Obsah  >>  Infrastruktura, ekologie  >>  PARKOVACÍ DŮM VE SLANÉM
Strana:   1  2  3  4  5  6  ...  98

PARKOVACÍ DŮM VE SLANÉM

Peška
Počet příspěvků: 610
Hlavně pro: R r
20.5.2018 - 20:11

Návrhů na další postup mám několik. Leč vnímám, že současné vedení města má na celou problematiku jiný názor.

Z mého pohledu by bylo třeba již ukončit soudní spor s firmou KOMA. Prosincový výrok soudu pro nás sice nebyl příznivý, ale také to nebyl úplný propadák. Nedomnívám se, že dalším protahováním tohoto sporu získáme nějakou  větší finanční výhodu. Spíše naopak, až sečteme všechny náklady, které nás tento spor stál a ještě bude stát, tak se obávám, že ve finále zaplatíme více, než jsme mohli zaplatit v prosinci 2017.

 

A z pohledu další perspektivy provozu APD se myslím brzy (odhaduji v horizontu 2-3 let) dostaneme do situace, kdy roční náklady na zajištění chodu APD výrazně vzrostou. Dnes jej dotujeme cca částku 1-2 miliony korun. Za pár let to může být třeba 5 milionů. A to už, podle mého názoru, bude ekonomicky nesmyslné. K uzavření APD jsme byli blízko již v roce 2016. Bude těžké  najít jakékoliv jiné využití této jednoúčelové stavby.

Naposledy upraveno 20.05.2018 - 20:12Kvalitní příspěvek   Nevhodný příspěvek
Vratislav Renner
Počet příspěvků: 1473
Hlavně pro: Peška
20.5.2018 - 12:25

Pane Peško, nepsal jsem nic o kritice. Ptal jsem se, čemu má článek  posloužit. Že jde o informaci je zřejmé, navíc to potvrzujete. Proč informaci předáváte?

U PD jste jako jeden ze správců města od samého začátku. Víte o něm vše, snažil jste se něco změnit. O PD jste snad nikdy nepodal příznivou informaci. Pak jste ničím k lepšímu stavu PD nepřispěl, stav je takový, jaký je.

Nekritizuji, předávám informace.

A máte nějaký nápad, jak problém vyřešit?


Vratislav Renner
Kvalitní příspěvek   Nevhodný příspěvek
Peška
Počet příspěvků: 610
Hlavně pro: Všechny
19.5.2018 - 20:07

Pro pana Rennera: Berte ten článek jen jako informaci. Nemyslím, že bych v něm něco kritizoval. Jen prostě upozorňuji, že bude hůř.

Pro pana Schneidera: Těch celoročních parkovacích karet je celkem 15! Při počtu zhruba 7000 domácností ve Slaném (nedokáži odhadnout, kolik z nich má 1 nebo 2 auta, či žádné), mi to připadá jako zcela zanedbatelné číslo.

lp

 

 

 

Kvalitní příspěvek   Nevhodný příspěvek
RK007
Počet příspěvků: 837
Hlavně pro: Čtenáři
19.5.2018 - 18:56

No a je takový problém sem šoupnout sjetinu přímo z PD???? A totéž se týká i nákladů. 
Kvalitní příspěvek   Nevhodný příspěvek
Čtenáři
Počet příspěvků: 3090
Hlavně pro: R r
19.5.2018 - 15:29

Tak, rozhodně je p. zastupiteli Peškovi trnem v oku zlepšená funkčnost a tedy i využitelnost PD; zejména těmi řidiči, kteří se rozhodli pro celoroční parkování na zakoupenou osobní kartu.
U bývalého učitele matematiky překvapuje, že 60% ze 147 míst v PD, je pro něho prý 80!!! Mně to vychází na 88,2 - tedy téměř 90 parkujících. Ani ztrátovost, jakou uvádí p. zastupitel nebude taková - neboť on je přesvědčen, že je nutné to veřejnosti vylíčit co nečerněji, aby poškodil politické konkurenty. Jakákoliv funkčnost čehokoliv za čím lze tušit politickou konkurenci, je pro něho špatná a přeje si evidentně opak!!! Budu se informovat a poznatek uvedu.
L.Sch.
Naposledy upraveno 19.05.2018 - 15:33Kvalitní příspěvek   Nevhodný příspěvek
Vratislav Renner
Počet příspěvků: 1473
Hlavně pro: Robin
19.5.2018 - 15:12

