

Snad se jich ale nenajde dost na to, abyste mohl své plány praktikovat.
A samozřejmě naopak - snad se do voleb najde někdo(i když o tom bohužel dost pochybuji), kdo se nesníží k podobnému jednání. Někdo, kdo dokáže vést město zdravě nebo se o to minimálně všemi prostředky bude snažit a bude mít dostatečnou autoritu, kulturu a schopnost argumentace, že před občany dokáže obhájit a vysvětlit jim nutné nepopulární kroky tak, aby získal dostatečný počet jejich hlasů.

Ještě se vrátím ke sportu, o kterém píšete, že jste jeho propagátorem a činovníkem. Chápu, že jako komunista můžete vidět věci jinak, ale prostě nic není zadarmo. Když chci chodit do divadla, musím na to mít. Když chci chodit do restaurace, musím na to mít. Když chci sportovat, musím na to mít.
Sám jsem bývalý sportovec, kdy jsem ve vybavení měl desítky tisíc, trénovat jsem dojížděl podle možností minimálně 1x týdně 72km a příležitostně si poměřit síly s ostaními leckdy na druhý konec republiky. Ale bylo to moje rozhodnutí a nikdy by mě nenapadlo z toho někoho vinit nebo brečet nad tím, že nemám zázemí blíž a chtít po někom, aby mi ho jen tak postavil. Dělal jsem to dobrovolně a musel jsem si na to vydělat nebo bych toho musel nechat.
To si hlavně sportovci kolektivních sportů neuvědomují. Svou "investici" vidí v nákupu bot a trička, zbytek je erár za zanedbatelný poplatek. Už jen to, že by měli někam kousek dojíždět a nemít zázemí u nosu, jim vadí.
Zkuste je uvést do reálu, co jejich sport skutečně stojí. Hala je tu uváděna za 20 miliónů a provoz za milión ročně. Životnost haly uvažujme pro jednoduchost 20 let. Ročně tedy vyjde na 2 milióny, týdně na 39.000,-. Pokud by se v hale vystřídalo týdně cca 100 sportovců, znamená to, že by každý z nich měl měsíčně zaplatit příspěvek cca 1600,-!
Zkuste jim to navrhnout. Uvidíte jejich reakce. Přitom to jsou reálné náklady jejich sportu ve vašem podání haly.

Stav, kdy každé malé město v regionu bude mít 10 sportovišť pro málem všechny myslitelné sporty je finanční sebevraždou. Buďme rádi za to, že hezká sportovní hala je na Stochově, kam je to, co by kamenem dohodil. Podpořme tamní halu tím, že ji budeme používat. Region by měl v tomhle spolupracovat a ne se trumfovat. Velmi zjednodušeně a obrazně řečeno - Kladno bude mít hokejový stadion, Kralupy jsou u vody, tak třeba aquapark, Slaný řekněme plochou dráhu a atletický stadion, Stochov sportovní halu a koně nechme v Chuchli. Všem zařízením se povede skvěle, budou vytížená a v rámci možností dobře hospodařit.Druhý příspěvek z 4.8.:

Že jsem sem něco psal...

Proč jsem nepolemizoval s čísly před pár lety? Jednak pro to, že jsem měl tenkrát úplně jiné starosti, ale hlavně proto, že jsem byl naivní. I když jsem nebyl přímo příznivcem starého starosty pana Rubíka, přišlo mi, že nepracuje pro město špatně. Nechal jsem se tím uchlácholit a nesledoval podrobně dění ani finanční ukazatele. Navíc jsem neměl představu o tom, jaký byl zřejmě autokrat a koaliční diktátor. O parkovacím domě jsem neměl prakticky žádné informace a víc jsem se o něm dozvěděl, až když začala jeho skutečně masivní kritika. Tedy v podstatě když už stál. Určitě to byla moje chyba. Nicméně jediné, co s tím můžu dělat, je snažit se z toho poučit a být bdělejší.

Navíc vidím, že být bdělý je opravdu potřeba. Nejen před politiky. Především když tu čtu, že "logicky občan předpokládá že je peněz dost na všechno". Jak si tohle vůbec může někdo myslet? Natož tím argumentovat? To se pak nedivím, že politici hlásají to, co hlásají. A profitují z toho, jak jim to blbci baští.