Stavbu nadúrovňového parkoviště s mimoúrovňovým nájezdem se mi zdá složitější než parkovací dům.
Kvalitní příspěvek   Nevhodný příspěvek
Vratislav Renner
Počet příspěvků: 1473
Hlavně pro: Slánské noviny
19.5.2018 - 13:09

Pokud odmítnu nutkání myslet si, že jde jen o systém "čím hůře, tím lépe", pak nevím, čemu takový článek má posloužit. Poradí mi někdo?

Vratislav Renner

P. S. Je to tak, že smlouva na PD neplatí, přesto je dům v záruce? Je dům nepoužitelný bez servisu a služeb zhotovitele? Co potom znamená APD? Nešel by proto APD ještě v záruce vyreklamovat?
Naposledy upraveno 19.05.2018 - 15:35Kvalitní příspěvek   Nevhodný příspěvek
Slánské noviny
Počet příspěvků: 207
Hlavně pro: Všechny
19.5.2018 - 08:15
Kvalitní příspěvek   Nevhodný příspěvek
Robin
Počet příspěvků: 574
Hlavně pro: R r
10.4.2018 - 17:52

..... Betonové parkovací domy s nájezdovými rampami nejsou levnější, nejsou výhodnější, snad v ničem. Do centra města se rozhodně nehodí.  ...

Souhlasím s Vámi, ale pokud si dobře pamatuji dr. Rubík před mnoha lety, ještě před výstavbou APD zmiňoval i variantu se zastřešením autobusového nádraží, na jehož střeše by se parkovalo. Tohle místo není ve středu města, ale je docela blízko a náklady jak investiční, tak provozní mohly být nižší. Jenže pak se někdo zamiloval do APD a jak to dopadlo víme.

 

 

 

Kvalitní příspěvek   Nevhodný příspěvek
Peška
Počet příspěvků: 610
Hlavně pro: R r
4.4.2018 - 22:48

Pane RR,

zabýval jsem se parkovacím domem hodně dlouho a z pohledu ekonomického vám mohu říci jedno. Postavit automatický parkovací dům je, ve srovnání s běžným parkovacím domem, asi  2x dražší. Ale provozovat APD  je ve srovnání s běžným parkovacím domem dražší asi 10x.

Souhlasím s tím, že otázka parkování je ve Slaném problém (a kde není).

Je otázkou, zda má město takto vysoce dotovat parkování pro část majitelů osobních vozidel (nebude jich asi více než 100), když pro ostatní dělá jen velmi málo.

Ale bohužel, APD problém s parkováním v centru města ani trochu nevyřešilo. V APD běžně parkuje 60-80 vozidel. Přitom stojí na místě, kde jich dříve parkovalo více než 80 za prakticky nulových nákladů pro město.

Ale budiž - APD je tady a nějakou dobu ještě bude. Je ovšem otázkou, až skončí funkčnost současné technologie, a to se obávám že může nastat v horizontu 2-3 let, co s tímto objektem dále. Jeho generální orpava (nahrazení opotřebovaných a zastaralých částí) nebude otázka jednotek milionů, ale spíše desítek milionů. Připomenu, že jen v roce 2014, kdy se KOMA rozhodla odstranit největší nedostatky APD, do této technologie musela (podle jejich vyjádření) investovat na vlastní náklady dalších cca 5 milionů korun. A to se de facto jednalo o (z pohledu celku)  "drobnosti".

Pak teprve bude ta správná chvíle se zeptat "co s ním"? Do té doby o tom můžeme přemýšlet a sbírat vhodné nápady. Každý smysluplný podnět já osobně rád uvítám.