Pane Nepile,
můj úvodní příspěvek nesměřuje primárně proti nové sportovní hale. I když se tu debata rozvinula hlavně tímhle směrem. Navázal jsem na ní jako na do očí bijící příklad.

Chtěl jsem ukázat reálný stav, v jakém se nacházíme. A to apoliticky. Je totiž úplně jedno, kdo na radnici seděl, sedí nebo bude sedět - s uvedeným ukazatelem se nedá bojovat. Ten se dá pouze akceptovat nebo zcela nezodpovědně přehlížet.

Souhlasím s vámi, že vše je o prioritách. Ale otevřete oči, priority nyní nejsou o tom, co postavíme, ale co nezavřeme!

Když vám halu postaví kraj, který přesvědčíte, že na to má, a provozovat ji bude např.za řádnou údržbu nějaký komerční subjekt, užijte si ji! Nemějte ale iluze, že peníze, které z kraje třeba vymámíte, pochopitelně nebudou chybět jinde. Možná zrovna na průtahu Smečnem. Kraj taky do majetku ani zdaleka nedává, co by měl. Stejně jako stát. Denně to vidíme. Ale to určitě není důvod si myslet, že když žijí na dluh ostatní, má naše město žít také.

Píšete, že snad nemohu myslet vážně, že sportovci, kteří nemají ve Slaném sportoviště, mají jezdit jinam. Myslím to naopak naprosto vážně a překvapíte mě, pokud je vaší představou, že ve Slaném vytvoříte zázemí pro všechny sporty. Odkud kam povede kajakářská dráha? A kde plánujete zřídit skokanský můstek K100? Ano, je to přehnané. Ale principiálně je to stejné. V místě jde závodně vždy dělat pouze sport, který má vytvořené podmínky. Za ostatními sporty se prostě musí dojíždět. A je jedno, jestli člověk bydlí v Praze, ve Slaném nebo v Třebichovicích. Je to prostě normální.

Problém dojíždění za sportem tu někdo zmínil obecně už dřív. I tady si nemyslím, že je to nějak závažný problém. Slaný rozhodně není jediné místo, kde žijí lidé. Jak asi na brek ohledně dojíždění za sportem musí koukat třeba lidé z Drnku, z Dřínova nebo z Plchova, kteří nedojíždí ani zdaleka jen za sportem, ale i do škol, zaměstnání, k lékaři a z mnoha dalších důvodů? Koneckonců i mnoho Slaňáků dojíždí do škol a za prací do Prahy nebo do Kladna. Dojíždění je samozřejmě handicap. Velký handicap. Ale není určitě neřešitelné. Pro běžné sportování dětí navíc ve Slaném podmínky vytvořené jsou už v současnosti. Že se tu nedají hrát mezinárodní a mezistátní duely... Obávám se, že olympiádu ve Slaném také asi nikdy pořádat nebudeme, ale to není ani posláním města, jako je Slaný.

Ale zpět od sportovní haly, která je opravdu jen třešničkou na dortu. Slaný je vlastníkem silnic, chodníků, pozemků a mnoha budov. Je také vlastníkem inženýrských sítí - kanalizace, vodovodů a třeba veřejného osvětlení. K tomu financuje nebo spolufinancuje mnoho institucí - od mateřských a základních škol přes nemocnici a městskou policii až po knihovnu a zájmové organizace. To vše stojí obrovské peníze. Peníze, které v dostatečném objemu prostě nejsou a je to všude vidět. Navíc lze snadno odvodit, že na to, aby se dalo udržet vše v řádném stavu, ani nebudou.

Proto je potřeba se probrat. Chtít jen splnitelné. I když to není příjemné. Chápu, že pak tak tragická investice, jako je třeba parkovací dům, je demotivující, ale bylo by další chybou se z ní aspoň nepoučit. Je potřeba zastavit ty, kteří místo hledání, jak zredukovat nutnost dál nouzově látat stále se zhoršující stav všeho, chtějí naopak další utrácení a slibují výdaje.