 

L.Peška

 

Kvalitní příspěvek   Nevhodný příspěvek
Lucije
OSVČ
Počet příspěvků: 165
Hlavně pro: R r
4.4.2018 - 20:12

Na logický a rozumný názor reakci na těchto stránkách čekat nejde.
Kvalitní příspěvek   Nevhodný příspěvek
Vratislav Renner
Počet příspěvků: 1473
Hlavně pro: babič
30.3.2018 - 13:48

Bral jsem vážně, co nyní označujete za nadsázku. Placená parkoviště mohou být výdělečná, ale myslím, že ve Slaném nejsou. APD není 3x dražší než "běžný".

Ukončí-li se provoz podniku, který není schopen své výrobky prodat, přijdou jen pracovníci o místo a mají většinou možnost najít jiné. Uzavře-li se parkovací dům, přijde se o místa pro parkování, jiná se nenajdou.

Automatizované parkovací domy mají mnoho výhod a ve větších městech se stávají a ne-li, pak brzy budou nejpříhodnějším způsobem řešení nedostatku míst na běžné parkování. Počty aut trvale přibývají, plochy městských center se nezvětší, naopak, volné plochy jsou zastavovány. Betonové parkovací domy s nájezdovými rampami nejsou levnější, nejsou výhodnější, snad v ničem. Do centra města se rozhodně nehodí.

Napsal jsem svůj názor, nejsem a nebudu ze sebe dělat experta na parkování. Svým příspěvkem bych rád načal diskuzi, ze které bych se o technických záležitostech a osudu PD ve Slaném dověděl víc. Politických bylo dost, nic nikomu nepřinesly a přinést nemohou.
Kvalitní příspěvek   Nevhodný příspěvek
babič
Počet příspěvků: 44
Hlavně pro: R r
30.3.2018 - 09:15

nic ve zlém, ale v čem se mýlím? Dotace na "běžná" parkovací místa byla nadsázka. Placená parkoviště mohou být výdělečná, ale regulační smysl/ při nedostatku míst/ mají také, to se přeci nevylučuje. Dotovat APD jen proto, že už tady je , je taky nesmysl.  To se mohlo po listopadu 89 dál dotovat neproduktivní fabriky , když už tady byly
Kvalitní příspěvek   Nevhodný příspěvek
Vratislav Renner
Počet příspěvků: 1473
Hlavně pro: babič
28.3.2018 - 19:47

Nic ve zlém, ale mýlíte se.

Rozhodně nechci diskutovat o tom, co by bylo kdyby... PD zde je,  z toho vycházím.

Máte pravdu v tom, že je "dotován" provoz PD - možná by bylo vhodnější uvést, že provoz PD je ztrátový a rozdíl je vyrovnáván z prostředků města. Cena za parkování v PD je stanovena tak, aby byl PD používán (když už tady je), ne aby si na sebe vydělal. "Dotace" parkování na běžná parkovací místa je nesmysl. Zase jde jen o cenu parkování. Placená parkování nejsou výdělečná, slouží k regulaci parkování v místech s nedostatečným místem parkovacích míst. Tedy opačně, než cena parkování v PD.

PD byl zhotovitelem nabídnut a prodán jako automatický. Co to znamená, těžko posoudit, když jeho provoz se bez stálé obsluhy neobejde.

Zaparkování vozu s vypnutým motorem je rozhodně vhodnější než "běžné". Problém je v nedokonalosti technologie.

Naposledy upraveno 28.03.2018 - 19:49Kvalitní příspěvek   Nevhodný příspěvek
babič
Počet příspěvků: 44
Hlavně pro: Čtenáři
28.3.2018 - 15:15