Chci bydlet v hezkém městě, s budovami v řádném stavu, mít v pořádku chodníky a namalované silnice bez děr. Chci aby moje děti chodily do škol, kde neteče střechou a okna nedrží v rámech hřebíky. Městě, kde je nemocnice i samozřejmě i další občanská vybavenost. Pochopitelně také pro sport, když se to tu řeší. Jenže to je všechno možné pouze v případě, že všeho bude jen udržitelné množství. Množství, na které stačí peníze na provoz a řádnou údržbu. Jenže to je bohužel množství mnohem menší, než jaké nyní máme!Třetí příspěvek zmiňující stav majetku města a to, jaké by zřejmě měly být priority:

Prezentuje se tu, že petici pro výstavbu haly podepsalo 500 sportovců. Jsou to všechno opravdu sportovci? Jsou všichni ze Slaného? Opravdu všichni z nich pro svůj sport halu nutně potřebují? O tom je možné myslím úspěšně pochybovat. Spíš jde o klasickou petici. Tady máš papír a tužku, podepiš se mi.

Píše se, že by hala byla především pro futsal, nohejbal a florbal. Pokud jde o další sportovce, kteří jsou zmíněni, že by jí eventuálně také mohli využívat, tak ti ji evidentně až tak moc nutně nepotřebují. V použitelné a natož lukrativní časy by se tam navíc stejně všichni ani náhodou nevešli. Zůstali by tedy tam, kde jsou. Jsou bráni jen jako rukojmí propagátorů nové haly. To má tedy Slaný 500 futsalistů, nohejbalistů a florbalistů?

Slaný má cca 15 000 obyvatel. U 500 podpisů (pokud by všechny navíc vůbec byly občanů Slaného a ne cizích občanů, kteří se chtějí na slánském rozpočtu akorát přiživit) jde tedy přibližně o nepodstatná 3% obyvatel. Slaný má určitě víc chodců, kteří by uvítali opravené chodníky a jasně namalované přechody. Určitě víc automobilistů, kteří by uvítali opravené silnice. Určitě víc důchodců, kteří by uvítali lepší služby pro seniory. A určitě víc rodičů dětí, kteří řešili nebo řeší, že je ve Slaném nedostatek mateřských školek a zrovna na jejich dítě nemuselo vyjít nebo dokonce nevyšlo místo. A tak by se dalo pokračovat.

Dál se píše, že by hala mohla snížit provozní ztráty městských sportovních zařízení. Jak by to asi dokázala? To bysme BIOSku nebo VSH zavřeli? Nebo jak se projeví to, že se postaví další městské zařízení, na ekonomice provozu stávajících zařízení? Přestaneme v nich topit? Nebo je přestaneme opravovat? Nebo tedy spíš udržovat v chátrání, protože o tom, že by město objekty jako třeba VSH opravovalo, se mluvit rozhodně nedá.

První se musíme postarat o to, co máme. To leta neděláme. A jak je vidět, ani noví (nebo bohužel spíš staronoví) kandidáti nejeví naprosto žádnou snahu starat se o naše město řádně.

Navíc, jak píše Robin, proč si sportovci nepostaví halu sami? Pokud cenu 20 000 000,- podělíme těmi avízovanými 500 sportovci/signatáři petice, dostaneme částku 40 000,- na hlavu. Není to málo, ale není to ani až tak moc. Spousta sportovců investuje do sportu a má ve svém vybavení mnohem větší částky. Navíc se tu zmiňuje nějaké bezúročné financování. Na nic podobného nevěřím, ale pokud na to věří sportovci, proč si svůj podíl nerozloží do těchto splátek? Měsíční příspěvek 666,- po dobu pěti let by je jistě nezruinoval. Možná by jim dokonce zlepšil životosprávu.

Sokolové si taky brali úvěry, dělali sbírky, stavěli svépomocí apod. Byli si vědomi toho, že když něco chci, musím pro to něco udělat. A ne akorát natáhnout ruku, nadávat a brečet. Nadávat a brečet, abych poté, co možná úspěšně něco slabošsky vybrečím, dál nadával a brečel o to víc o další věci.

To je vizitka dnešních sportovců...
Naposledy upraveno 10.08.2014 - 09:58Kvalitní příspěvek   Nevhodný příspěvek
Strana:   1  2  3  4  5  6  7
Pro vložení nového příspěvku se musíte přihlásit.