Dotované činnosti jsou dotované právě proto,že  nevytváří finanční zisk, ale přinášejí jiný celospolečenský prospěch. To je zejména ve sportovní činnosti, ale i oblasti kultury či vzdělávání. Zde je to zcela běžné. U parkování je společenský přínos jaký? Ale budiž, město si může schválit dotace na cokoliv. Ovšem ve Slaném není dotováno parkování, pouze  AUTOMATICKÝ PD. To je jako dotovat sportování ve VSH a ostatní sportovní činnosti ne. Kolik je dotace na jedno parkovací místo v APD? Kdyby stejná dotace platila pro běžná parkovací místa, pak se parkuje zadarmo, ještě by nám muselo město doplácet, protože náklady jsou minimální. Parkování si na sebe vydělá, viz spousta placených parkovišť, netřeba dotací. Nevím, proč pořád hájíte APD. Jeho největší problém je,že je AUTOMATICKÝ. Tedy asi 3x dražší, než běžný, použitá technologie potřebuje údržbu a fyzicky i morálně zastarává. Navíc to ani nejde přestavět na nic jiného.
Kvalitní příspěvek   Nevhodný příspěvek
Čtenáři
Počet příspěvků: 3090
Hlavně pro: XXL
26.3.2018 - 13:01

Dotované veřejnoprospěšné instituce zpravidla výdělečné nebývají a mezi ně paří i PD ve Slaném.
Nemocnice Slaný je (i přes určitou dotaci) však i přesto jednou z mála nemocnic v ČR, které nebývají prodělečné. Další takovou institucí je areál VSH s Plaveckou halou a tam bývá dotace ve prospěch sportovního vyžití Slaňáků kolem 10 mil. Kč.
V PD je nutné započítat, kromě dnes již přecejen stálého příjmu z provozu, také slušný zisk z nájmu prostor pro KB - takže když od investice do údržby a nákladů na energii odečteme celkový příjem, vyjde nám výše dotace, kterou je nutné pro PD poskytnout. Nebude to číslo nijak vysoké v porovnání s ostatními veřejnoprospěšnými náklady - čísla nemám v této chvíli k dispozici, ale rozhodně jde o náklad ve prospěch veřejnosti se snahou o zlepšení parkování ve středu města.
L.Sch.
Naposledy upraveno 26.03.2018 - 13:03Kvalitní příspěvek   Nevhodný příspěvek
XXL
Počet příspěvků: 736
Hlavně pro: Čtenáři
26.3.2018 - 12:07

Počítat evidentně umíte. 
Spočítejte tedy, kolik ten Váš stranickej průser stojí dnes město peněz.Děkuji FK
Kvalitní příspěvek   Nevhodný příspěvek
Čtenáři
Počet příspěvků: 3090
Hlavně pro: Všechny
26.3.2018 - 10:12
Svítí-li pod datem a hodinami č. 65 znamá to, že je volných 65 míst. Při kapacitě 147 míst je to 82 parkujících automobilů.
Pravdou je, že přes zimu bývá volných míst někdy i méně než 47 - takže parkujících bývá i přes sto.
L.Sch.
Naposledy upraveno 26.03.2018 - 15:30Kvalitní příspěvek   Nevhodný příspěvek
levape
Počet příspěvků: 309
Hlavně pro: Lucije
26.3.2018 - 08:36

Popletla jste si 100 se 65. Tolik jich tam v průměru parkuje.
Kvalitní příspěvek   Nevhodný příspěvek
Lucije
OSVČ
Počet příspěvků: 165
Hlavně pro: Erik Kurach
25.3.2018 - 21:17

A to tam budou ty záchranné složky jako umístěni v kontejnerech, bez světla, vody, hajzlíku? Parkovací dům se nedá přestavět na nic jiného. Bohužel byl navržen jednoúčelově a tak postaven. Kupodivu se i přes odpor veřejnosti parkovací dům využívá. Vydělávat nebude nikdy. Přestavba by stála víc, než nový. Takže pokud někdo chce vyhodit nejméně 100 míčů, klidně. Město mu může APD postoupit, třeba za 1 Kč. Ovšem těch průměrně dnes již téměř 100 aut, co tam parkuje nacpeme zpět do ulic. To bude radosti!
Kvalitní příspěvek   Nevhodný příspěvek
Strana:   1  2  3  4  5  6  ...  98
Pro vložení nového příspěvku se musíte přihlásit.